Hlavní navigace

Nejlepší rozšíření pro OpenOffice.org 3.1

Ilustrační obrázek: Nejlepší rozšíření pro OpenOffice.org 3.1 Možnosti bezplatného kancelářského balíku lze v mnohém ovlivnit a zlepšit pomocí zásuvných modulů. My si ukážeme některé nejzajímavější a nejdůležitější doplňky pro OpenOffice.org.

Instalace rozšíření

Instalace rozšíření je v OpenOffice.org 3.x velice snadnou záležitostí. Po otevření souboru s příponou oxt se spustí kancelářský balík, který vyžaduje potvrzení úmyslu rozšíření instalovat a následný souhlas s licenčními podmínkami. Práce s těmito moduly je podobná jako u Firefoxu. Jejich administraci můžete také provádět přímo ze samotné aplikace. Stačí v menu „Nástroje“ kliknout na „Správce rozšíření“. V následujícím přehledu se pokusíme ukázat ty nejzajímavější a nejužitečnější rozšíření, i když každý potřebuje na základě svých specifických zájmů něco jiného. Celou řadu vám jich přinášíme na Slunečnici.

Sun PDF Import Extencion

Sun PDF Import Extencion

Již na začátku našeho seriálu o OpenOffice jsme se zmiňovali o Sun PDF Import Extencion, který umožňuje importovat PDF dokument do Draw a následně jej řádek po řádku editovat. Pokud budou práce na tomto rozšíření pokračovat, může se stát OpenOffice.org velice zajímavým konkurentem například Adobe Acrobatu. K tomu, ale vede ještě dosti dlouhá cesta.

Writer2LaTeX

Doplněk Writer2LaTeX představuje zajímavý nástroj pro všechny, kdo sází svůj text v LaTexu. Dokument si pohodlně napíšete ve Writeru a výsledný vzhled, algoritmické úpravy či vkládání vzorců provedete až v LaTeX. Výhodou je obvykle řádově lepší vzhled dokumentů nebo lepší možnost vkládání matematických vztahů.

CADOO.o

CADOO.o

CADOO.o si klade dosti nesmělé cíle – naimplementovat do Draw funkce, které známe z programů CAD. Skutečností je, že se to úplně nezdařilo. Pokud však máte ambice nakreslit jednoduché schémátko, pak vám může být CADOO.o užitečný.

Pagination

Pagination výrazným způsobem vylepšuje číslování stran, které bývá v OpenOffice.org poměrně nešikovné. Užijete jej při psaní seminárních prací či článků. Pokud číslování používáte častěji, rozhodně doporučuji Pagination nainstalovat.

An OxygenOffice Extra – Galery

Pokud postrádáte kliparty, pak vás možná potěší An OxygenOffice Extra – Galery, ve které naleznete velké množství užitečných i zajímavých vektorových obrázků. Přitom nemusíte instalovat originální OxygenOffice, které oproti běžným OpenOffice.org mají často některé nepříjemné vlastnosti.

Slovníky

Pro českého uživatele budou důležité slovníky, které umožňují kontrolu pravopisu, vyhledávání a návrh synonymních výrazů a dělení jednotlivých slov. Kvůli licenčním záležitostem není tento balík standardní součástí české jazykové mutace OpenOffice.org.

Writer's Tools

Writer's Tools

Na závěr snad jen zmiňme zajímavý konglomerát funkcí nesoucí název Writre's Tools – ten nabízí široké možnosti práce s dokumentem – překlad pomocí Google Translate, vkládání časové značky, rychlé uložení do jiných formátů, průběžné počítání počtu slov, spolupráci s databázemi knih či například porovnání s WordNet a dalšími databázemi. Kromě toho nabízí ještě mnohé další funkce a pokud často potřebujete něco citovat definovat či překládat, může se jednat o zajímavý doplněk právě pro vás.

Pro OpenOffice.org existuje nepřeberné množství pluginů, které zásadním způsobem rozšiřují jeho možnosti a funkce. Pokud vám tedy nějaká funkce chybí, můžete po ní zkusit zapátrat, případně ji vytvořit a dát k dispozici ostatním.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.