Tipy a triky pro Excel: 4.část - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Tipy a triky pro Excel: 4.část

Ilustrační obrázek: Tipy a triky pro Excel: 4.část V dnešním článku o tabulkovém procesoru Microsoft Excel si představíme a vysvětlíme tvorbu grafů. Podíváme se také na některé možnosti nastavení, jimiž Excel disponuje a které nám nabízí pro přizpůsobení osobním potřebám.

Dnešní článek je dočasnou tečkou za dílčí částí seriálu „Tipy a triky pro MS Office“ – sérií článků o MS Excel. Je tedy na čase rekapitulovat. Co už tedy víme, co umíme a co jsme se naučili? A k čemu nám to je? Vše se dnes také dozvíte.

Graf

Grafy jsou oblíbeným doplňkem firemních i jiných prezentací. Názorně se na něm ukazují výsledky prodeje za určitá období, nebo jakékoli jiné údaje, které lze rozložit na osy X a Y.

K vytvoření efektního grafu nám stačí, když máme v buňkách zadána potřebná data. I zde platí, že podle změn v nich se bude měnit všechno na ně navázané, tedy jak výpočty, tak i graf.

Použijeme nabídku „Vložit“ – „Graf“, nebo tlačítko na Standardním panelu nástrojů. V obou případech se otevře průvodce, s jehož pomocí vložíme všechny potřebné údaje.

První volbou je typ grafu. Nejčastěji se používá sloupcový, ale vybereme si pochopitelně ten, který nejlépe odpovídá účelu, pro nějž jej potřebujeme. Na výběr máme např. graf spojnicový, výsečový, paprskový nebo burzovní.

graf1

V dalším kroku je potřeba vybrat oblast dat, které se mají graficky znázornit. Opět je stačí označit myší.

graf2

V kroku následujícím (Možnosti grafu) můžeme pojmenovat osy, nebo určit umístění legendy.

graf3

V posledním, čtvrtém, kroku si již pouze vybereme kam chceme graf vložit. Buď na list s daty, nebo na list nový.

Jak je vidět, tvorba grafů je s použitím Excelu velmi jednoduchá a zabere jen pár minut.

Tipy a triky pro Excel – nastavení

Zobrazené panely nástrojů, tlačítka a velikost ikon na nich, styl rozbalování jednotlivých menu, řádek s obsahem buňky, směr, kterým se posune kurzor při použití klávesy Enter, nebo jestli bude použita funkce automatického dokončování obsahu buněk, to vše je pouze zlomek možností nastavení a vlastního přizpůsobení aplikace Excel.

graf4-nastavení

Nechcete např., aby se výpočty prováděly automaticky, ale jenom tehdy, když si to přejete? Na kartě „Výpočty“ toho lehce dosáhnete. Chcete si vybrat, kolik listů bude standardně v novém sešitu? Stačí se podívat na kartu „Obecné“, kde najdeme i volbu písma a jeho velikosti, nebo jinou podstatnou věc – jméno autora souborů produkovaných Excelem, na něž se může příjemce a čtenář kdykoli podívat.

Rekapitulace

Seriál „Tipy a triky pro Excel“ (součást seriálu „Tipy a triky pro MS Office“) má dohromady čtyři části. Je jasné, že nemůže nahradit velmi tlusté knihy o sedmi stech stranách, které popisují funkci za funkcí velmi podrobně. To však nebylo cílem těchto článků. Informace, které obsahují, jsou součástí mezinárodní osnovy ECDL, i zde ovšem platí, že jde hlavně o pochopení celého procesu a intuitivního ovládání aplikace, než o učení se krok po kroku, abyste zvládli nějaký úkol. Samotná zkouška ECDL je tak i míněna.

prvním článku jsme si vysvětlili základní pojmy, řekli si něco o formátování buněk a zjistili, k čemu vlastně Excel slouží. Víme jak se zadávají vzorečky, jak se používají funkce a podmíněné formátování. To samotné úplně stačí k využití aplikace téměř pro jakýkoli početní účel od matematických úkolů ve škole až po účetní systém ve firmě, ale v článku druhém si rozšiřujeme obzory možností hypertextového odkazu, ukotvení příček, automatického filtru a propojení buněk, listů či dokonce celých sešitů.

Třetí část seriálu se zabývá sdílením, sledováním změn, automatickými seznamy a zabezpečením našich dokumentů pomocí zámku jak proti změnám, tak proti samotnému otevření. Dokazuje tak, že Excel lze použít pro online komunikaci a sdílení dat i ve firmách a může dokonce nahradit mnohdy velmi drahá intranetová řešení.

Čtvtý a poslední článek této „Excel“ série se výše zabývá grafem. Po předchozích vysvětleních práce s Excelem je jeho vytvoření záležitostí velmi jednoduchou. Najdeme jej i ve výukovém souboru, který byl v předchozích dvou dílech k dispozici a je nyní i zde v nezměněné podobě.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.