Hlavní navigace

Ad-Aware SE Personal Edition 1.06

Ilustrační obrázek: Ad-Aware SE Personal Edition 1.06 Chcete mít jistotu maximální možné ochrany před spyware a adware, jejichž útoky dnes hrozí ze všech stran? Seznamte se s programem Ad-Aware.

Instalace a vzhled

Ad-aware SE - základ

Program je distribuován prostřednictvím samorozbalující se ho balíčku. Jeho velikost je přibližně 2,7 megabytu. Instalační proces je velmi jednoduchý, po odsouhlasení licenčních podmínek stačí zvolit umístění programu, popř. tvorbu zástupců. Česká lokalizace není v instalačním balíčku zahrnuta, je ji však možné stáhnout prostřednictvím tohoto odkazu.

Aplikace je spuštěna v menším okně. Vzhled působí příjemně, v případě nespokojenosti s ním jej není problém změnit aplikováním příslušného skinu. Největší prostor zabírá informační okno, nad ním a po levé straně jsou umístěny jednotlivé kategorie, resp. nejpoužívanější funkce.

Pátráme po spy(ad)ware

Ad-aware SE - scanning

Pro úspěšné odstranění nechtěných součástí systému je zapotřebí je nejprve analyzovat. To provedeme poklepáním na kategorii Scan now, ve které zvolíme druh prohledávání. Po nainstalování na doposud nechráněný počítač je velice dobré provést kompletní analýzu (Perform full system scan). Pokud budeme počítač testovat pravidelně, stačí napříště zvolit možnost Perform smart scan, která se od kompletní analýzy liší tím, že testuje pouze soubory, které od poslední analýzy nově přibyly, nebo byly změněny.

Po dokončení prohledávání pevného (případně i jiných) disku aplikace vypíše nalezené problémové soubory za pomoci stromové struktury. Na nás je, abychom rozhodli, které z nich (ne)odstranit. Vzhledem k tomu, že Ad-Aware nepodává příliš podrobné informace o jednotlivých souborech, mohla by být případná selekce značně obtížná (např. určení programů, které užívání spyware potřebují ke své funkčnosti) . Naštěstí Ad-aware problémové soubory nenávratně neodstraní, nýbrž uzamkne do neprostupné karantény. Nemusíme se tedy bát odstranit vždy soubory všechny, v případě možného problému je možné kterékoli z nich obnovit použitím správce karantény (The Quarantine Manager).

Provádíme nastavení

Ad-aware SE - perex

Ad-Aware disponuje velice pokročilým nastavením, jaké bychom možná od programu, který je zdarma, nečekali. Je možné značně přesně vymezit druhy skenovaných souborů (např. zahrnutí registrů, aktivních procesů, kategorie Oblíbené v prohlížečích atp.), způsob mazání souborů či tvorbu logu. Ad-Aware je možné integrovat do Internet Exploreru, propracovaná je taktéž automatizace (lze nastavit testování při startu počítače s přesným vymezením, co v případě nalezení problémových souborů dělat). Pokud nám základní nastavení nestačí, můžeme využít kategorie Tweak Settings, ve které je možné konfigurovat řadu parametrů ke každému jednomu procesu. Přidávat lze i addony, které je možné stáhnout z Internetu. V případě jakéhokoli problému lze nahlédnout do kvalitně vypracované nápovědy.

Zhodnocení

Díky mnohaletému vývoji je Ad-Aware špičkovou aplikací pro boj se spywarem a adwarem. Práce s ním je jednoduchá, analýza probíhá rychle a spolehlivě. Rozsáhlost nastavení je na program této kategorie nevídaná. Když ke všemu připočteme, že je zdarma, nezůstane mnoho prostoru pro rozmýšlení.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.