Hlavní navigace

Zrychlete chod svých Windows

Ilustrační obrázek: Zrychlete chod svých Windows Jak zrychlit chod vašich Windows? Jde to snáze, než byste čekali. Mnohdy si vystačíme bez speciálních nástrojů. Vyššího výkonu lze dosáhnout pouhým nastavením samotných Windows. Jak na to?

Proč zrychlit Windows?

Vlastnosti

Na tuto otázku snad ani není nutné odpovídat, protože vývoj počítačů kráčí mílovými kroky kupředu a ne každý z nás si může dovolit pořizovat stále novější a výkonnější hardware. Naneštěstí software svou náročností stoupá také a jistě byste si představili, jak by to vypadalo, kdybyste například na moderní počítač disponující moderním operačním systém Windows Vista či Windows XP, nainstalovali Windows 98. Běžel by skutečně rychle, ale museli bychom se spokojit se slabší grafickou animací a horším vzhledem. O kompatibilitě ani nemluvě. Samozřejmě Vás nechci navádět, abyste přešli na nižší verzi operačního systému. Dnes si zde ukážeme, jak částečně vyladit Windows XP, abychom zvýšili jeho efektivnost a povíme si o správném nastavení stránkovacího souboru. A tentokrát k tomu budeme potřebovat pouze operační systém Windows XP a žádný další doplňující software nebude nutný.

Záložka Výkon

Vlastnosti systému

Dnes se budeme pohybovat převážně v nastavení výkonu Windows XP. Nastavení výkonu a stránkovacího souboru nalezneme buď v ovládacích panelech v sekci „Výkon“, nebo se na něj dostaneme pomocí pravého tlačítka myši na „Tento počítač“, kde zvolíme „Vlastnosti“. Zde, jak určitě mnozí víme, najdeme přehled všech částí našeho počítače, tedy název počítače, správce zařízení a další důležité prvky. Nás v tuto chvíli bude zajímat záložka „Upřesnit“, kde nalezneme sekci „Výkon“.

Vizuální efekty

První věc, která nás zde bude zajímat jsou Vizuální efekty. Můžeme zde využít přednastavených voleb, které jsou „Windows zvolí doporučené nastavení“, „Optimalizovat pro vzhled“, „Optimalizovat pro výkon“, nebo si lze upravit vzhled podle sebe. Můžeme říci, že to jsou takové ty „drobnosti“, jako například animování oken při minimalizaci a maximalizaci, nebo použití stínů popisků na ploše. Ono těch drobností je skutečně dost a člověk si jich často ani nevšimne. Proč je tedy nevypnout? Pokud použijete volbu „Optimalizovat pro výkon“, sice se vám už operační systém viditelně připraví o nějaké vzhledově „líbivé“ animace a úpravy, ale určitě poznáte navýšení rychlosti.

Druhá záložka je nazvaná přiléhavě „Upřesnit“, té se budeme nyní věnovat. Následující oddíl a třetí volba je záložka „Zabránění spuštění dat“ (DEP), kde necháváme základní nastavení.

Stráknovací soubor

Stránkovací soubor

Druhá záložka se jmenuje „Upřesnit“, kde by mělo být nastaveno hlavně optimalizování pro programy. Dole zde pak nalezneme ještě sekci „Virtuální paměť“. Do této sekce se podíváme, protože pro nás obsahuje důležité nastavení stránkovacího souboru. Stránkovací soubor je vlastně jakási dočasná paměť počítače, je to něco mezi operační pamětí a fyzickou pamětí disku. Stránkovací soubor je uložen na disku a jeho užitečnost spočívá v tom, že se do něj ukládají data a informace s kterými se často pracuje a Windows má díky své koncepci velmi rychlý přístup k datům obsažených v tomto souboru. Tím by to však znamenalo, že čím větší by byl stránkovací soubor, tím lépe, ale v realitě toto bohužel neplatí. Realita je taková, že velikost stránkovacího souboru by neměla být o moc větší, než je reálná velikost operační paměti RAM, jinak bude docházet k nadměrnému využívání fyzického disku a tím k neúměrnému zpomalování aplikací kvůli načítání dat do stránkovacího souboru.

Nastavujeme stránkovací soubor

A nyní se dostáváme k samotnému nastavení velikosti a rozsahu stránkovacího souboru. Stránkovací soubor by měl být jenom jeden a to nejlépe na nejrychlejším disku počítače a na jiném než systémovém disku. Pokud však disponujeme pouze jedním pevným diskem, spokojíme se se stránkovacím souborem na disku C (základní jmenovka disku). Máme-li disk rozdělen do více oddílů, nepoužíváme na každém oddílu stránkovací soubor. Velikost stránkovacího souboru by měla mít rozpětí od skutečné velikosti operační RAM paměti do 1,5× velikost této paměti. Například počítač obsahující 1GB(1024MB) RAM by měl mít nastaven stránkovací soubor v rozpětí 1024 – 1536 MB. Po zadání hodnost stiskneme tlačítko „Nastavit“. Efekt se projeví až po restartování počítače.

Je takový postup vhodný?

Ať si již omezíme vizuální efekty nebo ne, nastavení stránkovacího souboru by pro nás mělo být prioritou a určitě bychom měli tomuto úkonu věnovat pozornost, protože zvednutí výkonu je přece přáním každého uživatele.

 

Vyzkoušejte také specializované nástroje na zvýšení výkonu počítače

SuperRam

SuperRam slouží k optimalizaci využití opereční paměti a tím i k zvýšení výkonu počítače. Optimalizace RAM probíhá v reálném čase na pozadí systému. Program vyniká především přehledným intuitivním ovládáním.

PcMedik

Nástroj, který nejprve analyzuje stávající nastavení systému a poté provede změny v registrech, optimalizuje nastavení obrazovky, uvolní zbytečně obsazenou operační paměť atd. Výsledkem je stabilnější a rychlejší systém.

TuneUp Utilities 2009

Soubor několika optimalizačních nástrojů, jehož cílem je zvýšit a optimalizovat výkon počítače. Program pomáhá například vyčistit systém od zbytečných souborů, upravit optimálně některá důležitá nastavení systému, vyčistit nadbytečné záznamy v systémovém registru atd. Umožňuje rovněž optimalizovat nastavení připojení k Internetu a správu služeb a aplikací, které se spouštějí při startu systému.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.