Hlavní navigace

 Křížové cesty - Paulínky 1.1.1

3

Pro hodnocení programu se prosím nejprve přihlaste

Staženo
7 ×
Tato aplikace vychází z drobných knížeček "S Marií na křížové cestě" a "Křížová cesta se sv. Pavlem" vydaných nakladatelstvím Paulínky.

S Marií na křížové cestě:
Autorkou zamyšlení je jedna ze sester pražské komunity Dcer sv. Pavla. V tištěné verzi je brožurka dostupná také ve slovenské verzi "S Máriou na krížovej ceste". Každé zastavení se skládá z úvodní invokace k Ježíši, biblického úryvku, zamyšlení, modlitby ke každému zastavení a opakující se invokace, převzaté ze sekvence Stabat mater. Za autora této sekvence je obvykle považován italský františkán Jacopone da Todi, žijící ve 13. století. Jeho verše líčí biblickou scénu ukřižování Krista z pohledu matky, které na kříži umírá její syn. V roce 1727 byla sekvence oficiálně zařazena do liturgie mše svaté o svátku Panny Marie Bolestné (15. září). Součástí aplikace je i celý text sekvence v původní latině a také český překlad.

Křížová cesta se sv. Pavlem:
Jejím autorem je kněz a biblista Angelo Scarano, S.S.L., Th.D. Působí jako kněz v pražské arcidiecézi, přednáší na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a je autorem i několika dalších drobnějších publikací (pro Paulínky připravil také brožurku s názvem Světlem pro mé nohy je tvé slovo: jak přečíst celou Bibli během jednoho roku). Tato křížová cesta je netypická už tím, že pojmenování jednotlivých zastavení přesně neodpovídají názvům zaužívaným. A navíc obsahuje patnáct zastavení, tedy i ono poslední – vzkříšení. Neobsahuje ani tradiční invokace v úvodu a na závěr. Mohla by se dokonce jmenovat "Křížová cesta apoštola Pavla". Původní název je však vhodnější, protože naznačuje, že Pavel je „pouze“ jakýmsi průvodcem. Ve světle jeho slov se pokusíme nově objevit tajemství Kristova kříže. Tento bývalý farizej přijal Krista se všemi důsledky, a tak se stal privilegovaným svědkem nejen Krista vzkříšeného, ale i trpícího: vždyť on nesl na svém těle Ježíšovy jizvy. Každé zastavení začíná malým zamyšlením, ale těžištěm jsou texty Písma. Kdo chce užitečně prožít tuto křížovou cestu, je vybízen k tomu, aby se pozastavil a zamýšlel nad uvedenými výroky z evangelií nebo z Pavlových dopisů. Po každém zastavení je možné připojit krátkou modlitbu („Otče náš“, nebo vlastními slovy) či vhodnou píseň (třeba z Taizé). Není to však nutné: k dalšímu zastavení můžeme klidně „přejít“ v tichosti. Jako bonus pak na konci nabízíme několik modliteb Paulínské rodiny, zaměřených na přímluvu sv. Pavla.
 • Verze programu

  1.1.1

 • Poslední aktualizace od vývojáře

  14. 5. 2020

 • Počet stažení za měsíc

  0 ×

 • Velikost

  10,93 MB

 • Potřeba instalace:

  Ne

 • Web autora

  Petr Hracek

 • Systémové požadavky

  Aplikace pro: iPhone, iPad

 • Podporované jazyky

  • Angličtina
Zobrazit více
Download now
Zdarma
Aplikace pro: iPhone, iPad

Sdílet

TIP: Stahují se vám programy pomalu? Změřte si rychlost svého internetového připojení.