Hlavní navigace

FastStone Capture - snadné snímání obrazovky

Ilustrační obrázek: FastStone Capture - snadné snímání obrazovky Snad každý z nás již někdy potřeboval vytvořit screenshot obrazovky. K tomuto účelu lze běžně použít tlačítko "Print Screen" na klávesnici. Výsledek, jehož tímto způsobem dosáhneme, však není pro většinu uživatelů příliš uspokojivý. Proto je lepším řešením použití softwaru, který se na vytváření screenů specializuje. Velice kvalitním zástupcem této skupiny je FastStone Capture. Ten disponuje řadou funkcí a lze jej použít i jako prohlížeč obrázků.

Zadarmo nebo placený

FastStone Capture - instalace

Pokud se rozhodneme FastStone Capture nainstalovat, pak máme dvě možnosti.
Buď použijeme novější verzi s označením FastStone Capture 5.9, která je dostupná v třicetidenní zkušební době a poté je nutné za ni zaplatit necelých 20 dolarů (téměř 400 korun), nebo použijeme stále volně dostupnou verzi FastStone Capture 5.3. Ta s sebou nenese žádná omezení a můžeme ji tedy bezplatně používat. Jediným omezujícím faktorem je v tomto případě podmínka použití pouze pro nekomerční účely. Žádné výraznější změny mezi verzemi, vyjma cenové politiky, jsem však neobjevil.
Pokud chcete program používat pouze pro osobní účely, pak je, myslím si, volba zcela jasná.

Funkce programu

FastStone Capture - okno programu

Jak již bylo naznačeno v úvodu, program mistrně zvládá snímání aktuálního dění na obrazovce. Po spuštění se na ploše otevře malé okno obsahující osm ikonek. Šest ikonek zleva slouží k výběru způsobu snímání. Další upravují možnosti snímání a editace.

Sejmutí aktivního okna

První ikonka umožňuje zachycení aktuálně aktivního okna. V praxi to znamená, že pokud budeme mít ve Windows nad sebou otevřených více oken, pak bude do obrázku uložena pouze ta část obrazovky, na níž se aktivní okno nachází. Zbytek na screenu nebude. To je velice šikovné, protože například u nepravidelných oken by bylo nutné obraz ořezávat. Výsledný screen je obdélníkového tvaru a kolem sejmutého obsahu se nachází bílé pozadí, které se svým rozlišením přizpůsobí rozměrům sejmuté oblasti.

FastStone Capture - paletka

Libovolné okno nebo jeho část

Druhá ikonka umožňuje výběr libovolného okna, nebo jeho dílčích částí. Po umístění kurzoru myši nad libovolné okno je toto orámováno červenou barvou. Tak přesně vidíme, co se na výsledném screenu objeví.

Libovolný obdélníkový výřez

Třetí volba nabízí výběrový obdélník. S jeho pomocí lze přesně vybrat požadovanou oblast. Ta může být klidně i napříč několika otevřenými okny. Pro větší přesnost výběru se v rohu obrazovky zobrazuje zvětšený náhled místa, v němž se pohybuje kurzor myši. Zvětšení je naprosto perfektní a oblast je možné označit s přesností na pixely.

Výběr libovolného tvaru

Ikonka připomínající „bílou hvězdu“ provádí výběr oblasti libovolného tvaru. Stačí pouze postupně určit jednotlivé hraniční body oblasti.

Screen celé obrazovky

Tlačítko s písmenem „F“ pracuje stejně jako klávesa „Print Screen“ a jeho použitím se sejme kompletně celá plocha monitoru.

Sejmutí delších dokumentů

Asi nejzajímavější volbou je ta poslední. Oceníme ji zejména pokud chceme zachytit do obrázku oblast větší, než jakou je schopen zobrazit monitor. Po výběru libovolného okna, nebo jeho části, je požadovaný obsah „odrolován“ a zachycen do souboru. Pro lepší představu uvedu jeden příklad za všechny: narazíte na zajímavou internetovou stránku a chcete si z ní vytvořit screen. Stránka je však příliš dlouhá na to, aby se do obrázku vešla. Pak pouze stačí použít zmiňovanou funkci a do souboru poputuje i obsah, který momentálně není viditelný. Analogicky lze tuto funkci použít i v jakékoliv jiné aplikaci (například Word, Adobe Reader, apod.).

FastStone Capture - nastavení

Nastavení a ostatní funkce

Poslední dvě tlačítka slouží k obsluze a nastavení aplikace. První z nich upravuje cíl snímání. Můžeme se rozhodnout, zda má být screen po sejmutí odeslán do editoru, do souboru, na tisk nebo na e-mailovou adresu. Další položky umožňují vložení vodotisku a popisku do fotky. Lze zde také určit, zda má být na screenu viditelný kurzor myši.

V poslední ikonce úplně vpravo nacházíme položku s nastaveními. Možnosti nastavování a přizpůsobivost programu jsou opravdu příkladné. Lze například volit spuštění aplikace při startu Windows, přiřadit funkcím klávesové zkratky, určit poměr DPI, nebo zvolit výchozí složku pro ukládání screenů, formát souboru a barevnou hloubku. Poslední ikonka také zpřístupňuje nápovědu, umožňuje změnu skinu aplikace a nabízí stažení tutoriálu.

FastStone Capture - editor

Editor

Sejmuté screeny je možné okamžitě upravit v editoru. Ten je součástí programu a kupříkladu nabízí možnost tvorby výřezu, vložení vodotisku, popisu a mnoho dalších úprav.

Závěr

FastStone Capture je velice propracovaný a bohatě vybavený program. Jeho instalací získáte velice schopného pomocníka pro každodenní práci se screeny. Lze jej vhodně použít i v případě, kdy nelze určitý obrázek nebo zobrazený prvek uložit. Pak jsou jeho služby neocenitelné.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.