Hlavní navigace

OpenOffice.org 3.1: Jak na efektivní tvorbu vzorců?

Ilustrační obrázek: OpenOffice.org 3.1: Jak na efektivní tvorbu vzorců? Matematické a fyzikální vzorce bývají pro některé uživatele doslova noční můrou. Přesto s nimi lze v OpenOffice.org efektivně pracovat a při troše cviku to nebude ani příliš „bolet“.

Math

V kancelářském balíku OpenOffice.org existuje samostatný nástroj na tvorbu vzorců, nesoucí název Math. Buď můžete spouště přímo tuto aplikaci, nebo jej vyvoláte jako subaplikaci například z prostředí textového editoru pomocí menu Vložit – Objekt – Vzorec.

Osobně považuji Math za jednu z největších výhod OpenOffice.org oproti MS Office – nenabízí totiž pouze „klikací“ rozhraní, ale také možnost vzorce psát ve speciálním jazyce (zjednodušená podoba TeX). To umožňuje daleko lepší kontrolu nad výsledkem, tvorbu složitějších výrazů nebo jejich snadnou modifikaci a kopírování. Pokud vzorce používáte častěji a z nějakého důvodu nechcete používat nějaký (La)TeX editor, pak se Math může stát velice příjemným a výkonným pomocníkem.

Math

Jak jsme již naznačili, k dispozici jsou dva základní módy. Grafický poslouží především občasným a začínajícím uživatelům, případně zkušenějším na nalezení ne příliš často užívané funkce. Menu je poměrně přehledně organizováno podle základních kategorií: algebraické značky a zlomky, relace, funkce, operátory (hlavně sumy a integrály), atributy (např. označení vektorů), jiné (různé matematické značky), závorky a formáty (horní, dolní index, nový řádek atp.). Kromě nich je k dispozici také zvláštní nástroj pro vkládání řeckých písmen.

Téměř vše lze poměrně snadno „naklikat“, takže s ovládání nemusí mít obavy ani začínající uživatel, i když některé věci si vyžádají kratší cvik. Práce s tímto nástrojem je téměř stejná jako s editorem rovnic u Microsoftu, takže ani případná migrace mezi balíky by neměla činit problém.

Math

Pokud se rozhodnete pro textové rozhraní, pak se zde pokusím uvést několik základních maličkostí. Ve verzi 3.0.1 ve Windows se nezobrazovalo podtržítko „_“, ve verzi pro Linux jsem takový problém nezaznamenal. Místo podtržítka se zobrazovala pouze normální mezera, ale jednalo se jen o vizuální chybu. Pro funkcionalitu bylo nutné mezery rozlišovat.

Zlaté pravidlo říká, že u složitějších vzorců je dobré dostatečné mezerování (ve vzorci není vidět, ale usnadní editaci zdrojového kódu) a hlavně je dobré dostatečně závorkovat. Jednotlivé kroky jsou uzavírány do {} a opět se nezobrazují. Je lepe je dělat i tam, kde být nemusí, neboť to opět ulehčí následnou zpětnou editaci a orientaci v kódu.

Panel

Ze zcela neznámého důvodu je místo určené pro přepis značkou označováno ve zvláštních závorkách. Zvláště ze začátku je potřeba pamatovat, že je nutné přepsat celou značku a nikoli pouze otazník. Pokud chceme získat a+b lomeno c, pak je potřeba výraz upravit na: {a+b} over {c}. C nemusí být uvedeno ve složených závorkách.

Nástroj se postupně zlepšuje, ale jelikož nepatří mezi ty nejpopulárnější, přinese občas nepříjemné chyby. Čas od času například nezobrazuje u tisku nějaký znak či operátor i přes to, že je korektně zapsán. Pak nezbývá nic jiného, než si řetězec vložit do schránky, smazat jej a vložit znovu.

Writer

Aplikaci je často vytýkáno, že na cestě od TeX zůstala jen na půli cesty, a tak není možné plně využít sílu onoho jazyka. Navíc je uživatel nucen se učit dva způsoby zápisu téhož, což není nejpohodlnější a vzhledem k podobnostem se vzájemně pletou.

I přes výše zmíněné výtky se jedná o kvalitní nástroj k občasné tvorbě vzorců, vhodný především pro nevědecké účely. Pokud chce však vzorců užívat více, nebo vyžadujete-li větší složitost, pak raději sáhněte po některém TeX či LaTeX editoru. Mnohé z nich můžete nalézt i na Slunečnici.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.