Hlavní navigace

Jak vybavit nový počítač programy zcela zdarma? (1. díl)

Ilustrační obrázek: Jak vybavit nový počítač programy zcela zdarma? (1. díl) Po koupi nového počítače čeká na uživatele nelehký úkol výběru vhodného softwarového vybavení. Které programy pro váš počítač zvolit? Lze kompletně vybavit domácí počítač softwarem, za který nezaplatíte ani korunu?

Bez softwaru by byl počítač pouze nepotřebným kusem „železa“. Až po instalaci jednotlivých programů se z něj stává užitečný pomocník, který vám dokáže usnadnit práci, zprostředkovat multimediální zábavu, propojit vás s přáteli, poskytnout informace z internetu apod. Software lze rozdělit na dvě základní kategorie: bezplatný a placený. Mnoho lidí se mylně domnívá, že bezplatné programy jsou nekvalitní a jedná se o pouhé pokusy začínajících programátorů. Opak je však pravdou. Dnešní freeware aplikace jsou v převážné většině případů kvalitními nástroji, které mnohdy dokáží plnohodnotně zastoupit placené programy. Celá řada komerčních placených produktů je navíc zpřístupněna zcela zdarma pro domácí a nekomerční použití. Pokud se tedy rozhodnete vybavit nový domácí počítač softwarem, nemusíte za něj zaplatit ani korunu. Představme si nyní některé užitečné bezplatné programy pro správu souborů a prohlížení či úpravu obrázků, které využije snad každý domácí uživatel. Hned v úvodu je však nutné upozornit, že kvalitních bezplatných programů, které dokáží plnit svůj úkol, je celá řada a není tak možné všechny v tomto přehledu obsáhnout. Zaměříme se proto na ty nejzajímavější.

Správci souborů

V základní výbavě vašeho počítače bezesporu nesmí chybět některý z pokročilých správců souborů. Ačkoliv lze se soubory a složkami pracovat prostřednictvím Průzkumníka Windows, toto řešení není příliš pohodlné a je proto vhodnější sáhnout po přívětivějším řešení. To představují správci souborů, kteří kromě práce se soubory ve dvou panelech nabízejí i další funkce, mezi něž patří například FTP klient, práce s komprimovanými archivy, apod. Mezi nejznámější programy tohoto druhu patří například Total Commander, za jehož používání však budete muset autorovi zaplatit. Existuje však mnoho dalších programů tohoto druhu, které spolehlivě plní svůj úkol a nebudete za ně muset zaplatit ani korunu.

Správce souborů

Jedná se zejména o FreeCommander, který kromě práce ve dvou panelech nabízí například zabudovaného FTP klienta, možnost práce s komprimovanými archivy, vlastní editor textových souborů, jednoduchou tabulku ASCII znaků, nebo také možnost vytvářet screenshoty. FreeCommander dokáže zobrazit soubory několika různými způsoby. Lze je uspořádat v seznamu, zobrazit s detaily, ve formě malých či velkých ikon, nebo využít zobrazení náhledů obrázků.

Dalším zástupcem této kategorie programů je FAR Manager, který svým „retro“ vzhledem připomíná původní Norton Commander, jejž uživatelé znají z dob DOSu. Kromě klasické práce se soubory ve dvou panelech nabízí tento program možnost otevírání komprimovaných archivů. Pomocí doplňků jej lze dále rozšířit o FTP klienta či editor registrů. Volit můžete mezi 32bitovou a 64bitovou verzí programu. Tato aplikace se instaluje s anglickým prostředím, které však lze lokalizovat za pomoci doplňku.

Bezplatným správcem vašich souborů může být také program nazvaný jednoduše Commander. Ten nabízí tradiční práci se soubory a složkami ve dvou panelech v kombinaci s FTP klientem a prohlížečem obrázků a fotografií. Poradí si přitom se všemi běžně používanými obrazovými formáty. Programu nechybí ani podpora práce se souborovými archivy ve formátech ZIP a RAR. Samozřejmostí je také vyhledávání souborů a jejich porovnávání.

Notebook

Jedním poměrně zajímavým skinovatelným souborovým manažerem je i program NexusFile. Ten uživatelům nabízí klasické pojetí práce s daty prostřednictvím dvou panelů. Navíc v sobě integruje i vlastního FTP klienta. Aplikace disponuje řadou zajímavých funkcí. Kromě klasických nástrojů pro práci se soubory a složkami umožňuje například rozdělování a spojování souborů, vyčištění disku od dočasných a zbytečných souborů, nebo spolupráci s komprimovanými archivy. Umožňuje také vzájemné barevné odlišení různých složek či souborů.

Co však dělat pokud vám dva panely ve správci souborů nestačí? Řešení přináší program Q-Dir, který pro práci se soubory a složkami nabízí více nezávislých panelů. Volit přitom můžete mezi jedním až čtyřmi panely, které skýtají až dvanáct různých kombinací, v nichž budou vaše data zobrazena. Zajímavou funkcí programu je například i barevné odlišení souborů od složek, nebo vzájemné odlišení různých typů souborů. Soubory a složky je též možné zobrazovat společně v různých skupinách. Uživatelský komfort při práci s daty zvyšuje metoda Drag & Drop, nebo také rychlý přístup k často užívaným složkám. Aplikace Q-Dir dále nabízí možnost práce se ZIP archivy, prohlížení obrázků a fotografií, nebo export seznamu souborů do formátů XLS, CSV, TXT, HTML. Program není nutné instalovat. Možná je i volby jazyka, přičemž čeština je podporována.

Prohlížení a úprava obrázků

Součástí operačního systému Windows je i základní nástroj na prohlížení obrázků. Ten však nabízí pouze základní funkce a je proto vhodnější místo něj používat některý z funkčně lépe vybavených programů. Pro domácí a nekomerční použití je nabídka těchto programů poměrně pestrá a lze vybírat i z propracovaných aplikací, které jsou pro běžné komerční použití placené.

Grafická úprava

Jedním z propracovaných programů na prohlížení obrázků je FastStone Image Viewer. Ten umožňuje nejen prohlížení, ale i základní editaci fotografií a obrázků. Lze volit mezi třemi režimy zobrazení grafického obsahu. V okně programu si lze nechat zobrazit náhled fotografie společně s přehledem všech obrázků v dané složce, pouze daný obrázek, nebo obrázek zobrazit přes celou obrazovku. I tehdy je po najetí myší k hornímu okraji obrazovky dostupný přehled dalších snímků. Program FastStone Image Viewer si poradí s běžně používanými operacemi, jakými jsou například změna velikosti obrázku, jeho ořezávání, nastavení barev, vkládání vodoznaků či jejich rámování, vytváření stínových efektů, přejmenování souborů a podobně. Mezi další funkce lze zařadit dávkovou konverzi, změnu rozlišení snímků či zoomování. Šikovně je v aplikaci též provedeno promítání fotografií ve formě slide show. To nabízí velké množství přechodových efektů. Podpora nejrůznějších souborových formátů je ze strany programu na velice dobré úrovni. FastStone Image Viewer si poradí se soubory typu BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG, PCX, PSD (formát Photoshopu), TIFF, WMF, ICO a mnoha dalšími.

Dalším kvalitním prohlížečem obrázků, který lze pro domácí a nekomerční účely používat zcela zdarma, je IrfanView. Ten, kromě prohlížení obrázků, umožňuje uživatelům také jejich základní editaci. Užitečná je i možnost přehrávání videa. Program můžete navíc rozšířit o další funkce pomocí plug-inů. Mezi základní funkce aplikace IrfanView patří například prohlížení snímků prostřednictvím slide show. U něj lze nastavit celou řadu tradičních parametrů od času zobrazení snímku po možnost vypálení zvoleného seznamu obrázků na disk CD. Cizí tomuto programu nejsou ani nejrůznější úpravy obrázků, včetně jejich ořezu, změny barev, redukce červených očí, apod.

Užitečný je i program XnView, který taktéž nabízí domácím uživatelům své bezplatné služby. Stejně jako jeho kolegové, také tento nástroj poskytuje všechny potřebné funkce pro prohlížení obrázků a jejich následnou editaci. Těšit se tak můžete například na změnu velikosti obrázků, jejich otevírání v záložkách, ořez fotografií, úpravu světlosti a kontrastu, změnu barevné hloubky, použití filtrů, efektů, tvorbu slide show a mnoho dalších funkcí.

Barvy

Také Google má svůj vlastní prohlížeč obrázků a editor v jednom balení. Jmenuje se Picasa a uživatelům nabízí možnosti prezentace a úprav jejich obrázků. Zejména pak láká na přímé propojení s oblíbeným online foto editorem Picnik. Poslední verze tohoto programu přinesla především možnost hromadného uploadu většího množství fotografií do veřejné galerie Picasa Web Albums, nebo také funkci Face Movie. Ta se postará o to, aby v průběhu prezentace fotografií dané osoby byl její obličej neustále na středu kompozice.

Před časem byla zpřístupněna i bezplatná verze programu Zoner Photo Studio 12, která je určena pro domácí uživatele. Funkčně se od své placené varianty liší v nabídce některých funkcí. Zatímco prohlížení obrázků a fotografií zůstalo v bezplatné verzi programu zachováno prakticky beze změn, k omezením došlo v oblasti úpravy fotografií. Pokročilé funkce, na které byli uživatelé zvyklí z plné varianty produktu, tak v domácí bezplatné variantě chybí. Aplikace se omezuje pouze na základní úpravu fotografií, jež vám dokáží nabídnout nejrůznější konkurenční volně dostupné aplikace.

Pokud byste se chtěli hlouběji ponořit do úpravy fotografií, pak i v tomto případě lze využít bezplatnou alternativu ke komerčnímu a známému Photoshopu. Jedná se o bezplatný editační nástroj Gimp, který nabízí pokročilé funkce pro vytváření působivých efektů a přípravu náročných bitmapových obrázků. Program obsahuje širokou škálu standardních nástrojů jako například možnost práce s kanály, vrstvami a cestami, grafické filtry a standardní nástroje (štětec, pero, tužka, razítko a podobně). Gimp je multiplatformní, existuje tedy jak ve verzi pro Windows, tak i pro Linux.

V příštím pokračování seriálu o programech, kterými lze bezplatně vybavit domácí počítač, se opět zaměříme na další druhy softwaru, jež využije převážná většina uživatelů.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.