Vybíráme kvalitní RSS čtečku - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Vybíráme kvalitní RSS čtečku

Ilustrační obrázek: Vybíráme kvalitní RSS čtečku Podle názoru nezanedbatelné skupiny uživatelů internetu, kteří sledují dění a novinky na webových stránkách, je RSS čtečka jejich důležitým pomocníkem, který jim rychle zprostředkovává aktuální informace. Víme, které RSS čtečky jsou nejlepší.

Krátce o RSS

RSS je rodina XML formátů, které umí přečíst každý moderní prohlížeč webových stránek či jiný software k tomu určený, včetně některých e-mailových klientů. V neposlední řadě si s RSS poradí i aplikace k tomu speciálně určené.

Aktuality

Server, weblog, magazín či další webové stránky mohou dát díky RSS svým čtenářům k dispozici informační kanál, seznam článků či novinek, které pak čtenář pomocí RSS odebírá, aniž by musel konkrétní web navštívit. Když je na webu něco nového, aplikace čtenáře sama ihned upozorní.

Tímto způsobem lze například odebírat novinky také ze Slunečnice.cz:

 

Který nástroj zvolit?

Nyní si představíme tři čtečky, s jejichž pomocí můžeme odebírat naše oblíbené informační zdroje z celého internetu.

RSS Point 2 beta 9.1

RSS Point

Autorem této aplikace je vývojář Michal Řepásek. Jde o výkonnou čtečku s velkým množstvím funkcí. Umožňuje organizovat jednotlivé feedy do složek, nastavit čas, po jaké době mají být kontrolovány, přizpůsobit vzhled svým představám a pomocí OSD si můžeme nechat zobrazovat nové zprávy přímo na pracovní ploše Windows.

Jediným nedostatkem by mohla být absence nastavení, které by umožňovalo, určit za jak dlouho se položka po kliknutí označí jako přečtená.

OSD

FeedReader

FeedReader

FeedReader je jednoduchá a přehledná čtečka, která nabízí zajímavé funkce, ale náš systém přitom zatěžuje minimálně. Díky svým funkcím se řadí bez přehánění mezi nejlepší software svého druhu.

Kanály můžeme organizovat do složek a lehce nastavíme i rozvržení programu, které je děleno do tří sloupců (seznam kanálů, seznam zpráv a zpráva samotná). Zprávy můžeme prohlížet rovnou pomocí vestavěného browseru s jádrem Internet Exploreru).

Stejně jako RSS Point, i FeedReader spolupracuje se schránkou Windows, takže jakmile najdeme na zajímavém webu adresu jeho RSS kanálu, stačí ji označit a zkopírovat třeba pomocí klávesové zkratky CTRL+C. Když potom ve čtečce použijeme volbu „nový zdroj“, adresa se sama doplní.

FeedReader

Zajímavou funkcí, kterou známe např. z e-mailových klientů, je podpora tagů. Jedná se o štítky, kterými můžeme jednotlivé zprávy označit a později vyfiltrovat.

Nejzajímavější vymožeností FeedReaderu je však funkce Intelliupdate. Čtečka pomocí ní sama odhaduje čas, kdy má konkrétní zdroj kontrolovat. Dalo by se tedy říct, že se program učí, jak často na jakém webu nové zprávy vycházejí. Nastavit lze pochopitelně také vlastní časy.

Internet Highway

Internet Highway

Freeware aplikace od Stanislava Fajfra je poměrně robustním nástrojem. Nabízí mimo jiné možnost prohledat webové stránky a nabídnout jejich případné informační kanály.

Další funkce:

  • Možnost vypnout nepoužívané součásti
  • Možnost psát k novinkám komentáře (nutná registrace na webových stránkách autora)
  • Dva druhy režimu – offline ( nepřipojen ) a online ( připojen )
  • Neomezené množství různých kategorií (složek)

Nevýhodou nástroje Internet Highway může být absence volby „načíst OPML soubor“ a nelze z něj ani data exportovat. V případě výměny jiné čtečky za tuto pak tedy schází možnost načíst všechny zdroje najednou.

Pro koho jsou určené?

RSS čtečky jsou určené lidem, kteří se nespokojí s vestavěnými nástroji v jiných aplikacích (prohlížečích, e-mailových klientech atd.) a potřebují trochu profesionálnější nástroj na sledování aktuálního dění na internetu.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.