Hlavní navigace

Organizujte svůj čas účelně

Ilustrační obrázek: Organizujte svůj čas účelně Hledáte šikovného pomocníka, který vám pomůže s organizací vašeho volného času? Nebo naopak sháníte plánovač pracovních schůzek? Pak využijte služeb nástrojů, které si s těmito úkoly hravě poradí. S nimi se již v záplavě naplánovaných schůzek a úkolů neztratíte.

Čas je veličinou velice relativní. Pro někoho je nepodstatnou součástí života, pro někoho naopak nedostatkovým „zbožím“. I když ubíhá stále stejně rychle, každý jej vnímáme trochu jinak. Někdy je však těžké si čas správně rozdělit tak, abychom stihli vše, co jsme si naplánovali. Pokud máme navíc před sebou větší množství úkolů, které musíme splnit, pak nastává pravá chvíle pro využití vhodných nástrojů, které nám tyto úkoly vždy připomenou.

Jaké programy vám s organizací času nejlépe pomohou? To se hned dozvíte:

Nezmeškej

Nezmeškej

Začněme jedním propracovaným nástrojem. Je jím program Nezmeškej. Ten vás bude upozorňovat na blížící se svátky, narozeniny a jiná výročí, ale také na libovolné úkoly či jiné události, které si zadáte do interní databáze (data lze i jednoduše načíst z programu MS Outlook). Upozornění na výročí a úkoly se objevují přímo při spuštění počítače – v případě, že ve sledovaném období není nalezeno žádné výročí ani úkol, program se po uplynutí nastaveného časového intervalu sám vypne.

Nezmeškej obsahuje řadu dalších praktických funkcí, jako například kalendář, budík, vyhledávání svátků, informace o původu jmen, české a slovenské pranostiky, kalendárium (výročí známých osobnostní), teplotní rekordy (maximální a minimální teploty) pro daný den, astronomické údaje – čas východu a západu Slunce a Měsíce, informace o fázi měsíce (včetně data nejbližšího úplňku nebo novoluní), nebo například časované spouštění programů.

Program slouží i jako správce kontaktů. U osob, jejichž výročí si přejete hlídat, můžete vyplnit kromě řady kontaktních údajů i různé poznámky nebo vložit fotografii. Kontakty lze navíc zařazovat do skupin. Program Nezmeškej umožňuje i tisk adresních štítků. Nejedná se tedy pouze o klasický připomínač, aplikace toho umí mnohem více. Její nevýhodou však zůstává cena. Nezmeškej je totiž dostupný pouze jako shareware.

Diář

Diář

Program Diář slouží jako připomínač dlouhodobých i krátkodobých úkolů. Aplikace obsahuje několik základních částí, které pracují nezávisle na sobě. První částí je Úkolníček, který slouží k připomenutí úkolu v přesně stanovený čas. Úkol si můžete nechat připomenout buď jednorázově nebo opakovaně. Oznámení může být dále provedeno pouze v určitý den v týdnu, každý den, nebo třeba jen určitý den každý měsíc (pokaždé třeba 15. den v měsíci). V aktuální čas bude zobrazen v panelu programu název a text upozornění a zároveň zazní zvukové znamení. Jako toto znamení lze použít jakéhokoliv hudebního souboru z vašeho pevného disku. Pokud nějakou akci promeškáte, zobrazí se při dalším spuštění programu okno s upozorněním na tuto akci (volitelně lze u každého úkolu vypnout).

Druhou částí je upozorňování na výročí. Zde nelze nastavit přesný čas, zato je možné nechat ve speciálním panelu programu zobrazovat už 14 dní dopředu varování na blížící se výročí (ideální pro připomenutí narozenin či svátků). Výročí mohou být jednorázová nebo se opakovat každý rok.

Diář

Poslední částí je Plánovač, který slouží k zaznamenávání plánů na více dnů. Tyto plány mohou trvat prakticky neomezenou dobu, třeba celý rok. Samozřejmostí je vymazávání prošlých úkolů, výročí i plánů (nevztahuje se na opakované úkoly a výročí).

Poslední záložka v hlavním okně patří poznámkovému bloku. Sem je možné si zaznamenat delší texty. Program také obsahuje kalendář se jmény, v nichž lze vyhledávat. K dispozici je český, slovenský a maďarský seznam jmen, mezi nimiž lze přepínat. V kalendáři jsou barevně zvýrazněny dny, na něž si uživatel definoval výročí, jednorázové upomínky a plány (po kliknutí na tento den se zobrazí okno s informacemi o daném výročí/upomínce/plánu a je možné zde záznam i editovat či smazat). Programu lze nastavit automatické spouštění při startu Windows. Výhodou aplikace je, že nezapisuje žádné informace do registrů a není nutná ani její instalace. Program obsahuje sedm předvolených skinů a uživatel má možnost vytvořit si libovolný počet skinů vlastních.

Organizér

Organizér

Multiuživatelský program, který obsahuje nástroje adresář, kalendář, e-mail a notes. V adresáři lze kontakty řadit do skupin, nebo z něj export a import kontakty. Kalendář naopak nabízí jednoduché psaní poznámek, formátování různými druhy zvýraznění, zvukové upozornění na aktuální události, nebo připomínání svátků a výročí. Nástroj e-mail slouží k odesílání e-mailů, jejich řazení do front, či časové odesílání zpráv. V programu Organizér lze snadno tisknout seznamy, adresní štítky, vizitky, obálky, kalendáře, nebo listy notesu. Organizér lze po spuštění minimalizovat do hlavního panelu a nechat spuštěný na pozadí.

Další nástroje

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.