Hlavní navigace

Tor - chcete být na internetu anonymní?

Ilustrační obrázek: Tor - chcete být na internetu anonymní? Chcete aby nikdo nemohl zjistit na jaké stránky se připojujete, s kým si píšete prostřednictvím komunikačních klientů, komu posíláte data? Nainstalujte si program Tor, který dokáže skrýt vaši identitu.

Instalace

tor-zaklad

Program je distribuován prostřednictvím samorozbalujícího se balíčku, jehož velikost činí přibližně šest megabytů. Po akceptaci licenčních podmínek stačí zvolit umístění programu a vybrat součásti, jež budou nainstalovány. Vzhledem k tomu, že se často jedná o nedílné (nebo aspoň efektivnost zaručující) součásti, je výrazně doporučováno zvolit kompletní instalaci. Aplikace automaticky vytvoří kategorii v nabídce Start, velkou výhodou je korektně provedená lokalizace do češtiny.

Nebezpečí i v případě šifrování dat

Ačkoliv prostřednictvím internetu posíláme data šifrovaná i velice silným klíčem, stále nejsme ochráněni před dalšími nástrahami. Kdokoliv totiž může vcelku snadným způsobem získat informace ukryté v hlavičce emailu. Jednoduše tak může mapovat s kým a jak často si dopisujeme. Dále lze díky sledování IP adresy zjistit jaké stránky navštěvujeme, které informace hledáme, co nakupujeme atd. Tyto informace neshání jen jednotlivci, v současné době je velká řada společností, která si na tzv. (traffic analysis) vystavěla zdroj obživy.

Řešením je Tor

tor-mapa

Projekt Tor, pomáhá statisícům uživatelům, ať již pouze nechtějí, aby se jejich šéf dozvěděl, ve které zemi jsou na dovolené po pouhém připojení se k firemnímu serveru, nebo se jedná o příslušníky opozice, jenž si potřebují vyměňovat informace ve svobodu potlačujících zemích.

Jak to celé funguje? Celé řešení je založené na tzv. onion routing (cibulovité přesměrovávání). Pokud chceme zobrazit vybranou webovou stránku, nebo zaslat email konkrétní osobě, spojení neproběhne přímo, ale přes několik mezičlánků.

Tor vytvoří síť serverů, skrze něž bude komunikace probíhat, přičemž každý ze serverů disponuje pouze informací od kterého serveru dané data přijme a kterému je dále poskytne (od toho název cibulovité, každý jeden router odstraňuje pouze jedinou slupku), čímž je prakticky znemožněno proces přenosu sledovat. Příjemce, který otevře hlavičku již avizovaného emailu neuvidí v kolonce přijato naši IP adresu, ale adresu proxy serveru.

Práce s programem

tor-nastaveni

Pro aktivaci výše nastíněného systému stačí aplikaci spustit a zavést poklepem na příslušnou ikonu. V případě, že si přejeme zjistit informace o cestě, kterou naše data v konkrétní době urazí, můžeme tak učinit prostřednictvím kategorie Pohled na síť. Na nabídnuté mapě uvidíme graficky spojeny jednotlivé servery, popř. další informace o nich. Za určitých okolností je do prohlížeče nutné nainstalovat příslušný plug-in nebo provést jednoduchou ruční konfiguraci. Vyčerpávající informace lze nalézt v článku publikovaném na serveru Root.cz.

Součástí balíčku je i program Privoxy, jenž minimalizuje riziko nahlédnutí naší IP prostřednictvím specializovaných procesů. Přímo z menu programu je kdykoliv možné změnit naši identitu (IP), pakliže je to z jakéhokoliv důvodu žádoucí. Jestliže jsme projektem nadšeni, je možné se do něj aktivně zapojit a svůj počítač nechat fungovat jako jeden z výše zmiňovaných serverů.

Zhodnocení

Program Tor je vynikajícím nástrojem pro skrytí uživatelovy identity, ať už prochází webové stránky, posílá data druhé osobě nebo komunikuje prostřednictvím různých chatů. Ačkoliv se jedná o alpha verzi, a není proto radno program využívat k činnostem, kde by odhalení identity uživatele způsobilo velké potíže, během dlouhodobého testu se program choval maximálně stabilně a korektně. Tor je možné využívat zdarma.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.