Hlavní navigace

Vytváříme působivé prezentace v OpenOffice.org 3.0

Ilustrační obrázek: Vytváříme působivé prezentace v OpenOffice.org 3.0 Tvorba prezentací patří mezi nejčastější činnosti s kancelářským balíkem vůbec. Jejich tvorba je obvykle poměrně snadná a intuitivní. Naučte se za pomoci OpenOffice.org 3.0 vytvářet poutavé a působivé prezentace. Není to vůbec složité.

V balíku OpenOffce.org má tvorbu prezentací na starosti nástroj Impress. Po jeho spuštění vás přivítá jednoduchý průvodce. Záleží na vkusu každého jednotlivce, ale já osobně průvodce příliš v oblibě nemám. Pro začátečníka však může být poměrně příjemný. Lze ho kdykoli ukončit buď stisknutím tlačítka zrušit (čímž ovšem zabráníte spuštění Impressu) nebo kliknutím na vytvořit. Touto druhou možností spustíte tvorbu prezentace právě v takovém stavu nastavení, v jakém jste na tlačítko klikli. Není tedy potřeba nastavovat vše.

Průvodce

Pokud nemáte o průvodce při spuštění zájem, je možné ho snadno vypnout. V menu „Nástroje → Volby“ v seznamu vyberete „OpenOffice.org Impress“, položku „Obecné“ a v nabídce nastavení pak odznačíte políčko „Začít s průvodcem“.

Vypnutí průvodce

Práce se šablonami není ještě v Impress zcela dotažená do konce, takže pokud hodláte používat nějakou šablonu, pak doporučuji hned od začátku průběžně celý dokument ukládat. Zaručíte tím průběžnou kontrolu nad výsledkem a zabráníte nemilým překvapením. Při exportu výsledného díla pak doporučuji tisk do formátu PDF a prezentovat z tohoto univerzálního formátu dokumentů, který vám garantuje, že výsledek vaší prezentace bude autentický s tím, co jste si doma vytvořili.

I zde existuje mnoho podobných prvků jak v Draw (jako například mřížka). To vám umožňuje stránku si co nejlépe „vysázet“. Pokud se chystáte vkládat text na nějaké atypické místo, máte v zásadě dvě volby. Tou první je textové pole, které vloží text kamkoli. To je výhodné například pro jeden speciální popisek, ale pro více prvků se příliš nehodí. Navíc případný export do HTML není zrovna ideální.

Nastavení motivů a základní obrazovka

Druhou, elegantnější, možností je užití „neviditelné“ tabulky. Toto řešení znají především tvůrci internetových stránek, ale své uplatnění najde i zde. Stačí zvolit šířku ohraničení vkládané tabulky na „0 b“. Toto řešení bych pro většinu případů doporučoval, ač se může zdát být pro některé jednodušší záležitosti zbytečně těžkopádné.

Zvláštní pozornost si zaslouží pravý ovládací panel. Zde nalezneme jak možnost nastavení přechodů mezi snímky (a to nejen efekty, ale i časovaný nebo manuální režim přechodu stránek), nastavení šablon, základního schématu nové stránky, užitečné nástroje na modifikaci vzhledu tabulky, tak také například vlastní animace.

Přechodové efekty

Pokud chcete nějaké objekty na slidech rozpohybovat, pak vše nastavujete právě zde (ovšem neprovádějte export do PDF). Nastavit je možné jak druh pohybu, tak jeho načasování, rychlost či pořadí. To jistě užijí například učitelé chemie na animaci vzniku vazeb.

Na závěr snad jen dvě upozornění. Do prezentací je možno vkládat také obrázky, videa či zvuky. Zde je potřeba dvojnásob zvážit účelnost jejich použití. Jednak velmi zvětšují velikost souboru, a pak bude-li prezentace promítána na projektoru, je dobré mít na mysli, že celá řada jich má rozlišení jen 640×480 bodů, což neumožní promítání kvalitního videa na jedné třetině slidu. Pokud se pak rozhodnete přece jen některé multimediální prvky a animace do prezentace dát, doporučuji si sebou na flash disku vzít mimo prezentace také portable verzi OpenOffice.org. Kompatibilitu u prezentací lze považovat totiž za jednu ze slabin celého kancelářského balíku.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.