Hlavní navigace

Jak na elektronický kalendář: UK's Kalender

Ilustrační obrázek: Jak na elektronický kalendář: UK's Kalender Uvažujete o práci s kalendářem v elektronické podobě? Ten je oproti své papírové formě pohodlnější zejména proto, že odpadá otravné škrtání a přepisování. Má však i své další výhody. Jednoduché kalendářové schéma poskytuje také dnes testovaný program UK's Kalender.

Kalendář, tj. časový plán, je v elektronické podobě velice přehledný pomocník. Zda je aktuální, to zcela závisí na péči, kterou záznamům v něm uloženým věnuje jeho majitel.

UK's Kalender

Do kalendáře zapisujeme události, tj. akce, které jsou vázány buď k určitému datu – může se jednat o celodenní události, které se uskuteční v průběhu dne (např. výročí, narozeniny), nebo o události, které se vztahují k určité hodině (např. schůzka či jednání). Také si sem můžeme zapisovat termíny zahájení a zejména pak ukončení jednotlivých úkolů. Průběh práce na úkolech je užitečné sledovat obzvláště mimo kalendář v seznamu úkolů (v tzv. úkolovníku).

UK's Kalender, který je dostupný v angličtině, si můžete stáhnout přímo ze Slunečnice.cz. Jeho velikost čítá pouhých 1,44 MB. Následná instalace programu probíhá bez sebemenších problémů.

Po otevření aplikace se před námi zobrazí hlavní okno UK's Kalender. Ukáže se nám přehledný kalendář, ve kterém si můžeme nastavit týdenní (Week), čtrnáctidenní (Fortnight), měsíční (Month) a roční (Year) pohled.

měsíční pohled
týdenní pohled

Českému uživateli jistě nebude vyhovovat přednastavený formát data a času. Pro jeho úpravu zvolíme možnost Extras > Internal Formats a nastavíme vše potřebné.

UK's Kalender

Dále využijeme nabízející se možnosti plánování a sledování úkolů. V hlavním okně vybereme možnost „ToDo“ a zobrazí se nám přehled úkolů.

UK's Kalender

Úkoly lze uspořádat pouze v jedné úrovni. Stav úkolu (State) obsahuje jednak pole pro označení zda je úkol splněn (při zaškrtnutí) a barevné označení, např. zda úkol probíhá (zeleně) či zda je v prodlení (červeně). Dále je znázorněn stupeň rozpracovanosti v procentech (Percent Done), skupina úkolů (Group), kterou si můžeme definovat ve volbě Edit v liště nahoře, kde také editujeme popis úkolu (Desctiption), prioritu (Priority), termín (Deadline), sledujeme zbývající čas do termínu (Time left) a uvádíme odkaz na soubor, který se vztahuje k danému úkolu (Associated Document).

Šikovný sluha?

Program UK's Kalender poskytuje základní funkce pro snadné řízení a efektivní organizaci času. Nabízeny jsou další detailní nastavení. Nástroj by tak měl vyhovovat všem uživatelům, kteří preferují přehledné a jednoduché kalendářové schéma, doplněné seznamem úkolů.

 

Možná alternativa:

Rainlendar Lite

Nenáročný skinovatelný kalendář a připomínač, který je spuštěn na pozadí pracovní plochy v System Tray a stačí je vyvolat klávesovou zkratkou. Všechny poznámky a úkoly lze řadit dle data a exportovat do souboru.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.