Vytvořte působivý obal pro vaše CD a DVD

Ilustrační obrázek: Vytvořte působivý obal pro vaše CD a DVD Každý určitě má nějakou tu zásobu CD/DVD a určitě ne každé takové médium má svůj originální obal. Pokud chcete vytvořit osobité obaly pro vaše optické disky, pak vám může přijít vhod program CD Obal, který vám s jejich přípravou pomůže.

CD Obal se představuje

Program CD Obal je dílem programátora Jiřího Čampulky. Je to zároveň i jeden z jeho vlajkových počinů.

Instalace

CD Obal se prezentuje jako nenáročný program, který bez problémů chodí i na starších Windows 95, ale rozhodně nezanevře ani nad nejnovějším operačním systémem ze stáje Microsoftu. Co se týče velikosti aplikace, rozhodně nepatří mezi ty velké. Instalační archív ve formátu ZIP obsahuje 0,5 MB dat. Po jeho spuštění se již neaktivuje žádný instalační proces, ale spustí se samotný program.

Práce s programem

CDO

Ihned po spuštění vidíme hlavní a vlastně jedinou obrazovku aplikace. Jelikož je CD Obal „výtvor“ českého programátora, můžeme očekávat, že i již několikrát uvedený projekt bude obsahovat český jazyk. A v tomto ohledu skutečně žádné zklamání nepřišlo, vše je hezky v češtině.

CDO

Ihned při pohledu na nabízené funkce by nikdo neměl mít problém se rychle a jednoduše orientovat: Název disku, Interpret/Podtitul a Obsah jsou tři zřejmě nejdůležitější možnosti při vytváření vlastního obalu na CD/DVD. U každé této podtabulky si lehce volíme zarovnání i detailnější parametry fontu (písma).

dovolena

Další z důležitých činů je vlastní vytvoření obrazového vzhledu obalu. K tomuto účelu použijeme v pravém horním rohu sekci Obrázek na pozadí. Zde si pomocí tlačítka Obrázek navolíme obrázek, který bude na pozadí celého obalu média a nastavíme i jeho průhlednost vůči textu na něm umístěnému. Na výsledek se kdykoliv můžeme podívat použitím tlačítka Náhled.Druhá a neméně důležitá část je tvoření popisu/obsahu. Nový obsah vložíme tlačítkem Přidat a vyplněním textu v nově objevené tabulce. Tento text můžeme dále později upravovat tlačítkem Změnit či Vymazat. Je zde také možnost vložení předem napsaného textu z formátu TXT. Samotné číslování se pak vytvoří tlačítkem Indexy.

CDO

Poslední volbu možností nám poskytuje spodní nástrojová lišta, kde si můžeme zvolit, jaký obal vlastně chceme vytisknout, zajistíme si tu také aktualizaci programu tlačítkem Aktualizace, otevřeme či uložíme náš projekt (soubor CDST), a podíváme se na jeho Náhled.

Závěrečný verdikt

Program CD Obal nabízí řadu funkcí při zachování jednoduchosti ovládání. Nenachází se v něm žádné nepotřebné funkce a všechny volby fungovaly během testování bez problémů. Samotný CD Obal je navíc šířen jako freeware a můžete jej tak používat zcela zdarma.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.