Kapesní počítače dnes již neslouží k pouhému plánování času. Z PDA se může hravě stát plnohodnotné multimediální centrum se schopností přehrávat hudbu i videa ve vysokém rozlišení. Posviťme si na Pocket Player, jeden z nejvybavenějších hudebních přehrávačů pro Windows Mobile.
Autorem přehrávače Pocket Player je společnost Conduits, která stojí za mnoha zajímavými programy, z nichž některé si představíme v následujících recenzích. Ale zpátky k hudebnímu přehrávači. Pocket Player je sharewarovou aplikací, plná verze programu přijde naši peněženku na relativně přijatelných 19,95 USD, upgrade z předchozí verze stojí 9,95 USD. Pokud nechceme kupovat zajíce v pytli, lze vyzkoušet trial verzi, kterou můžeme používat celý měsíc. Instalace aplikace je bezproblémová, v paměti kapesního počítače program nezabere mnoho místa.
Pohledem do specifikace zjistíme, že ve srovnání s dodávaným Windows Media Playerem má Conduits Pocket Player 4.1 co nabídnout. Přehrávač si poradí se skladbami MP3, AAC, AAC+, WMA, WMV, Ogg Vobis, Flac a WAV. S programem můžeme nejen přehrávat soubory z paměti či z karty, ale lze také streamovat hudební soubory (MP3, AAC) z internetu, což ocení zejména majitelé rychlých datových tarifů. Jak si můžete všimnout na přiložených screenshotech, vývojáři vzali v potaz požadavky dnešních uživatelů a přizpůsobili velkou část uživatelského rozhraní pro ovládání prsty, takže např. při otevírání složek či procházení seznamu interpretů se obejdeme bez stylu, pokud však spustíme přehrávání, jsou jednotlivé ovládací prvky natolik malé, že se do nich člověk jen stěží trefí prstem.
Během přehrávání je možno samozřejmě regulovat hlasitost, a to buď stiskem šipky nahoru/dolů či posuvníkem zobrazeným na displeji, obdobně lze také přecházet mezi jednotlivými skladbami. Pokud se během poslechu rádi kocháte vizualizací, ani to není problém, na výběr je mj. osciloskop či album cover zobrazený přes celou obrazovku. Zážitek z hudby lze umocnit zapnutím ekvalizéru, již v základu najdeme 15 předvoleb, můžeme je mazat, upravovat a přidávat nové. Skladby na playlistu lze třídit podle jména hudebníka, dle názvu alba, souboru či dle názvu skladby. Pokud nechceme přehrávat hudbu v pevně daném pořadí, lze nechat Pocket Player, aby vybíral skladby v náhodném pořadí.
Z doplňkových funkcí stojí za zmínku také automatické stahování podcastů, možnost skinování rozhraní aplikace a podpora bezdrátových Bluetooth stereo sluchátek. U přístrojů s dotekovým displejem lze na Today obrazovku umístit plug-in, který uživatele informuje mj. o názvu právě přehrávané skladby.
Nastavení hudebního přehrávače je poměrně rozsáhlé, můžeme si mj. vybrat, zda se po uplynutí určitého časového intervalu displej vypne, zda se přehrávání hudby při minimalizaci Pocket Playeru pozastaví atp. Lze mj. vybrat skin a nastavit u něj saturaci, vybrat funkci jednotlivých hardwarových tlačítek či nastavit asociaci souborů.
Pokud bychom Pocket Player 4.01 hodnotili pouze podle počtu funkcí, museli bychom konstatovat, že jde o jeden z nejvybavenějších hudebních přehrávačů pro přístroje s operačním systémem Windows Mobile. Jenže funkce nejsou všechno. Vývojáři by se v jedné z budoucích verzí měli zaměřit na rychlost, procházení menu přehrávače je pomalé, rovněž odezva přístroje se po spuštění přehrávače rapidně zhorší, např. na spuštění e-mailového klienta je třeba čekat cca 8 sekund, při použití konkurenčního freewarového přehrávače TCPMP se e-mail spouští jen 4 sekundy. Výtku zaslouží rovněž uživatelské rozhraní, některé prvky jsou sice optimalizované pro ovládání prsty, jiné zase nikoli, naštěstí lze většinu funkcí ovládat tlačítky.
Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.