Nenápadný čistič registrů pro každého - Slunečnice.cz

Nenápadný čistič registrů pro každého

17. 1. 2009 - Jan Mlčoch

Ilustrační obrázek: Nenápadný čistič registrů pro každého Pokud hledáme možnost hlubšího pročištění registrů, nabízí se nám k tomuto účelu nástroj AML Free Registry Cleaner. Ten umožňuje vyčištění, opravu chyb a celkovou optimalizaci systémového registru. Tím však jeho možnosti zdaleka nekončí.

AML Free Registry Cleaner

Program stáhneme přímo ze Slunečnice. Jeho velikost je 2.43 MB a je určen pro operační systémy Windows XP/2003/Vista (32 a 64 bit). AML Free Registry Cleaner je ovládán v angličtině. Po spuštění programu se objeví jeho hlavní okno.

Registry Cleaner

Hlavní okno

Pro základní nabídku, tj. pro čištění registrů, můžeme vhodně použít funkce wizard (průvodce), který před zahájením také nabídne vytvořit zálohu (backup). Nabídnuta je plná možnost čištění v osmi sekcích. Rozsah zmenšíme tak, že zatrhneme jen požadované položky.

Spustíme čištění a na obrazovce se postupně objevují údaje o jednotlivých problémech. Pokud se údaje ihned neobjeví, doporučuje se chvíli vyčkat, popř. i spustit jinou utilitu. Následuje nabídka opravit všechny zobrazené, nebo jen vybrané, problémy (fix all – fix selected). Proces lze také kdykoliv přerušit. Po vyčištění nezůstávají zbytky, které „nelze vymazat“, jak tomu bývá u některých obdobných programů.

Disk Cleaner

Wizard

Vyčištění disku je další účinnou složkou programu. Zde se nabízejí čtyři možnosti, tzn. vyčistit:

• temporary files (dočasné soubory)
• recent files (nedávno užité soubory)
• temporary internet files (dočasné soubory internetu)
• cookies (soubory pro zrychlení vyhledávání na internetu, zachycující i stopy po prohlížení).

Vybereme žádanou možnost a stiskneme tlačítko Start. Po skončení následuje nabídka opravit, možnosti viz Registry Cleaner.

Další utility

Cleaner

Registry search – můžeme vyhledávat jednotlivé položky registrů, a také zobrazit podrobný přehled volaných programů a procesů:

• Startup Manager – správce položek startu, umožní zejména odstranit nadbytečně spouštěné programy
• Uninstall Manager – správce odinstalace, pro odstranění nepoužívaných programů
• Process Manager – správce procesů, který umožní zkušeným uživatelům zastavit nepotřebné procesy)

Šikovný pomocník

Recenzovaný program AML Free Registry Cleaner se poměrně rychle zdokonaluje a je užitečný pro příležitostné hlubší pročištění počítače, popř. při výskytu potíží se spouštěním programů.

 

Obdobný program

CCleaner

Pro soustavné čištění lze s úspěchem použít zejména nástroj CCleaner, který se nyní nachází již ve verzi 2.15.815. Je to velmi užitečný program, zejména pro soustavné odstraňování zbytečných souborů (včetně vysypání koše) a pro čištění registrů.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.