Hlavní navigace

Kladivo na hromadnou úpravu fotografií: JPEG Resampler

Ilustrační obrázek: Kladivo na hromadnou úpravu fotografií: JPEG Resampler Chcete poslat fotografie po e-mailu, ale jejich datový objem je moc veliký? Nechce se vám každou fotografii jednotlivě zmenšovat a hledáte snadnější způsob? Řešením vašich potíží by mohl být program JPEG Resampler, šikovný pomocník určený prakticky pro každého.

Moderní digitální fotoaparáty dokáží fotit v opravdu vysokém rozlišení, tím ale narůstá také datový objem jedné fotografie a posílání fotografií v e-mailu se stává problémem, protože většina českých e-mailových služeb umožňuje zasílat přílohy o maximální velikosti cca 10 – 15 MB. Zmenšovat každou fotografii zvlášť je příliš zdlouhavé a namáhavé. Lepší je použít program, který umožňuje hromadné zmenšení fotografií. Jedním takovým je právě JPEG Resampler.

O programu

JPEG Resampler

JPEG Resampler je malý freewarový program, který usnadňuje úpravy většího počtu fotografií. Je celý v češtině, jeho autorem je totiž také Čech. Stažení tohoto nástroje vám zabere pouhých pár sekund, velikost instalačního souboru je pouze 600 KB. Po instalaci zabírá aplikace na pevném disku jen 1 MB místa.

Základní funkce

Základní a nejdůležitější funkcí programu je hromadná úprava fotografií. Program nám dává na výběr celkem z osmi metod. Mezi ty nejlepší patří změna rozlišení a úprava datového objemu (ta nám umožňuje přesně navolit datový objem, jež mají výsledné fotografie mít). Díky těmto funkcím již nemusíme každou fotografii jednotlivě upravovat a zmenšovat, JPEG Resampler to zvládne za nás dle přesně zvolených parametrů. Umí toho také však ještě mnohem více!

Jednotlivé nastavení fotografií

JPEG Resampler

Pokud chceme některé fotografie nastavit samostatně, není to problém. V dolní části programu klikneme na tlačítko „prohlížeč“. Ten nám umožní procházet jednotlivé fotografie v dané složce a některé parametry jim nastavit samostatně. Můžeme si například vytvořit výřez z fotografie o daném poměru (například 15:10 pro obyčejnou fotografii), otočit obraz, upravit barvy, jas, kontrast či zvolit některý z filtrů (zaostřit, zjemnit, rozmazat). Program má i několik dalších funkcí, mezi které patří např. vložení textu (loga) do každé fotografie, změna názvu souborů a přímá tvorba webové stránky.

Praktický test

V tomto malém testu si ověříme, jak je program schopen zmenšit datový objem fotografií. Máme 38 fotografií o celkové velikosti 108 MB, každá fotografie má tedy téměř 3 MB. Zvolíme metodu „maximální velikost na“ a nastavíme rozlišení 1200×1024 bodů. Klikneme na tlačítko „start“ a zhruba po třech minutách máme výsledek, 38 fotografií se nám z 108 MB zmenšilo na krásných 7,4 MB, tedy velikost, kterou lze bez problémů zaslat e-mailem. Ztráta kvality fotografií není, díky kvalitnímu zdrojovému souboru, na první pohled znát, což je vynikající.

Závěrem

JPEG Resampler je kvalitním programem pro hromadné zmenšování a úpravy fotografií, posíláte-li často obrázky e-mailem, stane se pro vás tento program neocenitelným pomocníkem. Malým testem prošel program na výbornou, 108 MB dokázal zmenšit na pouhých 7,4 MB. Lepšího a kvalitnějšího pomocníka pro hromadnou úpravu fotografií budete hledat jen stěží.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.