×

Defragmentace bez kompromisů

Ondřej Špulák – 27. 1. 2012

Potřebujete spolehlivý nástroj, který vám umožní komfortní defragmentaci pevného disku? Pomůže vám program Defraggler, který si můžete vzít na flash disku kamkoliv s sebou.

V průběhu času dochází při používání počítače k fragmentování pevného disku. Tento jev je způsobený ukládáním, přesouváním a odstraňováním souborů, jejichž změny jsou zaznamenávány na odlišná místa pevného disku. Vzájemně související data jsou pak „roztroušená“ a prodlužuje se tak doba nutná k jejich čtení či zápisu. Aby nedocházelo k nepříjemnému zpomalení chodu počítače vlivem fragmentace, je nutné pevný disk pravidelně defragmentovat. Samotný operační systém Windows obsahuje nástroj pro defragmentaci. Ten však nabízí pouze základní možnosti a je tak lepší sáhnout po některém z pokročilých programů, které nabízejí bohaté možnosti nastavení. Jedním z nich je Defraggler.

Defraggler umožňuje komfortní defragmentaci pevného disku. Mezi jeho klíčové vlastnosti se řadí přehledné uživatelské prostředí a možnost defragmentovat pouze jednotlivé vybrané soubory. Uživatel tak nemusí vždy provádět kompletní defragmentaci celého pevného disku. Po instalaci je Defraggler snadno přenosný a lze jej tedy používat i na USB flash discích a jiných přenosných zařízeních. Program Defraggler je standardně dostupný v anglickém jazyce, existuje však také jeho česká lokalizace.

Dalším programem, který umožňuje uspořádání dat na pevném disku, je O&O Defrag. Ten nabízí několik módů pro provádění defragmentace. Obsah pevného disku tak lze defragmentovat buď ručně, nebo jej nechat proběhnout automaticky na pozadí. Automatické defragmentování souborů si navíc můžete nastavit a zbavit se tak neustálého plánování termínu následující defragmentace. Potěší podrobné informace o stavu proběhlé akce a zajímavá je také defragmentace stránkovacího souboru, registru a vybraných dat, která jsou při chodu Windows běžně uzamčena.

Názory        

Zaujalo vás téma? Máte k němu co říct? Přidejte svůj názor.

Sledování názorů

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen registrovaným uživatelům.

Prosím, přihlašte se a nebo se zaregistrujte.

Přehled názorů

K článku zatím nebyl přidán žádný názor. Přidejte svůj názor jako první.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání Clam AntiVirus. Clam AntiVirus