Windows 7: Co uživatele nejvíce zajímá? - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Windows 7: Co uživatele nejvíce zajímá?

Ilustrační obrázek: Windows 7: Co uživatele nejvíce zajímá? Lidé se často zajímají o novinky a funkce obsažené ve Windows 7, nejnovějším operačním systému společnosti Microsoft. Na nejčastější dotazy uživatelů jsme se zeptali manažera Windows Client Lukáše Křováka. Přinášíme vám jeho odpovědi.

Windows 7 jsou dostupné ve více edicích. Které edice jsou určeny běžným uživatelům a které jsou vhodné pro firemní klientelu? Jaká jsou specifika edice Starter, lze ji opravdu používat pouze společně s netbooky?

Lukáš Křovák: Na českém trhu jsou dostupné edice Windows 7 Starter, Home Premium, Professional, Ultimate a Enterprise. Pro domácí použití je vhodná edice Windows 7 Home Premium, pro firmy a organizace pak Windows 7 Professional. Windows 7 Ultimate je pak vhodná pro uživatele, který chce mít veškerou funkcionalitu systému, jako například vícejazyčné rozhraní nebo zabezpečení dat pomocí technologie BitLocker a BitLocker To Go. Pro velké organizace a firmy, s pokročilou správou IT je pak vhodnou edicí Enterprise, která poskytuje další zajímavé funkce, jako je AppLocker, BitLocker, DirectAccess, BranchCache a přístup k nástrojům Microsoft Desktop Optimization Pack. Edice Windows 7 Starter je určena pro mini notebooky a uživatelé se s ní nesetkají na jiných typech zařízení. Je skutečně v tuto chvíli určena pouze pro tyto zařízení a poskytuje funkcionalitu srovnatelnou se systémem Windows XP Home.

Kolik zájemci za Windows 7 zaplatí?

Lukáš Křovák: Ceny se pohybují od Kč 2400 po Kč 7200 včetně DPH, v závislosti na typu licence. K dispozici jsou OEM licence na nový počítač, dále pak upgrade licence na počítače se systémem Windows XP nebo Windows Vista nebo plné krabicové licence, které mohou být použity jak na nový počítač, tak na starší počítač. Aktuální ceny jsou vždy závislé na kurzu CZK/EUR nebo CZK/USD. Společnost Microsoft nestanovuje koncovou cenu, ta je stanovena prodejcem licence nebo výrobcem/prodejcem počítače.

Jaké jsou hardwarové nároky Windows 7? Lze je používat i na starších počítačích?

Lukáš Křovák: Uživatelé by se měli zaměřit zejména na operační paměť, minimum je 1GB RAM pro 32 bitový systém a 2GB RAM pro 64 bitový systém. Dále pak 15GB volného místa na pevném disku pro 32 bitový systém a 20GB pro 64 bitový systém. Systém také musí mít grafickou kartu podporující DirectX 9 nebo vyšší. V současné době nelze v podstatě zakoupit nový počítač, který by nesplňoval hardwarové požadavky systému Windows 7. Zároveň lze říci, že většina počítačů, které jsou zhruba 3, až 4 roky staré, splňují základní hardwarové požadavky a v případě operační paměti lze dnes za přijatelnou cenu dokoupit dodatečnou paměť, včetně notebooků.

Z jakých předchozích verzí Windows lze provést upgrade na Windows 7?

Lukáš Křovák: Windows XP a Windows Vista, všechny edice.

Je nutné při přechodu z Windows XP provést čistou instalaci Windows 7?

Lukáš Křovák: Ano, při použití Upgrade licence je nutné provést čistou instalaci. Postup je, že uživatel po vložení DVD média spustí upgrade na systém Windows 7 z běžícího operačního systému Windows XP. Nainstalovaný systém Windows 7 neobsahuje žádná uživatelská data, nastavení ani programy, které uživatel nainstaloval na systém Windows XP. Je tedy nutné doinstalovat všechny požadované programy a před upgradem provést zálohu uživatelských dat a migraci nastavení. Postup instalace je podrobně popsán na: http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/help/upgrading-from-windows-xp-to-windows-7.

Je dostupný také upgrade například ze starších Windows 2000?

Lukáš Křovák: Ne, v případě požadavku na upgrade ze systému Windows 2000 je nutné zakoupit plnou licenci a nejedná se tedy o upgrade.

Jaká jsou pravidla pro nákup OEM licence Windows 7? Lze ji zakoupit pouze s novým počítačem, nebo jsou i nějaké výjimky, například v podobě nákupu OEM licence společně s určitým hardwarem?

Lukáš Křovák: OEM licence je určena pro instalaci na nový počítač, na který je nainstalována, a se kterým je svázána. V případě, že si uživatel sestavuje počítač sám, může zakoupit OEM licenci společně s komponentami, které jsou nutné pro sestavení počítače. Jedná se o základní desku, procesor, operační paměť, pevný disk a skříň počítače se zdrojem napájení. Další možností je nákup OEM licence k počítači, který neobsahuje operační systém Windows. V tomto případě je nutné mít OEM licenci uvedenou na stejném prodejním dokladu, jako počítač.

Bude v případě Windows 7 také dostupná tzv. legalizační verze operačního systému, na kterou byli uživatelé zvyklí například v případě Windows XP?

Lukáš Křovák: Ano, od 1. listopadu 2009 je k dispozici smlouva Get Genuine Windows Agreement, která je určená pro firmy a organizace a umožňuje zlegalizovat 5 a více počítačů. Od konce února 2010 bude dostupná legalizační sada Get Genuine Kit na systém Windows 7, která umožní legalizaci 1 počítače a více. Zároveň je k dispozici Get Genuine Online Kit, který je dostupný pouze v online formě a umožňuje objednat tuto sadu po ověření pravosti systému. Ověření pravosti systému Windows lze provést na stránce www.microsoft.com/genuine.

Jak dlouho trval vývoj Windows 7, kolik lidí na jeho přípravě spolupracovalo? Jaká byla role testerů z řad uživatelů?

Lukáš Křovák: Vývoj systému Windows 7 trval zhruba 3 roky, což je termín, který odpovídá části životního cyklu pro vývoj operačního systému. Na vývoji operačního systému spolupracovalo mnoho lidí a různých skupin. 2600 lidí poskytlo detailní informace o tom, jak pracují s operačním systémem. Na základě těchto informací pak byla provedena analýza, která poskytla informace o běžných postupech při práci s operačním systémem a aplikacemi. Na základě toho jsme se zaměřili na vývoj některých funkcí, s požadavkem snížit počet úkonů prováděných při těchto činnostech. Jedná se například o počet klikání, počet dialogových oken nebo i rozmístění příkazových ikon a nabídek. Dalším důležitou součástí vývoje bylo testování a zpětná vazba na Beta verzi a Release Candidate verzi. Do tohoto testování se zapojilo více než 8 miliónů uživatelů z celého světa a poskytlo cenou vazbu, která pomohla dokončit a odladit systém Windows 7 před uvedením jeho finální verze. Důležitou součástí vývoje systému Windows 7 byli také výrobci HW a SW, se kterými jsme pracovali od začátku a zaměřili jsme se na kompatibilitu systému Windows 7 s jejich produkty.

Je ve Windows 7 vyřešena kompatibilita se starším hardwarem a softwarem? Lze například společně s Windows 7 používat starší tiskárnu, která fungovala pod Windows XP, ale s funkčností pod Windows Vista byly problémy?

Lukáš Křovák: Kompatibilita systému Windows 7 byla vylepšena, stejně jako je tomu u systému Windows Vista v průběhu času. Je málo pravděpodobné, že by tiskárna, jejíž ovladače nefungují se systémem Windows Vista, bude fungovat se systémem Windows 7. Můžeme hovořit o velké míře kompatibility ovladačů mezi systémem Windows Vista a Windows 7. Nejlepším vodítkem je navštívit stránky výrobce daného zařízení a ověřit, zda jsou dostupné ovladače pro systém Windows 7, případně zkusit nalézt zařízení na: http://www.microsoft.com/win­dows/compatibility/windows-7/en-us/default.aspx.

Jak je ve Windows 7 zjednodušeno připojování k bezdrátovým sítím?

Lukáš Křovák: Ve Windows 7 bylo zjednodušeno připojení k bezdrátovým sítím. Uživatel pouze zapne svojí WiFi kartu a na hlavním panelu, v oblasti, kde jsou umístěny systémové ikony, klikne levým tlačítkem myši na ikonu bezdrátových sítí. Tato ikona také indikuje dostupnost bezdrátových sítí žlutou hvězdičkou. Uživatel následně označí požadovanou síť a případně zadá heslo do dané sítě. Z pohledu počtu klikání a nastavení byl celý proces výrazně zjednodušen a uživatelé by neměli mít problém připojit se k bezdrátovým sítím.

Co je Windows XP Mode?

Lukáš Křovák: Windows XP Mode je operační systém Windows XP Professional běžící ve virtuálním prostředí. Virtuální obraz disku, ve formátu vhd, je dostupný uživatelům systému Windows 7 Professional, Ultimate a Enterprise ke stažení ze stránek: http://www.microsoft.com/win­dows/virtual-pc/. Pro spuštění tohoto virtualizovaného prostředí je nutná podpora virtualizace na úrovni procesoru a zároveň je zapotřebí mít podporu HW virtualizace v BIOSu. Na stránce: http://www.microsoft.com/win­dows/virtual-pc/support/faq.aspx jsou uvedené často kladené otázky, včetně možnosti ověření, zdali daný procesor od výrobce Intel nebo AMD podporuje HW virtualizaci.

Jaké novinky Windows 7 uživatelům přináší oproti Windows Vista, respektive oproti Windows XP?

Lukáš Křovák: Systém Windows 7 přináší mnoho vylepšení ve srovnání se svými předchůdci. Hlavní novinky jsou v oblasti práce s aplikacemi, otevřenými okny, vyhledávání informací. Dále pak nové možnosti interakce s počítačem, jako je Windows Touch a rozpoznávání českého rukopisu. Mnoho novinek najdou také IT odborníci při nasazení, správě a podpoře koncových uživatelů. Jedná se například o možnost zaznamenání problému nebo odstranění nejčastějších problémů s počítačem. Základní porovnání těchto systémů lze nalézt na: http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/products/compare?T1=tab20.

Proč by měli lidé přejít ze svého stávajícího operačního systému na Windows 7?

Lukáš Křovák: Uživatelé, kteří pracují s počítačem celý den, mohou přechodem na systém Windows 7 ušetřit mnoho času při každodenních činnostech. Jedná se o malé úspory, avšak při činnostech, které provádějí několikrát za den. Při úspoře 10 minut za den pak lze za jeden rok uspořit zhruba jeden pracovní týden. To lze docílit například využíváním seznamu odkazů, prací s dvěma okny vedle sebe, rychlejším vyhledáváním dokumentů, ale i například řešením běžných problémů, připojením k bezdrátovým sítím. Dalším důvodem je pak větší bezpečnost a odolnost proti některým typům útoků, ve srovnání zejména se systémem Windows XP. Firmy a organizace pak ocení ochranu citlivých dat pomocí funkce BitLocker a BitLocker To Go nebo možnosti jednoduchého zálohování dat nebo celého operačního systému na externí úložiště. Dále pak možnost Offline souborů a jejich synchronizace nebo stínové kopie dokumentů.

Jak funguje ve Windows 7 rozpoznávání psaného textu? Je vyřešena podpora českého jazyka? Jaké zařízení musí uživatel vlastnit, aby mohl tuto funkci používat?

Lukáš Křovák: Windows 7 je prvním systémem Windows, který nativně podporuje rozpoznávání českého rukopisu. Systém se navíc umí učit konkrétní typ rukopisu. Využití této funkce lze s takzvanými Tablet počítači nebo prostým připojením USB Tablet zařízení, která mají ovladače pro systém Windows 7. Po připojení a instalaci příslušného ovladače se zapne v systému Windows 7 panel pro rozpoznávání rukopisu. Tato zařízení lze v současnosti sehnat již od tisíce korun. Doporučení při koupi tohoto zařízení je zjistit rozlišení daného tabletu a případně si přečíst recenze od uživatelů. Tato zařízení se dají kromě toho také využít pro opravy dokumentů, malování a budou určitě přibývat další aplikace, které tuto funkcionalitu využijí. V samotném systému Windows 7 je několik aplikací, které lze přímo využít. Jedná se o Výstřižky (Snipping tool), Panel pro matematický zápis (Math input panel), Poznámky (Sticky Notes) nebo Windows deník (Windows Journal). Tablet funkce lze také využívat ve všech aplikacích sady Microsoft Office, například k opravě textu nebo doplnění psaných poznámek.

Jaká je situace ohledně volby internetového prohlížeče ve Windows 7? Je Internet Explorer 8 součástí tohoto operačního systému?

Lukáš Křovák: Internet Explorer 8 je součástí operačního systému Windows 7.

Bude při instalaci nejnovějších Windows dostupná volba výchozího webového prohlížeče?

Lukáš Křovák: V tuto chvíli mají uživatelé možnost výběru instalace dalších nejrozšířenějších prohlížečů. Přesná podoba volby prohlížeče nebyla ještě stanovena, nicméně uživatelé mají možnost doinstalovat jiné internetové prohlížeče a případně odinstalovat Internet Explorer 8.

Obsahuje Windows 7 také firewall a antivir? Nebo si musí uživatel pořídit produkty jiného výrobce?

Lukáš Křovák: Firewall je součástí operačního systému. Antivirový program není součástí operačního systému Windows 7 a je nutné ho doinstalovat. Doporučujeme uživatelům, aby instalaci antivirového programu provedli jako první krok po instalaci operačního systému Windows. V případě, že uživatel kupuje počítač s předinstalovaným systémem Windows 7, bývá ve většině případů součástí dodávky také antivirový program. Centrum akcí informuje uživatele o skutečnosti, že nemá nainstalovaný antivirový program a odkazuje na stránku, kde si může uživatel vybrat některý z mnoha dostupných programů.

Uživatelé, kteří v období od 26. června 2009 společně s novým počítačem zakoupili (nebo měli již přeinstalován) operační systém Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate, mohou na Windows 7 přejít zcela bezplatně?

Lukáš Křovák: Technologická záruka, jak se tento program nazývá, umožňuje uživatelům přejít na odpovídající verzi systému Windows 7 v určitém období před uvedením nové verze. Toto období bylo stanoveno od 26. června 2009 do 31. ledna 2010. Podmínky programu se liší v závislosti na typu licence a výrobci počítače a tento program neplatí plošně. Pro krabicové licence řeší tento program přímo společnost Microsoft a tento nárok může uplatnit každý zákazník, který zakoupí krabicovou licenci systému Windows Vista Home Premium, Professional nebo Ultimate (plnou nebo upgrade licenci). Zákazník musí uhradit poplatek za vyřízení objednávky, poštovné a balné ve výši 8,33 EUR včetně DPH. V případě počítačů, kde je předinstalovaný operační systém Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate o přesných podmínkách rozhoduje výrobce počítače. Výrobce se může rozhodnout, ke kterým počítačům bude tento program nabízet a ke kterým ne. Nelze tedy vycházet z předpokladu, že ke všem počítačům zakoupeným po 26. červnu 2009 je automaticky dostupná i odpovídající licence systému Windows 7. Poplatky spojené se získáním upgrade licence se pohybují v různém rozmezí, od nuly až po několik stokorun. Přesné podmínky získá zákazník na stránkách výrobce daného počítače nebo by mu je měl sdělit prodejce počítače. Více informací naleznete na: http://www.microsoft.com/cze/win­dows/buy/offers/upgrade.as­px.

Někteří uživatelé stále používají testovací verzi Windows 7 Release Candidate. Jak budou lidé na blížící se konec funkčnosti zkušební verze operačního systému upozorněni? Kdy skončí její funkčnost?

Lukáš Křovák: Platnost této licence bude ukončena k 31. květu 2010. Od poloviny února 2010 bude docházet k pravidelnému restartování počítače a o této skutečnosti bude uživatel informován prostřednictvím dialogových oken. Přesné informace jsou uvedené na: http://support.microsoft.com/kb/971767.

Jaké jsou prodejní odhady Microsoftu? Stanou se Windows 7 prodejním trhákem?

Lukáš Křovák: Předpokládáme, že v České republice prodáme do konce příštího roku 1 milión licencí systému Windows 7. Věříme, že produkt Windows 7 přináší uživatelů mnoho výhod a pomůže jim lépe využít současné možnosti hardwaru a aplikací, které používají. Díky tomu předpokládáme, že systém Windows 7 bude oblíbený a preferovaný operační systém zejména při nákupu nového počítače.

Mají lidé možnost si před zakoupením Windows 7 vyzkoušet?

Lukáš Křovák: Běžní uživatelé nemají k dispozici zkušební verzi operačního systému. Důvodem je především určitá zkušenost uživatele, při testování operačního systému. Ta je daleko větší než u běžných aplikací, které lze nainstalovat a odinstalovat bez větších problémů a uvést počítač do stavu před touto instalací. V případě operačního systému je celá záležitost daleko složitější. Z tohoto důvodu se většinou finální verze produktu nenabízí ke zkušebním účelům nebo je dostupná pouze IT profesionálům.

Děkuji vám za rozhovor.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.