Google Kalendář je v češtině, jásejme? - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Google Kalendář je v češtině, jásejme?

Ilustrační obrázek: Google Kalendář je v češtině, jásejme? Proč je tak oceňovaný a pro koho je vlastně Google Kalendář využitelný? Jedná se o propracovanou online aplikaci? Nástroj pochází od společnosti Google Inc, již známe především jako světového giganta v oblasti internetového vyhledávání. Podívejme se tedy, zda Google exceluje i v oblasti organizace našeho času…

Zpráva o lokalizaci Google Kalendáře do českého jazyka se objevila na oficiálním weblogu 3.června 2008. Je to další z důkazů, že Googlu na České republice záleží a do našeho jazyka přeložil již většinu svých služeb. Existují pochopitelně názory, že v angličtině jsou některé z nich lepší, lépe ovladatelné, ale čeština je přece jenom pořád náš mateřský jazyk.

Google Kalendář

Česká verze Kalendáře je stále ve stadiu BETA, ale funguje v rámci možností bezproblémově. Využít ho může každý člověk, který nějak potřebuje organizovat svůj čas, což znamená věkové rozpětí od začátku školní docházky po odchod do starobního důchodu – dost velké rozpětí na to, aby se služba prosadila i mezi starší generací, zvlášť v době, kdy papírový diář obtěžuje a připojení k internetu má prakticky skoro každý člověk.

K používání je potřeba uživatelský účet Google, který je napojen i na ostatní služby, takže kdo již registrací prošel (nejde vůbec o nic složitého), může hned Kalendář vyzkoušet.

Základní použití

Google Kalendář

Po registraci nás při zkoumání nové služby zajímají její možnosti, a kde jinde to zjistit, než v nastavení. V první řadě si musíme změnit to výchozí, jež jako první den v týdnu určuje neděli. (Někomu však může toto zahraniční rozložení vyhovovat.)

Máme k dispozici přehledné webové rozhraní, můžeme přepínat mezi druhy zobrazení a poznámku přidáme pouhým kliknutím.

Sdílení kalendáře

Google Kalendář

Jak je u Googlu i v této oblasti konkurenčního Microsoftu obvyklé, služby sledují současný internetový trend vytváření komunit a sociálních sítí, není tedy nic zvláštního na tom, že svůj Kalednář můžeme sdílet s vybranými hosty, učinit ho plně veřejným, vložit ho do webových stránek či umožnit výstup v XML.

Zvlášť možnost přidání do webové stránky pomocí iframe může být zajímavá např. pro organizaci činnosti ve firmě, zájmové skupině apod. Ve stránce se po vložení kódu zobrazí ovladatelné hlavní okno kalendáře, tedy jednotlivé položky s možností přepínání na týden, měsíc a agendu s přehledem všech záznamů. Možnosti nastavení a přidávání záznamů logicky chybí.

Možnosti nastavení

Možnost změnit formát data, nastavení časového pásma a umístění – země – je samozřejmostí. Navíc je možné zvolit, co bude v horních záložkách jako předposlední možnost rozvržení. Defaultně jsou to 4 dny, ale můžeme si vybrat.

Služba navíc – počasí

Google Kalendář

Pro zobrazování počasí je třeba zvolit naši pozici, tedy město, kde bydlíme nebo se nacházíme. Toto místo lze přidat ke každé poznámce zvlášť, následně nám dává možnost zobrazit místo na mapě (máme-li např. schůzku v jiném městě) a zároveň vidíme, jestli se třeba nejedeme koupat do oblasti, kde prší, nebo se nechystáme jet na kole do sněhové kalamity. Díky předpovědi na další dny můžeme svou činnost plánovat lépe a s dostatečným předstihem.

Připomenutí události

Další vymoženost, někdy nedocenitelná: Připomínání e-mailem, pomocí SMS, nebo jen vyskakovacím oknem prohlížeče. Vždy funguje jen jedna možnost – necháme-li se upozorňovat na e-mail, nebudou chodit SMS a naopak. Telefonní číslo mobilního telefonu je navíc nutné autorizovat – stačí ho zadat a z příchozí zprávy SMS opsat autentifikační kód. Za tyto služby se nic neplatí a svou kvalitou je zřejmě v online sféře nemůže nic nahradit.

Pár slov na závěr

Google Kalendář

Během testování se nevyskytla jediná chybička, české rozhraní je přeloženo kvalitně a komu to nevyhovuje, tomu nic nebrání nastavit si jazyk jaký chce.

Google opět dokazuje, že má dost sil na likvidaci konkurenčních firem, které mnohdy nabízejí tu samou službu za peníze (např. překlad webových stránek). V uživatelsky příjemných online aplikacích mu podle mnohých názorů nestačí ani gigant Microsoft, který se snaží o něco podobného.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.