Jak zachránit smazané fotky? - Slunečnice.cz
Hlavní navigace

Jak zachránit smazané fotky?

Ilustrační obrázek: Jak zachránit smazané fotky? Stačí jedno neopatrné stisknutí tlačítka na fotoaparátu a snímky z dovolené jsou ty tam. V mžiku přicházíte o všechno, co jste během pobytu nafotili. Myslíte, že vám se to stát nemůže?

Případ popsaný v úvodu článku není vůbec ojedinělý. Spíše naopak. Veliká spousta digitálních fotografií mizí v nenávratnu po jediném neuváženém kroku. Existuje však řešení, jak ztracené snímky získat zpět. To řešení se jmenuje PC Inspector Smart Recovery 4.5.

PC Inspector Smart Recovery 4.5

PC Inspector Smart Recovery - logo

Program dokáže nalézt a obnovit fotografie nejen z pevných disků, ale také z nejrůznějších paměťových karet a jiných záznamových médií. PC Inspector Smart Recovery si navíc poradí nejen s fotkami, ale také s videi nebo hudebními soubory. Dalším důvodem, proč se pro něj rozhodnout, je jeho cena: program je totiž dostupný zcela zdarma.

Podporované formáty souborů

Velice důležitým faktorem při obnově smazaných souborů je podpora konkrétního formátu ze strany programu. Aplikace PC Inspector Smart Recovery podporuje následující souborové formáty: jpg, amr, tif, bmp, gif, Canon .crw, Fuji .raf, RICOH .raw, Olympus .orf (E-XX), Olympus .orf (C5050), Nokia .3gp, Kodak .dcr, Minolta .mrw, Nikon .nef (D1H/D1X), Nikon .nef (D2H/D2X), Nikon .nef (E5000/E5700), Sigma – Foveon .x3f, mp4, QuickTime .mov (Konica Minolta), avi, QuickTime .mov, wav a dss.

Jak je z výčtu viditelné, záběr programu je skutečně velký. Vybrat by si tedy měl skutečně každý.

Instalace

PC Inspector Smart Recovery - instalace

Instalační soubor má velikost 6,23 MB a stáhnout si jej můžete přímo ze Slunečnice. Po jeho spuštění vás celým instalačním procesem provede intuitivní průvodce v Angličtině. Stačí v něm pouze souhlasit s licenčními podmínkami a pak ještě potvrdit několik následných kroků. Případně ještě můžete upřesnit adresář pro umístění souborů programu. Toť vše.

Pak již začne samotná instalace dat na váš pevný disk. Po úspěšné instalaci se na ploše objeví nová ikonka a aplikaci lze ihned spustit. Restart počítače není nutný. Mezi podporované operační systémy patří Windows 98/ME/NT/2000/XP.

Hurá, jdeme zachraňovat

Po spuštění programu se před námi objeví okno laděné do modrých barevných tónů. To je rozděleno do tří částí. V první části si vybereme zdrojovou jednotku, druhá část nám nabízí výběr formátu obnovovaných souborů. Pro formát JPG je zde navíc rozšířené nastavení. Ve třetím oddílu vybereme, jak se mají zachráněné soubory jmenovat a kam je chceme uložit.

PC Inspector Smart Recovery - okno programu

V horní části okna ještě nalezneme tři nabídky. Položka File nám zpřístupňuje nastavení vyhledávacího módu. Můžeme si vybrat, zda má proběhnout hledání v rychlém, nebo intenzivním módu (jeho použití je vhodné zejména při nevyhovujících výsledcích rychlého módu). Můžeme tu také nastavit maximální velikost obnoveného souboru.

V paletce Function se dá zvolit, zda chcete prohledávat určité typy soubory, nebo zda si přejete zvolit konkrétní médium. Podle vašeho výběru se pak zpřístupní určitá pole ve výše popsaných částech okna.

Posledním menu nazvané Update ukrývá možnosti aktualizace programu.

Hledám, hledáš, hledáme…

PC Inspector Smart Recovery - výsledek

Program pracuje poměrně svižně. Například 512 MB paměťovou SD kartu je schopen prohledat za přibližně 15 až 20 minut. Vždy ale záleží na rychlosti konkrétní paměťové karty, Úspěšnost záchrany fotografií je standardně na velice dobré úrovni. Software je schopen obnovit prakticky všechny smazané fotky.

Snímky je však možné obnovit pouze v případě, že již nejsou přepsány jinými. Pokud byste tedy na omylem vymazanou paměťovou kartu dále fotili, již by žádná obnova nebyla možná. Zásada tedy zní: jakmile data ztratíte, ihned je bezodkladně zkuste obnovit.

Závěrečné hodnocení

PC Inspector Smart Recovery - obnovené fotky

Program PC Inspector Smart Recovery 4.5 je velice užitečným nástrojem a spásou pro ty, kteří omylem přišli o svá data. Nabízí podporu mnoha formátů a pracuje s velkou úspěšností. Navíc je dostupný zcela zdarma.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.