Hlavní navigace

Screenshoty obrazovky rychle a zdarma

Ilustrační obrázek: Screenshoty obrazovky rychle a zdarma Získat fotku neboli screenshot obrazovky pomocí tlačítka printscreen a programu Malování je poněkud zdlouhavý proces, dnes si proto představíme program, který nám tuto činnost značně zjednoduší. Jmenuje se Screenshot Captor a je ke stažení zdarma.

Screenshot Captor

Screenshot Captor

Instalace programu je velice snadná a instalátor vykoná přesně to, co se po něm očekává. Na konci se vás pouze zeptá, zda chcete ikonu programu umístit na pracovní plochu. Při prvním spuštění pak budete dotázáni na sériové číslo. Program je totiž zdarma pouze pro nekomerční použití. Pokud tedy budete program používat pouze pro domácí potřeby, dialogy s klidem odklikejte a žádné číslo nezadávejte. Pro domácí použití není potřeba. Po spuštění se vám program schová do systémové lišty a probudí se vždy, když zmáčknete tlačítko Printscreen.

Stačí zmáčknout tlačítko

Použití programu je opravdu jednoduché. Stačí zmáčknout známé tlačítko Printscreen, program vyfotí vaši obrazovku a objeví se okno, kde se můžete rozhodnout, co s daným obrázkem chcete dělat. Čeho si určitě všimnete, je to, že program je celý v angličtině. Ale nebojte se, pokud znáte pár základních slovíček, určitě vás to neodradí. A co že tedy lze s čerstvě vyfoceným obrázkem dělat? První volbou nazvanou „discard image“ ho jednoduše zahodíme a můžeme vytvořit jiný, lepší. Tlačítkem s nápisem „keep image and show“ obrázek ponecháme a program nám ho připraví pro editaci. Tu si představíme v samostatném odstavci později. Další možností, která se nám nabízí, je možnost okamžitého tisku obrázku, dále pak máme možnost „keep image and hide,“ což znamená, že program si obrázek uloží a nechá nás udělat další. Všechny obrázky pak můžeme uložit najednou.

Screenshot Captor

Případnou další volbou v daném okně je volba „save image as“ neboli ulož obrázek jako. Ta slouží pro okamžité uložení pořízených obrázků. Měl bych k ní ale jednu malou výtku, jako výchozí formát je zde nastaven PCX (Paintbrush), který není moc známý a ani kvalitní. Autoři měli spíše zvolit formát PNG či JPG. Pokud si však jednou vyberete uložení do jiného formátu, program si jej bude pamatovat. Posledními volbami můžeme obrázek nakopírovat do schránky či nechat vytvořit zmenšeninu. Jak vidno, už s čerstvě pořízeným obrázkem se dají dělat zajímavé věci. Nyní se však podíváme, jaké možnosti editace nám program nabízí.

Rozšířené možnosti snímání

Screenshot Captor umožňuje i rozšířené možnosti snímání obrazovky. Kliknete-li pravým tlačítkem na ikonku programu vedle hodin, objeví se vám poměrně veliké menu. A právě zde najdete rozšířené možnosti pro snímání. Na výběr je celkem 7 možností, z nichž mezi ty nejzajímavější a nejpraktičtější pak patří automatické snímání delšího, tzv. scrollovacího okna. Tedy například delší webové stránky. Snímání obrazovky v tomto případě chvíli trvá, program si automaticky posouvá okno a postupně snímá. A výsledek? Bohužel špatný. Tato funkce mi v podstatě nefungovala, tak, jak by měla, a vyfotit delší okno se mi tedy pomocí aplikace Screenshot Captor nepodařilo. Ostatní funkce pak fungují bez problémů, nejsou však již tak významné. K těmto funkcím je pak možné přistupovat i pomocí klávesových zkratek, pokud však program nebudete používat každý den, těžko si všechny zkratky zapamatujete.

Editujeme obrázky

Screenshot Captor

Pokud hodláte vytvořený screenshot ještě upravovat, program Screenshot Captor vám v tomto směru poslouží opravdu dobře. Nabízí celkem slušné možnosti, jak si daný obrázek upravit. Na levé straně editoru se nám zobrazuje seznam obrázků (pokud jste jich tedy udělali více), a zde si můžete vybrat, který že obrázek chcete editovat. Na pravé straně okna pak najdete seznam ikonek pro ovládání editoru. Jsou zde klasické ikony pro ukládání ale hlavně také ikony pro zmíněnou editaci. Celkem máte k dispozici 14 nástrojů, mezi které patří například tvorba nápisů, šipek, vkládání clipartů (tlačítka, povedené obrázky), přidání rámečku, masky, různá ohraničení, rozmazání a další. Možnosti jsou poměrně široké a tvoříte-li například obrázkový návod, budou se vám tyto nástroje opravdu hodit. Dejte ale pozor, tlačítko zpět někdy nefunguje úplně tak, jak by mělo a některé věci už prostě nevrátíte.

Nastavení

Nastavení programu najdete záložce Edit → Preferences. To je provedeno celkem nepřehledně, pouze textově. Ikony znázorňující, co ve které záložce najdete, chybí. Jinak je ale nastavení poměrně rozsáhlé a najdete v něm jak již zmíněný defaultní formát pro obrázky, tak i možnost nechat program spouštět po startu Windows. Nechybí samozřejmě ani možnost vypnout zvuk, který Screenshot Captor vydává pokaždé, když snímá obrazovku. Pokud by vám nevyhovovaly základní klávesové zkratky, i ty lze změnit. Šíře nastavení by tedy měla uspokojit snad každého.

Má své nedostatky

Program Screenshot Captor je určitě dobrým programem pro snímání obrazovky. Škoda, že snímání delšího okna téměř nefunguje, jinak by byl program funkčně opravdu na vynikající úrovni. Design programu sice nepatří mezi ty nejlepší, uživatelská rozhraní také ne, protože je ale program zdarma, dají se tyto nedostatky tolerovat. Celkově vám tak program Screenshot Captor, až na zmíněnou jednu funkci, poslouží dobře a ulehčí vám práci se snímáním obrazovky a případně následné úpravě vyfocených obrázků.

Alternativní volba

FastStone Capture

Prohlížeč obrázků se základními editačními funkcemi a možností snadného vytváření screenshotů. Snímat lze aktivní okno, celou obrazovku nebo výběr. Podporuje práci z formáty BMP, GIF, PNG, JPEG, JPEG 2000, PCX, TIFF, WMF, ICO a TGA.

Přečtěte si recenzi programu FastStone Capture v magazínu Slunečnice.cz

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.