Hlavní navigace

 VR Elektrárny 1.3

3

Pro hodnocení programu se prosím nejprve přihlaste

Staženo
3 ×
Aplikace „VR Elektrárny“ vám prostřednictvím obyčejného chytrého telefonu a jednoduchých VR brýlí (cardboardu) představí 3D modely nejdůležitějších zařízení jaderné a uhelné elektrárny a modely nejznámějších obnovitelných zdrojů energie. Na vlastní oči tak budete obdivovat například pohled z portálového jeřábu do reaktorové sály, animaci proudící páry nízkotlakým dílem turbíny nebo zblízka pozorovat rozmístění zařízení v gondole větrné elektrárny, posazené na vrcholu vysokého ocelového tubusu. Při každém otočení hlavy se pootočí i scéna viděná v brýlích, co umocňuje pocit, že se právě nacházíte přímo v prohlížené scéně. Zážitek ještě umocňuje systém teleportů, pomocí nichž se můžete v okamžiku přesunout na nové pozorovací místo a vychutnat si scénu z jiného úhlu pohledu. Modely na scéně a jejich části jsou doplněny informačními vlaječkami, aby jste přesně věděli, na co se zrovna koukáte. Poznávání energetických zařízení asi nemůže být názornější.

Seznamování s VR Elektrárnami začíná po spuštění aplikace v režimu VR a vložení telefonu do brýlí v místnosti sloužící jako přehledné menu aplikace. Na třech stranách jsou rozmístěny sady panelů zařízení jaderné elektrárny, uhelné elektrárny a panely obnovitelných zdrojů, čtvrtá strana je vyhrazena panelu nápovědy. Ovládání aplikace je velmi jednoduché a představuje jej pouze malé kolečko v centru vašeho zorného pole. Nasměřujete-li tento „zaměřovač“ na název panelu nebo fialový válec teleportu před sadou panelů a zmáčknete tlačítko na brýlích nebo počkáte 2 sekundy, aplikace vás rázem přenese do vybrané scény nebo na vybrané místo. V každé scéně je několik pozorovacích míst – teleportů, aby vám bylo umožněno prohlédnout si zařízení ze všech stran. Systém přesunu mezi teleporty je stejný – stačí opět nasměrovat kolečko v centru na fialový válec, vyčkat 2 sekundy nebo zmáčknout tlačítko a jste tam. Pro návrat do místnosti menu se stačí podívat přímo pod sebe.

Představení jaderné elektrárny zahrnuje 12 scén s modely vnějších i vnitřních zařízení. K nejpůsobivějším patří válcová reaktorovna jaderné elektrárny a objekty umístěné v kontejnmentu hlavního výrobního bloku – reaktor, parogenerátor a hlavní cirkulační čerpadlo. Vidět je současně v jediné scéně lze samozřejmě jen díky možnostem virtuální reality. Sekundární okruh je zastoupen strojovnou, točící se parní turbínou a elektrickým generátorem. Další scény zobrazují vnější objekty – chladicí věž, sklad použitého paliva s kontejnery Castor nebo blokové transformátory. Důležitá zařízení jsou zobrazena v částečném nebo úplném řezu a představu o jaderné elektrárně završuje scéna kompletního areálu elektrárny Temelín.

Ukázkám zařízení uhelné elektrárny dominuje model majestátního kotle nejmodernější české klasické elektrárny v Ledvicích. Ve skutečnosti přes 130 metrů vysokou konstrukci kotle si můžete prohlédnout včetně osmi uhelných mlýnů, zauhlovacích pásů, práškových hořáků a recirkulace spalin. Dalšími modely, charakteristickými jen pro uhelné elektrárny, jsou modely elektrostatického odlučovače popílku a odsíření spalin. Představu o stavebním a kompozičním řešení uhelné elektrárny vám dá realistický model areálu ledvického nového bloku.

Poslední skupinou modelů jsou modely zařízení obnovitelných zdrojů – vodních, slunečních a větrných elektráren. Z vodní energetiky jsou kromě areálu elektrárny Štěchovice představeny řezy Kaplanovou a Francisovou turbínou, solární energetika je zastoupena věžovou sluneční elektrárnou a z větrných strojů je představen model nejpoužívanější větrné turbíny s horizontální osou a trojlistým rotorem. Doplněním k lokálním obnovitelným zdrojům je model rodinného domu s nainstalovanými zdroji elektřiny a tepla, jako jsou fotovoltaické panely a solární horkovodní kolektory nebo tepelné čerpadlo.

Pro plynulé zobrazení náročnějších grafických scén aplikace vyžaduje zařízení střední nebo vyšší třídy.
 • Verze programu

  1.3

 • Poslední aktualizace od vývojáře

  14. 5. 2020

 • Počet stažení za měsíc

  0 ×

 • Velikost

  644,05 MB

 • Potřeba instalace:

  Ano

 • Web autora

  Simopt, s.r.o.

 • Systémové požadavky

  Aplikace pro: iPhone, iPad

 • Podporované jazyky

  • Angličtina
Zobrazit více
Download now
Zdarma
Aplikace pro: iPhone, iPad

Sdílet

TIP: Stahují se vám programy pomalu? Změřte si rychlost svého internetového připojení.