Hlavní navigace

Virtualizace počítače: vyzkoušejte si Linux

Ilustrační obrázek: Virtualizace počítače: vyzkoušejte si Linux Spousta uživatelů by si ráda vyzkoušela i jiný operační systém než je Windows, bojí se však, že si své Windows poškodí. Řešením může být provoz dvou operačních systému na jednom PC pomocí virtualizace. Jak na to?

Virtualizace s pomocí VMware

Oblíbenou záležitostí mnoha uživatelů je provoz více operačních systémů najednou, tedy například Windows i Linux současně. Celý proces se nazývá virtualizace a my si dnes představíme dva programy, které nám k tomuto procesu poslouží. Jedná s o produkty společnosti VMware, tedy VMware Player a VMware Workstation. S jejich pomocí tak přímo pod Windows nainstalujeme a spustíme distribuci Linuxu nazvanou Kubuntu 8 Hardy Heron. Virtualizace je poměrně hodně závislá na velikosti operační paměti, pokud tedy nemáte alespoň 1 GB, do virtualizace se raději nepouštějte.

Krok jedna: tvoříme virtuální PC

VMware workstation

K vytvoření virtuálního PC potřebujeme zmíněný program VMware Workstation a libovolnou linuxovou distribuci. V naší ukázce nám k tomuto účelu poslouží distribuce Kubuntu 8. Instalace virtualizačního programu je snadná, bohužel není zdarma a až se vás bude dotazovat na sériové číslo, stačí kliknout na položku SKIP. Program se pak již spustí a budete ho moci 30 dní používat. Pro vytvoření virtuálního počítače, klikneme na hlavní obrazovce na položku „New virtual Machine.“ Na další obrazovce necháme zaškrtnuto „typycal“ a pokračujeme. Nyní vybereme cestu k linuxové distribuci, kterou jsme si stáhli. Dále se pak již stačí proklikat několika okny, vše je již v základu dobře přednastaveno. Virtuální počítač tak máme vytvořený a máme dvě možnosti. Buď ho můžeme spustit přímo v programu VMware Workstation, který nám ale za 30 dní vyprší, či ho spustit ve volně stažitelném programu VMware Player. K našemu účelu zvolíme raději možnost druhou.

Krok dva: spouštíme virtuální PC

Kde spuštění PC vytvořeného v prvním kroku nám poslouží druhý program, nazvaný VMware Player. Jeho instalace je opět nenáročná, bohužel před ní musíme z počítače odstranit program z VMware Workstation. To ale nevadí, virtuální PC máme vytvořené a tak tento program nebudeme již dále potřebovat. Až budeme mít nainstalovaný VMware Player, můžeme se pustit do provozu virtuálního počítače. Nahoře v okně VM Playeru vybereme ikonu s obrázkem pootevřené složky (open) a najdeme náš adresář s vytvořeným virtuálním počítačem. Tam vybereme soubor s koncovkou VMX a klikneme na OK. Virtuální počítač by se nám již měl spustit. V programu VMware Player není třeba nic nastavovat a můžeme se již přímo pustit do instalace Linuxu!

Krok tři: instalujeme Linux

Linux Kubuntu

Pokud jste zvládli první dva kroky, třetí již pro vás bude hračkou. Po spuštění virtuálního PC by se nám měl začít instalovat Linux. První obrazovka je v angličtině, není však důvod věšet hlavu. Prostým stiskem klávesy F2 si můžete z nabídky jazyků zvolit češtinu. Dále se pak stačí proklikat několika okny a je to. Pokud si nebudete jisti, jak naložit s rozdělením disků, nechte označenou volbu „asistované – použít celý disk“. Jinak již stačí zhruba půl hodiny počkat a Linux se vám bez problémů nainstaluje. Distribuce Kubuntu je navíc velice hezky graficky zpracovaná a ve většině věcí podobná Windows. V základu navíc obsahuje spousty programů, například pro úpravu obrázků či program Kopete pro komunikaci nejen po ICQ. S internetem byste také problém mít neměli, VMware Player vás automaticky spojí s vaším internetem ve Windows.

Výhody a nevýhody

VMware player

Výhody jsou celkem jasné. Můžete si zcela beze strachu zaexperimentovat s jakýmkoli operačním systémem. Vaše činnost v něm nijak neovlivní chování vašeho hlavního operačního systému a vy si ho tedy nepoškodíte, tak jak by se to mohlo stát při klasické instalaci na pevný disk. Pro testování i ozkoušení nových věcí je tak řešení od firmy VMware zcela ideální. Nevýhod pak ani není tolik, kolik by se mohlo zdát, vlastně jen jedna. Náročnost na výkon PC a místo na disku je zcela závislá na tom, který operační systém chcete virtualizovat. Lokalizace do češtiny sice chybí, ale to lze programu odpustit, neboť věcí, které budete potřebovat přeložit, je naprosté minimum.

Suma sumárum

Chcete-li si vyzkoušet Linux či jiný operační systém, řešení od společnosti VMware vám k tomu skvěle poslouží. Verze Workstation, která slouží pro tvorbu virtuálních počítačů, sice není zdarma, ale dá se nahradit produktem opět od stejné firmy, VMware Server. Hledáte-li cestu, jak bezbolestně a snadno vyzkoušet jiné operační systémy, VMware Workstation a VMware Player vám k tomu skvěle poslouží.

Alternativní program

Microsoft Virtual PC 2007

Microsoft Virtual PC 2007 je aplikace pro vytvoření několika virtuálních PC v jednom počítači, které emulují i hardware ve skutečném počítači. Takto vytvořená virtuální PC lze využít pro instalaci jiných operačních systémů (MS-DOS, Windows, OS/2), testování programů, spouštění starších aplikací apod.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.