Hlavní navigace

Textové editory pro běžné uživatele

Ilustrační obrázek: Textové editory pro běžné uživatele MS Office Word 2007, nebo OpenOffice.org Writer? Který z nich je pro běžného uživatele vhodnější? Placený nástroj z kancelářského balíku Microsoft Office známe všichni, většina z nás pak slyšela o bezplatném kancelářském balíku OpenOffice.org. Pojďme se na ně podívat.

Microsoft Office Word 2007 má, oproti své starší verzi, přepracovaný vzhled. Většina z nás si na něj již za dobu jeho existence zvykla. Writer z balíku OpenOffice.org třetí verze má oproti tomu jednoduchý vzhled, nenabízí však rychlé styly. Který z obou rivalů je pro běžného uživatele vhodnější?

Word 2007

Word

Začneme Wordem z kancelářského balíku Microsoft Office 2007. V okně aplikace je vše přehledně uspořádáno. Jednoduše si tak můžete vybrat z několika předefinovaných stylů. A jak se k všem volbám a funkcím dostat? Hned pod horním okrajem okna naleznete řadu karet (například domů, vložení, rozložení stránky a další), které jednotlivé funkce ukrývají. Již na první pohled je téměř jasné, co lze od které čekat. Každá karta je navíc rozdělena na několik oddílů, funkce v každém oddílu spolu pak úzce souvisí.

Domů

Na kartě „Domů“ jsou základní funkce. První oddíl se věnuje práci se schránkou. V druhém najdeme nastavení fontu, základních stylů či barev textu. Další se věnuje nastavení odstavců. Patří sem zarovnání, barva či ohraničení odstavce. Ve stylech si můžeme jednoduše vybrat buď z již připravených, stáhnout další z internetu, či vytvořit styly nové. V nabídce úpravy nalezneme nástroje k hledání, nahrazení a výběru.

Vložení

MS Word

Na další kartě nazvané „Vložení“ nás čeká vkládání všeho možného. Jdeme se podívat, co vše je nám umožněno vložit. U vkládání stránek jsou tři možnosti. Titulní stránka je již předdefinovaná, naformátovaná a stačí do ní pouze doplnit data. Pokud jste zjistili, že potřebuje uprostřed dokumentu novou stránku, pak ji stačí jednoduše vložit. Podobně je na tom konec stránky. Skončíte-li s textem a pokračování chcete na druhé stránce, opět nemusíte několikrát mačkat klávesu „enter“. Vložení konce stránky vše vyřeší. Co dělá možnost vložení tabulky, nemusím snad ani moc popisovat. Po „nakliknutí“ se zobrazí možnost buď rychlého vytvoření tabulky vybráním ve čtvercové síti, nebo je umožněno otevření okna s detailnějším nastavením. Oddíl ilustrace umožňuje vložení vhodného oživujícího prvku, například obrázku, tvaru či klipartu. Novinkou je SmartArt – předdefinovaný obrázek, do kterého dopíšete text, doplníte obrázky a vše pak dohromady vypadá poměrně profesionálně. Hypertextové odkazy, záhlaví, zápatí, či textová pole jsou samozřejmostí. Také můžete do dokumentu vložit WordArt či části jiných dokumentů.

Rozložení stránky

Zde lze nastavit veškeré věci týkající se vzhledu stránek. Jedná se o motivy, okraje, orientaci či číslování řádků. Také si můžete nastavit vodoznak, barvu stránky či okraje.

Ostatní

Zbytek panelů se věnuje již mírně pokročilejším funkcím, při normálním psaní nejsou bezpodmínečně nutné, ale práci ulehčí. Jedná se například o poznámky pod čarou, citace, popisky či nadepsání obálek. V panelu revize lze najít ovládání kontroly pravopisu, komentáře či možnost zamknutí dokumentu. V panelu zobrazení si vyberete vhodné zobrazení dokumentu. Můžete také zobrazit nové okno aktuálního dokumentu. Pokud vyberete například obrázek či textové pole, zobrazí se nová karta – „Formát“. Zde můžete nastavit barvy, základní editaci obrázku, okraje či otočení v prostoru. Pokud bezúspěšně hledáte možnosti uložení, tisku či otevření posledních dokumentů, věřte, že vše se skrývá „v kolečku“ v levém horním okraji okna programu.

Writer

Writer

Ovládání programu Writer z kancelářského balíku OpenOffice.org 3 je, alespoň pro začátečníka, o malinko náročnější na pochopení, než je tomu v případě Word 2003 či dokonce 2007. Ovšem funkcemi se prakticky vyrovná Wordu 2007. Všechny jeho funkce jsou ukryty v horní liště. Panely pak slouží jako „zkratky“. Stručně si proto probereme, co umí a kde lze jednotlivé funkce najít.

OpenOffice.org Writer

V menu soubor naleznete možnosti jako uložení, otevření, ale také možnost exportu dokumentů do formátu PDF, jejich tisku či elektronického podpisu. V menu úpravy jsou dostupné veškeré možnosti práce s textem, jako je výběr, kopírování, vložení nebo hledání a nahrazení. V nabídce zobrazit můžete zapínat či vypínat zobrazení panelů a nestisknutých znaků. Nabídka vložit je, až na pár výjimek, téměř stejná jako u Wordu. Ve Writeru se dají vkládat do dokumentů i multimediální soubory jakými jsou videa a zvuky. Jednoduché je také vložení speciálních znaků – již není třeba zapínat mapu znaků ze složky příslušenství systému Windows. V nabídce „Formát“ lze vhodným nastavením vykouzlit z textu doslova divy. Tabulkám je zde věnována celá nabídka, takže si můžete nastavit prakticky vše, co vás okolo tabulek napadne. V menu „Okno“ můžete přepínat mezi jednotlivými otevřenými dokumenty (za předpokladu, že je jich otevřených více). Pokud potřebujete poradit, pak je vám k službám česká nápověda. Hledáte-li českou kontrolu pravopisu, budete si ji bohužel muset stáhnout a do programu dodatečně doinstalovat.

Který je lepší?

Oba dnes zmíněné textové editory jsou kvalitními nástroji určenými ke zpracování textu. Writer ze sady OpenOffice.org je kvalitní textový editor dostupný zcela zdarma, v klidu se může měřit s nejnovějším MS Office Wordem 2007. Slušel by mu ale modernější vzhled a lépe zpracovaná oprava české gramatiky. Pokud při tvorbě textů nevyužijete funkce jako pootočení v prostoru, 3D grafy a další pokročilé nástroje, pak pro vás nemá smysl utrácení peněz za kancelářský balík Microsoft Office 2007, OpenOffice.org vám bude jeho plnohodnotnou náhradou.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.