Hlavní navigace

Jaké viry v srpnu nejčastěji ohrožovaly uživatele?

Ilustrační obrázek: Jaké viry v srpnu nejčastěji ohrožovaly uživatele? Žebříčku nejčastěji se vyskytujících škodlivých kódů již počtvrté za sebou kraloval malware INF/Autorun, šířící se prostřednictvím výměnných médií. Jaké další viry v srpnu nejvíce trápily uživatele?

Srpen je již čtvrtým měsícem v řadě, kdy ovládla celosvětové statistiky malware hrozba INF/Autorun s mírou infekce 4,62 %. Zároveň tento škodlivý kód obsadil čtvrté místo v evropském seznamu malware s podílem 2,99 %. Na druhé místo celosvětově a první v Evropě se zařadil škodlivý kód HTML/ScrInject.B s podílem 3,55 %, resp. 4,17 %. Win32/Conficker zůstal ve světě na třetí pozici s podílem 3,06 %. V Evropě patří třetí příčka hrozbě Win32/Qhost s mírou infekce 3,23%. Ta zároveň dosáhla ve světě na osmou pozici s podílem 1,45 %. Vyplývá to ze statistik, které pravidelně zveřejňuje společnost Eset.

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru, využívajícího k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows. HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu. Hrozba Win32/Conficker je síťový červ, který se šíří využitím zranitelnosti operačního systému Windows. HTML/Iframe.B označuje generické detekce škodlivých iframe tagů vložených do HTML stránek, které přesměrovávají prohlížeč na specifickou URL adresu obsahující škodlivý software. Win32/Qhost se sám před načtením systému zkopíruje do složky Windows %system32%. Poté komunikuje přes DNS se svým řídícím a kontrolním serverem. Win32/Qhost se šíří přes e-mail a jakmile infiltruje systém, umožňuje ho útočníkovi na dálku ovládat.

Zdroj: tisková zpráva, statistiky Eset Live Grid

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.