Virtuální mechaniky: Tvoříme obrazy disků - Slunečnice.cz

Virtuální mechaniky: Tvoříme obrazy disků

26. 9. 2008 - Jáchym Krasek

Ilustrační obrázek: Virtuální mechaniky: Tvoříme obrazy disků Určitě se již každý z vás setkal s obrazem (image) nějakého disku. Mohlo jít o hru, hudbu, ale i o video. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak si takový obraz vytvořit či jak z obrazu udělat opět normální disk? Dnes si představíme nástroj, který toto bravurně ovládá.

Alcohol 120%

Alcohol 120% je malý a šikovný nástroj pro práci s obrazy disků a virtuálními mechanikami. Ke stažení je pod licencí trial, což znamená, že ho můžete volně využívat pouze prvních 15 dní. Ačkoli toho umí mnoho, jeho velikost je pouze 6,5 MB. Následně pak potěší fakt, že i do tak malého programu se vešel český jazyk, program je tedy plně lokalizován a práce s ním by neměla být pro nikoho složitá.

Tvoříme obrazy disků

Alcohol 120%

V čem Alcohol 120% určitě vyniká, je kvalitní a snadná tvorba obrazů disků. Ty lze vytvořit z libovolného disku, jejž máte v mechanice. V levém rohu programu, v takzvané hlavní nabídce, stačí vybrat položku „vytvořit image disku“ (image je anglicky obraz). V dalším kroku se pak dostáváme k výběru mechaniky, ze které chceme obraz disku udělat. Máme zde i několik dalších možností, například možnost rozdělení výsledného souboru na více souborů o určité velikosti. V posledním kroku již pak stačí vybrat název onoho souboru a kliknout na tlačítko „start“. Obraz disku se nám pak během následujících několika minut (záleží na velikosti) vytvoří a bude k dispozici ve formátu MDS.

Vypalujeme

Alcohol 120%

Alcohol 120% dokáže nejen vytvořit z normálního disku jeho obraz, ale zvládne to i naopak. Tedy vytvořit z obrazu normální disk. V pravém menu vybereme možnost „vypálit image soubor“, na další obrazovce si vybereme, který že soubor chceme vypálit. Dále pak pouze navolíme rychlost vypalování, případně několik podrobnějších věcí, a je to. Během několika minut máme opět normální disk, vytvořený z obrazu.

Virtuální mechaniky

Samozřejmě že program Alcohol 120% umí i pracovat s virtuálními mechanikami. Těch můžete mít k dispozici dle nastavení až 6. Pro každou zvlášť si pak můžete vybrat region DVD. K dispozici je pak také emulace ochrany RMPS, která slouží pro fyzické označení média. Druhou emulovanou ochranou je pak ještě LaserLock. Díky těmto emulacím pak můžete směle pracovat i s většinou chráněných disků, podobně jako v programu Daemon Tools, o kterém jsme v magazínu již psali.

Nastavení

Alcohol 120%

Nastavení programu najdete v levém menu a nutno dodat, že k nastavení je toho opravdu mnoho. Od obecných nastavení jako je nastavení zvuků či ikony přes nastavení paměťového bufferu pro vypalování se dostáváme až k nastavení počtu mechanik a emulací některých ochran. Nastavení je tedy opravdu široké, ale nemáte-li na program nějaké zvláštní nároky, není vlastně ani potřeba nic měnit, v základním nastavení vše funguje, jak má.

Vyplatí se?

Otázkou zůstává, zda se tento program vyplatí i obyčejnému uživateli. Za cenu kolem 900 Kč získáte jeden z nejlepších, ne-li přímo nejlepší program pro snadnou práci s obrazy disků. Pokud tedy často pracujete s obrazy disků, pořízením tohoto programu určitě neuděláte žádnou chybu.

 

Alternativy

Ashampoo Burning Studio

Skvělý vypalovací nástroj, který podporuje mimo jiné i tvorbu a vypalování obrazů disků. Na druhou stranu zase neumí emulovat virtuální mechaniky, a tak bude Alcoholu 120% jen velmi těžko konkurovat.

Nero Burning Rom

Profesionální, především vypalovací, sada nástrojů pro všemožnou práci s disky nenechává bez povšimnutí ani tvorbu a vypalování jejich obrazů. Stejně jako program Ashampoo Burning Studio však neumí emulovat virtuální mechaniky a tak se dá považovat přinejlepším za 50% Alcohol. Nero však umí spoustu jiných věcí.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.