Hlavní navigace

Když stylus už není u smartphonu potřeba

Ilustrační obrázek: Když stylus už není u smartphonu potřeba Ovládání smartphonu prsty, zobrazení všech důležitých ukazatelů na jednom místě, pohodlné čtení textových zpráv a široké možnosti nastavení, to jsou hlavní přednosti aplikace yrgo, která má ambice stát se finger-friendly rozhraním s vhodným poměrem ceny a funkcí.

Yrgo

Program yrgo, který si představíme v dnešní recenzi, ve srovnání s konkurenčními aplikacemi vynikne minimálně ve dvou ohledech. Prvním kladem je, že yrgo je dílem českého vývojáře, takže veškeré připomínky k fungování programu lze autorovi sdělit v češtině. Druhým plusem jsou široké možnosti nastavení a přizpůsobení vzhledu pomocí tzv. gadgets. Nebudeme ale předbíhat a hodnocení yrgo 3.0 si necháme až na závěr článku. Instalace aplikace je bezproblémová, vzhledem k tomu, že nejde o Today plug-in, ale o samostatný program, lze yrgo nainstalovat také na paměťovou kartu, automaticky po soft resetu se totiž nespouští (pokud ovšem nenastavíte jinak).

Hlavní okno

Jak si můžete všimnout na přiložených screenshotech, program yrgo jde s dobou, veškeré ovládací prvky jsou dostatečně velké, takže se do nich člověk strefí bez potíží i prstem. Místo nepraktických posuvníků lze obsahem na obrazovce posouvat tahem prstu. Je třeba zmínit, že yrgo 3.0 nespadá mezi ty programy, které jsou papírově označeny jako „finger-friendly“, ve skutečnosti je ale velká část ovládacích prvků tak malá, že je třeba chtě nechtě vyndat stylus.

Hlavní menu

Vzhledem k tomu, že autor aplikace není žádný troškař, bylo třeba několik desítek ukazatelů rozdělit na více panelů, mezi kterými můžeme přepínat v horní liště. První panel je velmi podobný rozhraní TouchFLO, kterým disponují moderní přístroje tchajwanské společnosti HTC. Letmým pohledem mj. zjistíme, kolik je hodin, zda je aktivní budík, je vidět také počet nepřečtených zpráv a také zmeškaných hovorů. Program zobrazí také detailní ukazatel síly signálu a stavu akumulátoru. Pokud se někomu rozmístění prvků na této či jiné obrazovce nelíbí, stačí podržet na některém ukazateli prst cca 2 vteřiny a z kontextového menu aktivovat tzv. Design mode. V tomto režimu lze přemístit již existující prvky, odstranit stávající a přidat několik desítek nových. Pokud chcete např. místo velkých hodin vidět kalendář, není to pro yrgo žádný problém. Vzhled aplikace ve výchozím stavu je tak pouhou ukázkou toho, co yrgo umí, nejedná se však o žádné omezení.

Desktop

Na dalších panelech je k vidění mj. seznam posledních příchozích hovorů, přehled doručených zpráv i jednoduchý launcher pro spouštění oblíbených aplikací. Lze rovněž spravovat bezdrátové sítě, nastavovat hlasitost, vypnut GSM modul atp. Zmínit je třeba ještě Main menu, do kterého vstoupíme tapnutím na název operátora. Jde o jednoduchou nabídku, odkud lze vytáčet kontakty, přistupovat k textovým zprávám (k přijatým i odeslaným, spouštět nainstalované programy, procházet složkami…). Program yrgo 3.0 dokáže také prozradit základní informace o kapesním počítači, nechybí ani jednoduchý editor registru a správce běžících aplikací.

Nastavení

Kromě již zmíněné možnosti přizpůsobení rozložení jednotlivých prvků lze v nastavení aplikace vybrat barevné téma, obrázek na pozadí i zapnout fullscreen režim, takže nebude zobrazena horní systémová lišta. Můžeme také aktivovat animace, atp. Abychom nemuseli opouštět rozhraní programu, připravili pro nás autoři programu také sadu zástupců, díky kterými můžeme měnit nastavení PDA.

Šikovný pomocník

Baterie

Ještě než začneme mluvit o kladech a záporech testované aplikace, je třeba zdůraznit, že ji můžeme pořídit velmi levně, přestože se jedná o shareware. Jak je to možné? Autor totiž nestanovil pevnou cenu programu a nechal na uvážení jednotlivých uživatelů, kolik za yrgo zaplatí. A teď už ke slíbenému hodnocení – potěšilo nás, že program podporuje velké množství rozlišení, dokonce i 240 × 240 obrazových bodů, které používá např. Palm Treo 750 a některé komunikátory HP iPaq. Rovněž ke stabilitě nemáme výhrad, během týdenního používání se ani jednou nestalo, že by program zamrzl a bylo třeba kapesní počítač resetovat. Potěšující jsou rovněž nároky na RAM, které se pohybují v řádu jednotek MB a velké ovládací prvky, takže se není třeba obávat, že bychom se do jednotlivých tlačítek netrefili prstem. Aplikace yrgo 3.0 nebyla schopna načíst textové zprávy na Palmu Treo 750, na přístrojích značky HTC však toto fungovalo korektně.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.