Kontroverzní organizace Business Software Alliance vyzve začátkem října 20 tisíc malých a středně velkých firem k tomu, aby nahlásily své konkurenty, kteří používají nelegální software a tím se dopouštějí nekalé hospodářské soutěže.
Business Software Alliance (BSA) se chystá rozeslat více než dvaceti tisícům malých a středně velkých firem dopis, ve kterém je bude nabádat, aby nahlásily nelegální používání softwaru u konkurence. Tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč k tomu uvedl: „Reagujeme tak na značný nárůst počtu žádostí o zásah proti firmám, které užívají nelegální software. Obrací se na nás nejčastěji management firem, které si software poctivě kupují a cítí se nekalou hospodářskou soutěží konkurence ohroženi.“ Oznámení budou moci manažeři, majitelé firem, ale i zaměstnanci odeslat písemně prostřednictvím formuláře přiloženého k dopisu, který obdrží poštou. Případně může kdokoli vyplnit on-line variantu oznámení na www.bsa.org/softwarelegalne či využít k nahlášení infolinku BSA 224 811 748.
Tip: V pondělí 5.10.2009 proběhne na našem sesterském serveru Podnikatel.cz on-line chat, ve kterém bude na vaše otázky odpovídat Jan Hlaváč, mluvčí BSA. Nezapomeňte se jej přijít zeptat.
Server Slunečnice.cz vám nabízí ke stažení vždy legální a prověřený software
Podle informací vydaných BSA používají nelegální software zejména specializované společnosti – například konstruktéři, architekti, designéři či grafici, kteří tak mohou ročně na nákupu legálního softwaru „ušetřit“ až statisíce korun a dosáhnout tak podstatně nižších nákladů na zhotovení svého produktu, než firmy, jež za používané programy řádně zaplatí.
Počet žádostí o zásah proti nekalé konkurenci meziročně stoupl zhruba o 60 procent. „V minulých letech jsme dostávali tyto žádosti nárazově. Letos jde až o několik desítek oznámení každý měsíc. Trend má navíc vzrůstající tendenci a pravděpodobní souvisí se stupňujícím se konkurenčním bojem vyvolaným hospodářskou krizí,“ řekl Jan Hlaváč. BSA se proto rozhodla poškozeným firmám vyjít vstříc a na problematiku upozornit prostřednictvím říjnové kampaně.
Obavy z neférové konkurence potvrzují i výrobci softwaru, například společnosti Autodesk, Adobe či Corel. „Náš software je pro mnoho firem klíčovým výdělečným prostředkem, který jim umožňuje dosáhnout značných zisků. Náročný vývoj je zohledněn v ceně, kterou však mnohé firmy odmítají platit. Často se setkáváme s tím, že firma například o patnácti konstruktérech si koupí pouze tři licence a zbytek instalací softwaru provede nelegálně,“ řekl Filip Hvízdal, obchodní manažer společnosti Autodesk, která vyvíjí software pro konstruktéry a designéry.
Server Slunečnice.cz vám nabízí ke stažení vždy legální a prověřený software
Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.