Hlavní navigace

Příprava dokumentů kdekoliv a kdykoliv

Ilustrační obrázek: Příprava dokumentů kdekoliv a kdykoliv Pokud potřebujete vytvářet textové dokumenty, tabulky, nebo prezentace a máte k dispozici pouze počítač bez nainstalované kancelářské sady, pak můžete využít přenosnou verzi bezplatného Office uloženou na flash disku nebo online kancelářské aplikace.

Office na flash disku

Při tvorbě dokumentů na počítači, který neobsahuje některý z kancelářských balíků, můžete vhodně využít přenosné verze kancelářských balíků OpenOffice.org a LibreOffice. Ty obsahují všechny součásti klasických verzí těchto programů, ovšem není je nutné instalovat na pevný disk počítače. Můžete si je tedy vzít na flash disku kamkoliv s sebou a snadno na jakémkoliv počítači pokračovat v rozdělané práci. Použití OpenOffice.org Portable a LibreOffice Portable je velice jednoduché. Stačí pouze rozbalit stažený archiv na flash disk a následně se můžete ihned pustit do práce.

OpenOffice.org je bezplatný balík kancelářských aplikací, který zastane stejný kus práce, jako jeho placený kolega od Microsoftu. Nabízí totiž většinu nástrojů a funkcí známých z Microsoft Office. Kancelářský balík OpenOffice.org vám dobře poslouží jak při psaní textů, výpočtů s tabulkami, přípravě prezentací, tak i při tvorbě databází. Obsahuje totiž textový procesor Writer, tabulkový kalkulátor Calc, prezentační nástroj Impress, vektorový editor Draw a nástroj Math.

Kancelářský balík LibreOffice je klonem výše zmíněného balíku OpenOffice.org a nabízí s ním prakticky shodné funkce. Vznikl jako výsledek sporu mezi vývojáři nespokojenými s postupem přípravy nových verzí kancelářské sady OpenOffice.org a společností Oracle, která vlastní k tomuto balíku práva.

Tip: Jaký bezplatný software vám umožní plnohodnotnou přípravu textů, grafů, tabulek či prezentací?

Stáhnout klasickou verzi OpenOffice.org a LibreOffice

Webové kancelářské balíky

Pokud byste však do počítače, na němž chcete pracovat, nemohli připojit ani flash disk, pak ještě můžete využít online kancelářské balíky. Ty v prostředí webového prohlížeče nabízejí plnohodnotné nástroje pro tvorbu a základní úpravy textových dokumentů, tabulek, či prezentací. Vaše dokumenty navíc můžete jejich prostřednictvím rovnou ukládat v online úložištích.

Google nabízí svou službu pod názvem Google Docs a Microsoft provozuje svůj online kancelářský balík Office Web Apps. Výhodou těchto online sad kancelářských aplikací je jejich kompatibilita s desktopovými alternativami. Dokumenty vytvořené například v Office 2010 tak bez potíží otevřete v Office Web Apps a naopak.

Vyzkoušejte Google Docs a Office Web Apps

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.