Hlavní navigace

Kdo maluje, nezlobí: Kreslící programy pro nejmenší

Ilustrační obrázek: Kdo maluje, nezlobí: Kreslící programy pro nejmenší Pokud máte doma malé děti, asi to znáte. Pro většinu z nich jsou pastelky a barvičky prostě neodolatelné. Pro rodiče už to taková zábava nebývá, zvlášť pokud potomek zatouží ozdobit svými malůvkami koberec či sněhobílou stěnu. A co takhle dopřát jim malování bez podobných nebezpečí?

Počítačových programů určených pro kreslení těch nejmenších není sice tak moc, ale dají se mezi nimi najít i ty opravdu dobré. A nezanedbatelný fakt je i to, že se tak dítě naučí jednoduše pracovat s „myškou“ a základům práce na počítači.

Cool Paint

Jedná se o veselý, přívětivý program, který disponuje pohodlným ovládáním pomocí obrázkových tlačítek. Abyste měli jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, můžete si ho 15 dnů vyzkoušet. Cena je přívětivých 29.95$, tedy něco kolem 500,– Kč. A pokud chcete vyzkoušet všechny jeho možnosti, stáhněte si i doplňkový balík pozadí, rámečků a animací.

Cool Paint

Okolí kreslící plochy je přímo poseto tlačítky, po najetí myší se u každého zobrazí popisek. Mezi těmi v horní části najdete věci, které znáte i z jiných programů – nový obrázek, uložení, vyjmutí, kopírování,… Asi nejdůležitější je tlačítko Picture management (obrázek složky), kde najdete třeba možnost načtení hotových obrázků, ukládání, export do některého standardního formátu, obrázky můžete ozdobit rámečkem, nebo z nich udělat tvarovaný výřez. Na výběr máte spoustu dalších možností.

Nad pravým panelem nahoře najdete tři tlačítka, která umožňují výběr ze tří panelů nástrojů. To s popiskem „Board“ vám zobrazí panel nástrojů pro kreslení. Pro každý nástroj najdete vlevo další volby.

Co se kreslení týká, možností je tolik, že jejich výčet a popis by vydal na dva další články. Na výběr jsou nejrůznější štětce, kresba tužkou, všechny základní geometrické tvary; vyplňování výběrů barvou, gradientem, texturou a další a další. Vyzkoušejte třeba nástroj Fairy Pocket – uvidíte, jak se dětem bude líbit třeba kreslení kytiček, které jim doslova „porostou pod rukama“. Nabídka razítek a objektů, které je možné vkládat, je opravdu veliká – ovoce, zvířátka, lidé, …

Nechcete začínat kreslení na bílé ploše? Tak zkuste zvolit panel Picture gallery. Pak si zvolte jako pozadí některý z obrázků a do něj pouze doplňujte. A co takhle pohyblivou animaci? Ani to není problém a je z čeho vybírat. Požadovanou animaci jednoduše myškou přetáhněte na plátno, upravte velikost nebo polohu, a je to.

Další možnosti si vyzkoušejte sami. K programu je poměrně jednoduchá a vyčerpávající nápověda. A pokud si jako rodič s něčím nebudete vědět rady, nechte to na dětech. Budete se divit, jak takový čtyřletý cvrček rychle pochopí, kam a proč kliknout.

Tux Paint

Tux Paint

Freewarový program, k dostání nejen pro Windows, ale i pro Linux. K základní instalaci si stáhněte i přídavný balíček razítek (Stamps). Vaše děti vám za to budou určitě vděčné. Tux Paint má velkou výhodu, tedy hlavně pro rodiče, i v tom, že je v češtině. Spustit ho můžete buď v okně nebo v režimu celé obrazovky. To pro případ, že máte obavy, aby se vám potomek v počítači nezatoulal i tam, kam nemá.

Jeho ovládání je naprosto přehledné a jednoduché. Ke kreslení od ruky můžete využít některý z mnoha druhů štětců, včetně jejich zabarvení. Tvořit je možné i křivky a všechny základní geometrické tvary, a to buď pouze obrysy nebo vyplněné.

Vkládání textu asi ti nejmenší nevyužijí. Zato tlačítko Magic je opravdu magické. Na výběr je široká paleta efektů, s jejichž pomocí je možné vykouzlit zajímavé kreace.

A co teprve razítka. Pokud jste si stáhli přídavný balíček, bude jich mít dítě na výběr opravdu velké množství. Nejrůznější zvířátka, ovoce, hudební nástroje, autíčka a další. Přitom je možné nastavit si jejich velikost, u některých i barevnost. A co ocení hlavně ti nejmenší (rodiče možná budou opačného názoru), jsou zvuky, které jsou k některým razítkům navíc přiřazeny. Hotové obrázky je možné ukládat přímo v programu nebo si je vytisknout.

Drawing for children

Drawing for children

Asi nejjednodušší zástupce této kategorie programů. Freeware s poměrně jednoduchým ovládáním. Drawing for children nenabízí tolik možností jako předchozí jmenované nástroje, ale i tak se s ním dítě určitě zabaví. Obsahuje několik druhů štětců, razítka, geometrické tvary, efekty.

Zajímavých kombinací se dá dosáhnout, pokud při malování podržíte některé z tlačítek Shift, Ctrl a Alt. Hotová dílka je možné vytisknout nebo uložit v programu.

Udělejte svým dětem radost

Takže neváhejte. Dnešní děti už berou odmala počítač jako běžnou součást vybavení domácnosti. Tak proč je nezačít zvykat si na něj právě tímhle způsobem. Možná budete udiveni, jak rychle se některé věci naučí.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.