Hlavní navigace

Upravujte fotografie profesionálně jako s Photoshopem

Ilustrační obrázek: Upravujte fotografie profesionálně jako s Photoshopem O Adobe Photoshopu, profesionálním grafickém editoru, už asi slyšel každý. Ten je mimo jiné proslulý velkým množstvím dodatečných Pluginů, které umožňují s fotografiemi doslova „čarovat“. Méně lidí ale ví, že většinu těchto pluginů je možné používat i s běžnými bezplatnými editory.

Profesionálem za pár minut

Snad každý uživatel počítače již někdy prováděl úpravy svých fotografií. Profesionálové k tomuto účelu používají zejména Photoshop nebo obdobný program. Běžný uživatel pro základní operace, jako je prohlížení, úprava rozměrů a podobně, sáhne s největší pravděpodobností po některém z volně dostupných programů. Mezi ty nejznámější, a také nejpoužívanější, patří IrfanView a XnView. Z těch placených určitě stojí za zmínku Zoner Photo Studio. Dnes si proto povíme, jak se s pomocí těchto programů a zmíněných pluginů můžete na chvíli změnit v grafika – profesionála.

Co budete potřebovat

Zásuvné moduly zpravidla potřebují pro své správné fungování knihovny, které jsou dodávané společně s Adobe Photoshopem. Musíte si je tedy nejdříve pořídit. Jedná se o soubory plugin.dll a Msvcrt10.dll. Stažený archiv rozbalíte, podle verze Windows, do složky Windows\system nebo Windows\system32 (pro WinXP).

Jako další budete potřebovat nějaký volně dostupný plugin, který si můžete stáhnout z mnoha světových webů. Můžete si odtud stáhnout opravdu velké množství pluginů, které jsou řazeny do galerií. Galerie si můžete prohlédnout a vybrat si tak pouze ty, které se vám líbí. My vám nabízíme ke stažení některé z nich.

Vyzkoušejte následující užitečné pluginy:

Perspective Transformations – Plugin pro Adobe Photoshop sloužící pro úpravu či opravu úhlu pohledu na digitální fotografie

Pano Warp – Plugin, který slouží pro opravu různých zkreslení a nepřesností vzniklých při tvorbě vodorovných i svislých panoramatických snímků.

Contrast Mask – Grafický plugin do Adobe Photoshopu pro snadné doladění kontrastu digitálních fotografií.

Color Replacer – Grafický filtr, který slouží pro pohodlnou náhradu vybraných barevných odstínů na fotografiích.

Color Cube – Plugin pro trojrozměrnou vizualizaci barevných odstínů. Každý odstín je reprezentován RGB hodnotou a barevným bodem v prostoru krychle.

Pinocchio – plugin pro zkreslení fotografií a tvorbu vtipných karikatur.

Vignette Corrector – Dokáže upravit vinětaci na digitálních fotografiích. Vinětace je optická vada, která se projevuje snížením jasu na okrajích digitálních fotografiích.

Xero Plugins – Obsáhlý soubor několika desítek pluginů a grafických filtrů pro Adobe Photoshop nebo jiné grafické programy, které jsou rozšiřitelné pomocí zásuvných modulů.

Color Bar Generator – Dokáže vygenerovat grafické obrazce pro testování monitorů nebo televizních přijímačů.

Některé další zajímavé zdroje pluginů:

Paint

http://www.cybia.co.uk/
http://www.xero-graphics.co.uk/freeware.htm, http://www.richardrosenman­.com/software/downloads/
http://www.photo-plugins.com/Plugins/Plugins/
http://www.mehdiplugins.com/
http://gopog.net/category/plugins/
http://www.vicanek.de/
http://stevesdesktopphoto­graphy.com/plugins.htm

Spolu s galeriemi si budete muset stáhnout také program Plugin commander. Pluginy z řady webů jsou totiž dodávány ve formátu .ffl a do formátu .8bf si je budete muset zkonvertovat.

Kam s ním?

Pluginy jsou buď pouze uloženy v komprimovaných souborech, nebo jsou dodávány i s instalačním programem. Nainstalujte nebo rozbalte plugin do složky podle vlastního uvážení. V případě, že ho budete chtít používat pro více aplikací, je nejjednodušší cestou vytvořit si speciální adresář a jednotlivé pluginy nebo jejich kolekce rozbalit do jednotlivých podadresářů.

Takže máme instalovány potřebné knihovny a stažené moduly. Zbývá tedy poslední důležitý krok, začít je používat ve zvoleném programu.

Co s ním?

XnView XnView

Po spuštění programu zvolte: Nástroje – Možnosti – Integrace do systému – záložka Adobe Plugins – Přidat. Stačí vybrat hlavní adresář s pluginy, podadresáře si program projde a integruje sám. Jejich použití je také jednoduché. Otevřete si vybraný obrázek pro editaci, zvolíte Filter – Modul Adobe Photoshop. V seznamu si zvolíte vybraný plugin a Spustit.

IrfanView IrfanView

Otevřete si v programu libovolný obrázek. Pak proveďte kroky: Obrázek – Efekty – Filtry Adobe 8bf – Ad 8bf Filters a zvolte umístění pluginů. Ovšem IrfanView neumí nainstalovat pluginy i z podadresářů. Musíte je tedy postupně přidat všechny sami.

Zoner Photo Studio

Zoner Photo Studio

Po spuštění programu nastavte v dialogu Nastavení – Možnosti – Zásuvné moduly cestu k těmto modulům. Stejně jako u XnView, stačí přidat pouze hlavní složku, další podsložky program prohledá sám. Druhou možnost máte přímo v otevřeném editoru. Pod záložkou Upravit najděte Zásuvné moduly – Nastavení a zvolte cestu. Aby se provedené změny projevily, je nutné program restartovat.

Pár slov na závěr

Jak sami poznáte, volně šířených pluginů se dá sehnat poměrně dost. Můžete vyzkoušet některé z výše uvedených stránek nebo použít jednoduše Google. Co se týká jejich používání, jednoznačně se jako nejlepší jeví XnView. Jednak pracoval spolehlivě se všemi zkoušenými moduly, za druhé – pokud do zvoleného adresáře přidáte nový plugin nebo ho naopak vymažete, program automaticky upraví jejich seznam. Naproti tomu v IrfanView musíte všechny změny provádět ručně sami a Zoner Photo Studio odmítal s některými pluginy pracovat.

Jak sami poznáte, tak i s nulovými finančními nároky můžete ze svých fotografií vytvořit dílko hodné profesionálního grafika. A nezbývá tedy nic jiného než vám u toho popřát pěknou zábavu.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.