Hlavní navigace

Jak vybavit nový počítač programy zcela zdarma? (3. díl)

Ilustrační obrázek: Jak vybavit nový počítač programy zcela zdarma? (3. díl) Každý uživatel potřebuje občas na počítači napsat text, vytvořit tabulku či graf nebo připravit prezentaci. S jejich tvorbou vám pomohou bezplatné kancelářské aplikace. Jaké zvolit pro váš domácí počítač?

V minulých dílech našeho seriálu o programech, jimiž lze bezplatně vybavit domácí počítač, jsme se zabývali výběrem vhodného správce souborů, volbou programu pro prohlížení či úpravu obrázků a také jsme si představili nástroje pro ochranu vašeho počítače před digitálními hrozbami. Nyní se podíváme na bezplatný software, který vám umožní plnohodnotnou přípravu textů, grafů, tabulek či prezentací.

Součástí operačního systému Windows jsou i aplikace pro základní tvorbu a úpravy textu. Jedná se o nástroje Poznámkový blok a WordPad. Pokud však chcete pracovat s textem, tabulkami, nebo grafy pohodlně, pak se neobejdete bez dalších specializovaných aplikací. Mnozí uživatelé se mylně domnívají, že jediným programem vhodným pro tvorbu textových dokumentů, tabulek či prezentací je sada kancelářských aplikací Microsoft Office, za jejíž používání je však nutné zaplatit. Vybrat si však můžete také z celé řady bezplatných aplikací, které dokáží kancelářskému balíku od Microsoftu směle konkurovat a nebudete za ně muset zaplatit ani korunu. Navíc existují i online kancelářské aplikace, které vám taktéž bezplatně umožní tvorbu a úpravu textů, grafů, tabulek, či prezentací.

OpenOffice.org

Kancelářské aplikace

Snad nejznámějším bezplatným balíkem kancelářských aplikací je OpenOffice.org. Ten v sobě kombinuje textový editor, tabulkový kalkulátor, nástroj na přípravu databází a aplikaci pro tvorbu prezentací. Mnohé uživatele potěší také vestavěný editor matematických vzorců a rovnic, nebo možnost upravovat vektorovou grafiku. OpenOffice.org existuje jak v klasické variantě, jež se instaluje na pevný disk vašeho počítače, tak i v přenosné verzi, kterou si můžete vzít na USB flash disku kamkoliv s sebou. Základní funkce kancelářského balíku OpenOffice.org, který je samozřejmě lokalizován do českého jazyka, lze rozšířit prostřednictvím doplňků například o kontrolu pravopisu.

Mnohé uživatele bude jistě zajímat vzájemná kompatibilita mezi rozšířeným Microsoft Office a OpenOffice.org. Ačkoliv urazil OpenOffice.org během vývoje velký kus cesty, je v otázce kompatibility stále co zlepšovat. Občas se totiž může stát, že u dokumentu vytvořeného v jednom z kancelářských balíků se při otevření v druhém „změní“ formátování, což uživatele zcela jistě nepotěší. Na druhou stranu obsah dokumentu zůstane zachován. Navzdory drobným nedostatkům je OpenOffice.org vyspělým nástrojem pro tvorbu textů, tabulek a prezentací, který pro domácí použití zcela postačuje.

LibreOffice

Kancelářské aplikace

V poslední době se okolo vývoje OpenOffice.org rozpoutala „válka“, jejímž důsledkem je vznik dalšího bezplatného kancelářského balíku. Vývojáři OpenOffice.org totiž nebyli spokojení s postojem, který k vývoji OpenOffice.org zaujala společnost Oracle, jež je současným majitelem ochranné známky OpenOffice.org. Nespokojení vývojáři, podpoření velkými společnostmi jako Red Hat, Google a Novell, proto založili organizaci The Document Foundation a vyvíjejí vlastní klon OpenOffice.org, pojmenovaný LibreOffice. Tento kancelářský balík nabízí prakticky shodné funkce jako výše popsaný OpenOffice.org. V současnosti si můžete vyzkoušet první release candidate verzi tohoto kancelářského balíku, jež je lokalizována i do českého jazyka. Jedná se však stále o testovací variantu programu, která je určena především vývojářům.

IBM Lotus Symphony

Dalším bezplatným kancelářským balíkem, který staví na základech OpenOffice.org, je IBM Lotus Symphony. Ten svým uživatelům nabízí klasické možnosti při psaní textů, přípravě tabulek a tvorbě prezentací. Přináší nevšední grafické pojetí a možnost práce se všemi součástmi balíku z jednoho společného okna. Příjemné je, že i tento balík kancelářských aplikací je lokalizován do našeho mateřského jazyka. S jeho používáním by tak neměl mít potíže žádný uživatel.

AbiWord

Notebook

Pokud patříte mezi uživatele, kteří pouze občas napíší nějaký ten text, přičemž ostatní funkce z kancelářských balíků byste nevyužili, pak právě vám je určen bezplatný textový editor AbiWord. Ten nabízí sice pouze základní funkce pro vkládání a editaci textu či obrázků, nicméně svůj účel spolehlivě plní. AbiWord můžete buď nainstalovat na pevný disk vašeho počítače, nebo použít jeho přenosnou variantu umístěnou na flash disku. Ačkoliv je celé uživatelské rozhraní dostupné jen v anglickém jazyce, můžete si do programu doinstalovat český slovník pro kontrolu pravopisu.

Microsoft Office

Na závěr bychom se měli alespoň krátce zastavit u kancelářského balíku Microsoft Office. Ten sice není bezplatný, avšak softwarový gigant jej nabízí v edici pro studenty a domácnosti k nekomerčnímu využití za sníženou cenu. Microsoft Office 2010 lze navíc v této domácí edici nainstalovat až na tři počítače. Tato kancelářská sada obsahuje aplikace Word, Excel, Powerpoint a One Note.

Internetové kancelářské balíky

www

Fenoménem poslední doby jsou online sady kancelářských aplikací, jež jsou přístupné z prostředí webového prohlížeče. Lze je vhodně využít k tvorbě a základním úpravám textových dokumentů, tabulek, či prezentací. Vaše dokumenty navíc můžete jejich prostřednictvím rovnou ukládat v online úložištích. Hlavními výhodami internetových kancelářských balíků jsou nulové pořizovací náklady a dostupnost prakticky z kteréhokoliv počítače připojeného k internetu. Tato výhoda je však současně i jejich hlavní slabinou, neboť při výpadku internetového připojení přicházíte o možnost jakékoliv práce s vašimi dokumenty.

Předními propagátory online kancelářských aplikací jsou v současnosti Microsoft a Google. Internetový gigant Google nabízí svou službu pod názvem Google Docs (česky Google Dokumenty) a Microsoft provozuje svůj online kancelářský balík Office Web Apps. Velkou výhodou při používání zmíněných online sad kancelářských aplikací je jejich kompatibilita s desktopovými alternativami. Dokumenty vytvořené například v Office 2010 tak bez potíží otevřete v Office Web Apps a naopak.

Vyzkoušejte Google Docs a Office Web Apps

Práce s PDF

Velké množství digitálních dokumentů, zejména těch umístěných na internetu, je uloženo ve formátu PDF (Portable Document Format). Ten je oblíbený zejména pro svou nezávislost na použitém hardwaru a softwaru. Jakýkoliv dokument ve formátu PDF tak bude zobrazen shodně na jakékoliv platformě. Abyste mohli dokumenty ve formátu PDF prohlížet, je nutné do počítače nainstalovat příslušný program, který je otevře. Mezi nejznámější patří Adobe Reader a Foxit Reader. Tyto nástroje vám však umožní PDF dokumenty pouze prohlížet a ukládat, nebudete je tedy moci upravovat. K tomuto účelu budete muset využít odlišné aplikace či virtuální tiskárnu, která do formátu PDF převede libovolný tisknutelný dokument.

Tip: Snadná tvorba PDF dokumentů

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.