Hlavní navigace

HTTrack Website Copier - stáhněte si kopii webu na svůj disk

Ilustrační obrázek: HTTrack Website Copier - stáhněte si kopii webu na svůj disk V dnešní době rychlých a datově neomezených internetových přípojek by se mohlo zdát, že offline prohlížení webu nemá své opodstatnění. Avšak opak je pravdou. Výborně se hodí při ukládání většího množství dat, jenž se nacházejí se pod mnoha odkazy. Nebo kupříkladu, co byste řekli na prohlížení vašeho oblíbeného magazínu ve stínu lípy na odlehlém klidném místě daleko od civilizace? Pokud vás tato představa láká, pak se bez programu HTTrack Website Copier neobejdete.

Vývoj offline prohlížení webu

Offline prohlížení internetových stránek zažívalo své „zlaté časy“ v dobách vytáčeného připojení, kdy uživatelé úzkostně hleděli při surfování na hodinky. Tehdy stačilo využít offline browser a stránky za krátký čas stáhnout na lokální pevný disk. Poté uživatel, již odpojený od internetu, mohl stažené stránky pročítat bez dalších poplatků jak dlouho chtěl. Je pravdou, že i dnes má vytáčené připojení přes modem své místo v domácnostech, avšak jedná se spíše o výjimky. S postupem času a rozšiřováním připojení zpoplatněného měsíčním paušálem se změnil pohled na hromadné stahování souborů do počítače. V současnosti spíše využíváme offline stahovače, jenž za nás vykonají rutinní práci v případě, že chceme uložit z určitého webu větší množství obrázků, či článků na určité téma, apod. Postupné „klikání“ na odkazy a následné ukládání obsahu by nás velice zdržovalo. Proto existuje software, který za nás všechny stránky navštíví a požadovaný obsah stáhne. Dalším způsobem využití offline brouzdání je situace, kdy si chceme určitý web zálohovat.

Program HTTrack Website Copier k tomuto účelu stvořil Xavier Roche. Nyní se již nachází ve vývojové verzi 3.41–3. Jeho hlavní výhodou je snadná obsluha, česká lokalizace a skutečnost, že je nabízen zcela zdarma.

Instalace

HTTrack Website Copier - instalace

Instalační soubory zabírají 3,42 MB prostoru a lze je stáhnout ze Slunečnice buď ve verzi bez instalátoru, kdy jsou soubory zabalené v archivu ZIP, nebo s instalátorem.

Celý proces instalace je velice intuitivní a zvládnou jej i naprostí počítačoví laikové. Stačí pouze odsouhlasit licenční podmínky, vybrat umístění programu na pevném disku a zvolit zda chcete vytvořit ikonku na ploše, či v systémové oblasti na hlavním panelu vedle hodin. Toť vše. Po zdařilé instalaci stačí již jen program spustit.

Co aplikace nabízí

HTTrack Website Copier - aplikace

Program je ihned po spuštění dostupný v Českém jazyce. Tudíž není nutné nikde nic měnit. Jazykových mutací však HTTrack Website Copier nabízí opravdu mnoho, od Bulharštiny až po Japonštinu. Úvodní okno je rozděleno na dvě části. V levé se nachází přehled diskových jednotek, v pravém pak logo programu, několik popisků a tlačítko pro vytvoření projektu stahování, nápověda a možnost program ukončit. V horní části okna pak sídlí rozbalovací menu ukrývající bohaté možnost práce s programem.

Začínáme stahovat

HTTrack Website Copier  - začínáme stahovat

V dalším okně zvolíme Název nového projektu. Jeho jméno pak nese složka s uloženými soubory. Volba Project category umožňuje vytváření libovolných kategorií, do nichž tématicky podobné projekty přísluší. Ve spodní části okna ještě lze upravit adresář, do nějž budou stažené weby ukládány.

HTTrack Website Copier  - začínáme stahovat 2

Následné okno lze považovat za nejklíčovější z hlediska přípravy stahování webů. Tady lze měnit předvolby pro ukládání, vkládají se zde internetové adresy, z nichž bude download souborů uskutečněn, a podobně.

HTTrack Website Copier - akce

Paletka Akce nabízí předvolby,jenž určují, co bude na vybraných stránkách HTTrack Website Copier provádět. Na výběr je skutečně mnoho možností: od pouhého stažení webu, přes kontrolu odkazů, navázání přerušeného stahování, až po aktualizaci dříve stažených stránek.

HTTrack Website Copier  - heslo

Oblast Adresa WWW slouží pro přidávání internetových adres, z nichž se bude následně stahovat jejich obsah. Adresy lze zapisovat ručně přímo do zobrazeného pole, nebo můžeme využít volbu Přidat URL. Ta nabízí oproti první možnosti pokročilé nastavení pro výběr zdroje. V nově otevřeném okně zapíšeme odkaz na stahovanou stránku. Níže se nachází pole pro vložení přihlašovacích údajů. Ty je nutné zadat, pokud se rozhodneme stahovat obsah, jenž je chráněn uživatelským jménem a heslem. Dále lze využít možnosti automatického získání URL.

URL list je vcelku šikovná možnost vkládání odkazů na stránky. Zde stačí pouze vybrat textový soubor na pevném disku. Ten pak musí obsahovat seznam stahovaných stránek.

Poslední dostupnou volbou při přípravě parametrů downloadu webů je tlačítko Nastavení. Zde lze nastavovat pravidla pro Proxy server, možnosti spojení se servery, parametry pro stahování, počty současných spojení, rychlost stahování dat, datový tok, jenž může aplikace ukousnout z kapacity internetové linky, výslednou strukturu staženého webu, a podobně. Podstatná je však záložka Filtry. V ní se volí typy souborů, jenž se budou stahovat. Nebo zde naopak určíme, jaké typy dat stahovat nechceme. Těchto souborů si pak aplikace ani nevšimne.

HTTrack Website Copier  - přípony

Možnosti nastavení jsou vskutku rozmanité a vybere si zde opravdu každý. Nutno však podotknout, že běžný uživatel tyto volby nikdy nepotřebuje a může začít stahovat i bez nich.

HTTrack Website Copier  - vzdálené přístupové spojení

Poslední okno, jenž je zobrazeno před začátkem downloadu, nabízí dvě možnosti. Buď bude po kliknutí na tlačítko Dokončit započato stahování, nebo se výběrem druhé volby pouze vytvořený projekt uloží a stránky staženy nebudou. Lze zde také určit, které internetové připojení má být pro stahování použito. Můžete taktéž nastavit odpojení od internetu po dokončení stahování, či dokonce vypnut počítač.

HTTrack Website Copier  - průběh stahování

V průběhu stahování je zobrazeno přehledné okno s informacemi o aktuálních spojeních se servery. Po dokončení činnosti jsou zobrazeny souhrnné informace. Poté již stačí nalézt uložené soubory na disku a neomezeně si je prohlížet.

Závěr

HTTrack Website Copier je velice užitečným pomocníkem nejen pro uživatele s pomalým internetovým připojením. Své uplatnění najde i v případě, že chceme stáhnout více souborů, zejména obrázků, z jednoho či více umístění. Mezi jeho výhody patří česká lokalizace, bohaté možnosti nastavení a bezplatné použití. Za nevýhody lze naopak jmenovat skutečnost, že více zatěžuje internetové servery, neboť z nich stahuje daleko více dat než běžný uživatel.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.