Hlavní navigace

Programy pro stříhání videa z dovolené: Jaké zvolit?

Ilustrační obrázek: Programy pro stříhání videa z dovolené: Jaké zvolit? Přivezli jste si z dovolené velké množství video záznamu pořízeného vaší videokamerou, mobilem nebo fotoaparátem a nyní přemýšlíte, jak s pořízeným materiálem dále naložit? Poradíme vám, jaké nástroje vám s editací videa zaručeně pomohou.

Doba prázdnin a volna spolu se začátkem dovolenkové sezóny hrají do karet prodejcům prakticky všech záznamových přístrojů a „udělátek“. Vždyť kdy jindy by si člověk měl nastřádat nějaké ty zážitky s blízkými a přáteli, když už ne právě v době volna? Proto se chopte svých videokamer, mobilů, digitálních fotoaparátů a jiných „tvořičů“ digitálních multimédií a dejte se do toho!

Pár rad úvodem

Jestliže opravdu není něco v dnešní době problém, pak je to natočení videa. Přece jen, zabudovanou videokameru nebo digitální fotoaparát dnes nalezneme prakticky ve všech mobilních přístrojích (PDA, smartphony, …). Natočit ovšem kvalitní video, to už je věc jiná…

Film

V případě, že chcete z dovolené přivézt alespoň trochu rozumné záběry pro další práci, pamatujte, prosím, na několik důležitých drobností. Předně, zdaleka se vyhněte všem fotícím propiskám, přívěskům, ultralevným mikrokamerám a podobným věcem a nechte je dětem na hraní. Kloudný materiál pro práci dostanete minimálně z průměrné videokamery. Nemusí být nic extra, ovšem měl by to být samostatný specializovaný přístroj. Jistě nikdo nečeká, že dostane záběry hodné National Geographic z filmujícího „plyšového krokodýla“, kterého jste dostali za koupených 100 l benzínu u pumpy. Běžně dostupné služby v mobilu typu automatický upload na YouTube sice nejsou špatné, ovšem nedá se od nich čekat nic převratného. Pokud chcete překvapit rodinu perfektním „DVDčkem“ z dovolené, pak je vám podobná hračka prakticky k ničemu.

Zpracování videa

Vše kolem výběru a obsluhy kamery však bohužel překračuje rámec záběru dnešního článku, proto si dnes dovolíme předpokládat, že digitální videokameru již vlastníte a umíte ovládat a přikročíme již konečně k vlastním programům. Takže se vraťme zpět – videokamera koupená, záběry natočené. Nyní se blížíme ke klíčovému okamžiku, jak záznam zpracovat. Po jakém programu sáhnout? Softwarových titulů určených ke zpracování a střih videa je na výběr skutečně pěkná řádka. Freewarové, komerční, složité i jednoduché. My dnes doporučíme první dva a v dalších dílech během léta budeme pokračovat představováním dalších a dalších zajímavých kousků.

I. VirtualDub

VirtualDub

Nehynoucí editační klasika, která již nějaký ten pátek spokojeně panuje na Windows platformě. Jedná se určitě o nejznámější editační produkt (free GNU licence). Ovládání je mimořádně obsažné a ve srovnání s některými přívětivějšími programy až strohé. A to je i hlavní zápor VirtualDubu, je to program dělaný znalcem pro znalce. Začátečníkovi se tedy zřejmě bude hůře dostávat pod kůži. Opravdu schopný uživatel zde ovšem nalezne naprosto vše, po čem srdce střihačovo touží – od rozsáhlé sbírky filtrů a pluginů, přes dávkové zpracování, podporu zlomkových frameratů (29,97 apod.), AVI2 pro překonání 2 GB bariéry na jeden soubor a bez přehánění další doslova stovky všemožných funkcí. VirtualDub je určen především pro práci s AVI formátem, čte však i MPEG-1.

II. Avidemux

Avidemux

Další freewarový a neméně kvalitní titul se jmenuje Avidemux. Ten dokonce disponuje i o chlup lepším rozhraním než zmiňovaný VirtualDub. Sbírka podporovaných kodeků pro vstup i výstup je snad absolutní, nalezneme mezi nimi vše od XviDu až po moderní FLV známý z YouTube. I tento program zvládá automatizaci úkolů díky skriptování a podpoře více projektů. Avidemux je pro změnu titulem multiplatformním, což značí, že jej uživatelé mohou provozovat kromě MS Windows i na Mac OS X, Linuxu a BSD.

Avidemux

Při běžném převodu DVD jsme po zjištění faktu, že otevírané video má více zvukových stop, na tento fakt promptně upozorněni a přinuceni vybrat si tu hlavní pro konverzi. Pokud chceme vícekanálový zvuk „zmixovat“ do sterea, i to je možné. V programu lze také provádět desítky dalších pokročilých funkcí (aplikace převodních filtrů, posun zvuku o X milisekund atd,). Potěší i přítomná bitratová kalkulačka.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.