Hlavní navigace

PopMan - zkontrolujte email než jej přečtete!

Ilustrační obrázek: PopMan - zkontrolujte email než jej přečtete! Bojíte se závadných příloh nebo skrytých hrozeb v emailech využívajících HTML? Nebo si jen nechcete stahovat na pevný disk všudypřítomný spam? Chcete být okamžitě informování o nově přijaté elektronické poště? Vyzkoušejte aplikaci PopMan.

Instalace a vzhled

popman-zaklad

Program je distribuován prostřednictvím archívu ZIP jehož velikost činí přibližně jeden a půl megabytu. Velkou výhodou je, že aplikace ke svému provozu nevyužívá žádných *.ini souborů, odpadá tedy nutnost jakékoliv instalace. Pro spuštění stačí program extrahovat na uživatelem zvolené místo. Díky tomu lze PopMan uložit na kterékoli přenositelné médium a využívat jej tak kdykoli a kdekoli je zapotřebí. Příznivým zjištěním je přítomnost české lokalizace.

Vzezření programu je vzhledem k jeho velikosti a určení pojato velice minimalisticky, díky nevelkému počtu funkcí a rozložení jednotlivých prvků je však práce s ním již od počátku snadnou záležitostí. Upravovat vzhled prostřednictvím skinů ani jinak nelze (výjimkou je volba typu a barvy písma). Do panelu system tray je umístěna ikona, které má informační účel a umožňuje přístup k nastavení.

Informovanost i bezpečí

popman-nastaveni

Po prvním iniciování aplikace nabídne možnost importu nastavení stávajících účtů z běžně používaných emailových klientů, v ideálním případě tak nemusíme nic nastavovat. Veškerá konfigurace je pochopitelně možná i z prostředí programu. Jestliže necháme PopMan běžet konstantně na pozadí, v případě dorazivšího emailu budeme okamžitě informování prostřednictvím ikony v panelu tray, na kterou je vyobrazeno číslo v závislosti na počtu došlé pošty.

Vedle informační hodnoty o nově přijatém emailu lze program využít i ke kontrole pošty, což může být v určitých situacích ještě důležitější. V náhledu není zobrazováno HTML ani přílohy, nehrozí tedy, že by uživatelská stanice mohla být jakýmkoli způsobem infikována. V případě nalezení závadného obsahu lze daný email okamžitě vymazat ze serveru poskytovatele emailové schránky, nebude tedy stažen v případě užití emailového klienta.

Black list, nastavení

popman-nastaveni1

Program obsahuje i černou listinu, do které je možné snadným způsobem zadávat příjemce, od nichž si žádnou poštu dostávat nepřejeme. V případě využití více emailových účtů lze zapnout záložkové zobrazení pro lepší orientaci a rychlejší přístup k datům.

V nastavení lze definovat celou řadu parametrů od způsobu odpovídání na daný email, pakliže se k němu rozhodneme využít PopMan namísto standardně užívaného emailového klienta, přes definování periody ve které bude prováděna kontrola nově došlých zpráv, až po nastavení pro vytáčené připojení, zabezpečení heslem nebo typ zobrazení. V případě jakýchkoli nejasností je možné využít kvalitně zpracovanou nápovědu v angličtině.

Zhodnocení

PopMan je malý, kompaktní, přenositelný nástroj pro pohodlnou kontrolu elektronické pošty bez nutnosti stahovat ji na pevný disk, a tak se vystavit potencionálnímu riziku infikace nebezpečným software. Práce s programem je intuitivní a rychlá již od počátku užívání, ačkoliv se jedná o betaverzi, nebyly během testu objeveny žádné neduhy. Aplikace spadá pod licenci open source, lze ji tedy užívat zdarma.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.