Hlavní navigace

Satelit v PC: karta Skystar 2 - 2.díl

Ilustrační obrázek: Satelit v PC: karta Skystar 2 - 2.díl Pokud jste po 1. dílu seriálu začali uvažovat o pořízení kompletu pro příjem digitální satelitní televize v PC, prověřte ještě reálnou možnost příjmu. Týká se to hlavně možností umístění a upevnění přijímací antény (paraboly). Poradíme vám jak na to.

Princip satelitního vysílání

Všechny družice určené pro vysílání televizního, radiového či datového kanálu jsou umístěny ve vzdálenosti asi 36 000 km nad rovníkem na geostacionární dráze.

SkyStar - satelit

Díky své rychlosti, která je stejná jako otáčení Země, se pro pozorovatele na Zemi jeví jako nehybný bod. Proto svým signálem ozařují stále stejný vybraný povrch Země. Tato vlastnost platí i pro skupinu družic umístěných na stejné pozici např. Astra na pozici 19,2 st. vých., Hotbird 13 st. vých a další. I když jsou jednotlivé družice ve skupině vzdáleny od sebe desítky kilometrů pro pozorovatele na Zemi, vzhledem k velké vzdálenosti se jeví jako jediný bod. V případě nutnosti korekce dráhy družice (velké odchýlení od stanovené pozice) může provozovatel družice provést úpravu dráhy pomocí korekčních motorů.

Výběr místa pro parabolu

Vaše rozhodnutí o umístění paraboly je důležité z hlediska možnosti příjmu jednotlivých programů z určitých satelitů. Předpokladem možnosti příjmu satelitního vysílání je volný výhled na JIH. K určení Jihu nepotřebujete kompas. Stačí se podívat kde je Slunce ve 12.00 hodin (v zimním období) případně ve 13.00 hodin v „letním“ čase.

Pro příjem zajímavých pořadů např. z pozice Astra 23,5 st. východně (CSlink), či Thor 0,8 st. záp. (DigiTV) potřebujete mít výhled 15–20 stupňů vpravo a vlevo od Jihu.

SkyStar - umisteni satelitu

Tady mohou nastat problémy u zájemců o satelitní příjem na „panelákových“ sídlištích nebo rodinných domech „obklíčených“ stromy. V případě, že proti vašemu balkonu stojí další panelák, nezoufejte. Vzhledem k tomu, že orbita (dráha) jednotlivých družic probíhá pro Česko a Slovensko asi 33–35 st. nad obzorem, půjčete si od svého školou povinného potomka pravoúhlý trojúhelník (60+30 stupňů) a vyzkoušejte možnost volného obzoru z vyšších pater, případně střechy. Pak záleží jen na domluvě se sousedy.

SkyStar - souřadnice

Potřeba volného obzoru napravo a nalevo od jihu se může lišit podle zeměpisných souřadnic vašeho bydliště. Hrubé (orientační) zeměpisné souřadnice místa, kde bude montován satelit, zjistíte z jednoduché tabulky.

Například pro sledování programů paketu programů CSlink na pozici 23,5 st. vých. potřebuje uživatel v Praze mít výhled 9 st. vlevo od jihu, naproti tomu uživateli v Košicích stačí 2 st.

SkyStar - astra

Bohužel, to vůbec neznamená, že je na tom uživatel z Košic lépe s příjmem programů z tohoto satelitu. Vzhledem k tomu, že je vyzařovaný paprsek z družice Astra 3A (23,5st.E) směrován spíše na západní Evropu jak to plyne z přiloženého obrázku, uživateli v Praze stačí k příjmu menší průměr paraboly než uživateli z Košic.

SkyStar - GPS

Přesné zeměpisné souřadnice zjistíte tady http://www.mapy.cz/. Stačí zadat adresu vašeho bydliště a stlačit prostřední malé tlačítko (označeno červeně). Pak při najetí kurzorem na vaše bydliště se vám zobrazí přesné zeměpisné souřadnice. Pro Olomouc jsou Šířka = 49 st. 35,5 min. severně a Délka = 17 st. 16,2 min. východně Ty budete potřebovat až při samotné montáži paraboly a nastavování elevace a deklinace. Vysvětlení přijde v některém z dalších pokračování seriálu.

Závěrečné doporučení

Pokud jste provedli předběžnou rekognoskaci (obhlídku) terénu z hlediska možnosti příjmu satelitního digitálního vysílání a máte volný horizont alespoň v rozsahu 28,5 st. východně až 13 st. východně (myšleno zleva doprava), tak jděte do toho. Tam jsou pro českého diváka nejzajímavější pakety programů.

SkyStar - motor

Sice tento rozsah je „pravděpodobně” možné pokrýt i multifokusem (několik konvertorů na jedné parabole). Nevím, nezkoušel jsem. Jedná se však o poměrně velký úhel, pak by bylo nutné použít paraboly dvě, což je dražší řešení. Použití natáčecího zařízení je elegantnější a levnější. Zvláště v případech, kdy není uživatel satelitu omezen ve výhledu jen výše uvedeným „průzorem“!

Autor článku s úspěchem využívá služeb natáčecího motoru Digi Power SG-2100 již 4 roky bez jakékoliv poruchy.

Teď jen vybrat velikost paraboly. Doporučuji alespoň průměr 85 offset. Klasická středová parabola již z nabídek prodejců vymizela. Offset je vlastně výřezem z mnohem větší klasické paraboly. Výhodou je, že se vzhledem ke sklonu paraboly v zimě na ní neusazuje sníh.

Posledním úkolem je vybrat místo pro řádné upevnění paraboly s motorem. Upevnění musí být skutečně důkladné vzhledem k váze paraboly s motorem. Také plocha paraboly vytváří překážku silným větrům! V případě zateplení objektu musí být držák paraboly upevněn až do zdiva (panelu) jinak vám parabola při silnějším větru uletí!

V dalším pokračování rozebereme montáž PCI karty SkyStar 2 a instalaci obslužného software potřebného k její inicializaci a používání.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.