Zachyťte aktuální dění na obrazovce - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Zachyťte aktuální dění na obrazovce

Ilustrační obrázek: Zachyťte aktuální dění na obrazovce Chcete zachytit aktuální dění na vaší obrazovce? Pak si vytvořte tzv. screenshot, tedy jakýsi snímek z vašeho monitoru. Jeho tvorba může být za pomoci specializovaných programů jednoduchá a komfortní. Víme, které nástroje vám pomohou.

Hned na úvod je nutné říct, že pro základní snímání aktuálního dění na obrazovce není žádný speciální nástroj potřebný. Docela dobře totiž k tomuto účelu poslouží klávesa „Print Screen“, po jejímž stisku se obraz celé obrazovky uloží do schránky ve Windows a např. kombinací kláves „CTRL+V“ jej můžeme vložit kupříkladu do dokumentu Wordu, apod. Pokud použijeme kombinaci kláves „ALT + Print Screen,“ pak „ofotíme“ pouze aktivní okno.

Někdy však tato možnost nestačí a rádi bychom například ukládali screenshoty rovnou do souboru a použili je kdykoli později. Nebo požadujeme vytvoření specifického „výřezu“ či chceme sejmout celou internetovou stránku. Právě k tomuto účelu jsou vyvíjeny specializované programy, které si dále představíme.

Co bychom měli očekávat

Pokud není uvedeno jinak, aplikace mají společné funkce, jimiž se mohou pochlubit:

  • Screenshot celé obrazovky
  • Screenshot aktivního okna
  • Screenshot vybrané oblasti
  • Podpora klávesových zkratek

Screenshot Captor

Screenshot Captor

První z představených programů umí do pořízených snímků vložit vodotisk, textové pole či klipart (např. s naším logem či podpisem) a s výsledným souborem můžeme dále pracovat pomocí sady nástrojů, které ze Screenshot Captoru dělají profesionální software za minimální cenu. Tou je pouze bezplatná registrace na webu.

Podrobnou recenze Screenshot Captoru si můžete přečíst v našem starším článku: Screenshot Captor – luxusní snímač obrazovky, zadarmo!

FastStone Capture

Tento nástroj zvládá totéž, co program předchozí. K dispozici je pod licencí trial, ale jeho starší verzi lze používat i jako freeware pro nekomerční použití.

Mezi jeho zajímavé funkce patří možnost uložit jako obrázek i plochu, která se na monitor ani nevejde. Typickým příkladem toho je dlouhý dokument ve Wordu, či webová stránka, kterou bychom museli rolovat, abychom ji sami viděli.

Podrobnější recenze nástroje FastStone Capture je k dispozici v článku FastStone Capture – snadné snímání obrazovky

PicPick 1.7.2

PicPick 1.7.2

Tato aplikace je zajímavá především tím, že se nemusí instalovat. Nabízí grafický editor, takže snímky je možné ihned upravit, ořezat a využít možností efektů.

Gadwin PrintScreen 4.3

Gadwin PrintScreen 4.3

Ani tento software ničím nezklame. Obrázky ukládá do běžných formátů (jpg, bmp, tif, gif a png), můžeme určit cílovou složku i „horkou klávesu“ – ta obzvlášť má možnosti dost rozsáhlé. Program je navíc v češtině a zdarma.

ScreenShots 1.15

ScreenShots 1.15

Šikovná aplikace se zabudovaným FTP klientem pro odesílání screenshotů přímo na server od autora Petra Sloupa. Zvolit můžeme jakoukoli horkou klávesu, vybrat si z formátů jpg, png a gif, nastavit cílovou složku a kvalitu výsledného JPG souboru. Nevýhodou aplikace je chybějící volba snímání vybrané oblasti, zůstává tak pouze aktivní okno či celá plocha. Nebýt tohoto handicapu, byl by ScreenShots 1.15 pro hodně lidí plně dostačující.

MWSnap 3.00.0.74

MWSnap 3.00.0.74

MWSnap nevyžaduje instalaci a podporuje řadu jazyků včetně českého. Snímky ukládá ve formátech BMP, JPG, TIFF, PNG a GIF.

K jeho funkcím patří i důmyslná maličkost: při vybírání vlastní velikosti oblasti ukazuje v rohu obrazovky náhled, lupu, pomocí níž vytvoříme screenshot s velkou přesností.

Obrazovka 1.0.0.1

Obrazovka 1.0.0.1 - sběrač barvy

Tento program, jehož autorem je Radek Chalupa, také instalaci nevyžaduje a kromě pořizování screenshotů nabízí ještě něco navíc. Mezi další funkce totiž patří např. měření souřadnic a rozměrů, možnost okamžitého spuštění spořiče, nebo i „Sběrač barvy.“

Obrazovka 1.0.0.1 - funkce

DemoStudio 2.1

DemoStudio 2.1

Malá specialita na závěr. DemoStudio 2.1 umí zaznamenat dění na ploše do formátu AVI a SWF. Výstupem je tedy video, které lze použít i na webové stránce.

Aplikace má jednoduché ovládání a mnoho možností nastavení. Může být alternativou ke screenshotům, pokud ani běžné nástroje a běžné obrázky nestačí.

Který je nejlepší?

Kromě specializovaných aplikací představených výše, obsahují funkci pořizování screenshotů i programy, které slouží především něčemu jinému a tyto funkce mají pouze jako doplňkové. Patří mezi ně např. FreeCommander.

Který program z výše zmíněných je ale nejlepší? I zde, stejně jako u ostatních skupin softwaru, platí, že záleží na konkrétních nárocích uživatele, na jeho potřebách a na představách o tom, co by měla aplikace umět.

Jako zajímavý nástroj se jeví např. Obrazovka 1.0.0.1, která zvládá kromě screenshotů i další činnosti související s naším monitorem, nemá však vlastní editor. Kdo ho nepotřebuje, tomu je možné Obrazovku doporučit.

Další podobné aplikace na Slunečnici:

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.