Hlavní navigace

Adobe Flash Player vs. Microsoft Silverlight. Kdo s koho?

Ilustrační obrázek: Adobe Flash Player vs. Microsoft Silverlight. Kdo s koho? Adobe Flash Player je synonymem plnohodnotné online práce s multimédii. Na trhu je již velmi dlouho a uživatelé si jej oblíbili. Nyní mu chce konkurovat Microsoft se svou technologií Silverlight. Podaří se softwarovému gigantu sesadit krále z trůnu?

Vzápětí poté, co se první generace internetových technologií trochu ustálily a standardy začaly nést své ovoce, zjistili brzy uživatelé HTML stránek a sítě sítí vůbec, že JavaScript samotný jim prostě nestačí. Jako reakce na tuto situaci vznikla ve firmě Adobe aplikace Adobe Flash Player, která byla poměrně záhy schopna plnohodnotné online práce s multimédii. Vlastnosti, které Adobe Flash Player velmi brzy po svém uvedení nabízel, byly (s ohledem na omezené možnosti konektivy v časech vzniku) natolik zajímavé, že se Adobe Flash stal takřka synonymem pro multimediální internetový obsah jako takový.

QuickTime

V málokteré oblasti dnes nenajdeme nějakou tu konkurenci aspoň 3 – 4 značek. Je proto s podivem, jak dlouho nechaly ostatní firmy Flash od Adobe Systems a Apple QuickTime na pokoji. Poslední dobou se ovšem objevily další dvě štiky v rybníce, které si taky nárokují svůj kousek tržního koláče. Řeč je o Microsoft Silverlight a technologii JavaFX. Zatímco o JavaFX jsme mluvili nedávno, dnes bude řeč hlavně o Adobe Flash Player a Microsoft Silverlight.

Adobe Flash Player

Adobe Flash Player

Prvním z „borců“ je Adobe Flash Player, který je aktuálně dostupný ve verzi 9 (stabilní větev). Ten je však již k dispozici i v podobě preview desáté verze. Adobe Flash Player je proprietární přehrávač multimédií a aplikací v podobě SWF souborů, které jsou obvykle distribuovány přes internet. Vytvořila jej firma Macromedia (divize Adobe Systems) a ta jej distribuuje jako freeware. Adobe Flash je velmi oblíbeným nástrojem jak pro samotné aplikace, tak pro programování uživatelského rozhraní webů. Jistě jste na něj již narazili i ve formě mimořádně živého reklamního banneru.

Pod pojmem „Flash“ se obvykle chápe jak virtuální stroj Adobe Flash Player spouštějící SWF soubory, tak i Adobe Flash autorské prostředí jako takové. Zprvu byl Flash využíván pouze ke zobrazování dvourozměrných vektorových animací, brzy ale vyspěl a dnes podporuje jak grafiku vektorovou, tak i rastrovou. Dále disponuje skriptovacím jazykem ActionScript (založen na ECMAScriptu stejně jako JavaScript) a již zmíněnými schopnostmi pro streamování videa i audia.

Aktuální rozšířenost Flashe má těžiště především na poli online her, uživatelského rozhraní a v animovaných reklamách. Za zmínku však rozhodně stojí i Flash Video (přípona FLV), což je formát pro distribuci videa skrze síť. Nalezneme jej u známých služeb YouTube, Google Video, Reuters.com či Yahoo! Video. Flash Player je momentálně k dispozici jako plugin pro celou řadu prohlížečů – Mozilla Firefox, Opera, Safari a Microsoft Internet Explorer. K zahození není jistě ani to, že pluginy jsou zpětně kompatibilní.

Microsoft Silverlight

Microsoft Silverlight

A již tu máme oponenta ze stáje Microsoftu! Microsoft Silverlight byl poprvé představen v dubnu 2007 a aktuálně se nalézá ve stabilní verzi 1.0.30401.0, ovšem eistuje již i preview „dvojky“ v podobě verze 2.0.30226.2 (vylepšená interaktivita i podpora pro .NET jazyky a nástroje). Microsoft Silverlight byl napsán v C++ a C#. Pokud jde o licenci, tak ta je zde v podobě MS-EULA obsahující MS-PL části (microsoftí iniciativa pro sdílení kódu – http://www.microsoft.com/re­sources/sharedsource/defau­lt.mspx).

Stejně jako Adobe Flash Player, také Microsoft Silverlight je ve své nejhlubší podstatě webový plugin, který poskytuje návrhářům stránek možnosti, jak svoje produkty obohatit o animace vektorové grafiky či přehrávání audia a videa. Dodejme ještě pro zajímavost, že Silverlight byl původně vyvíjen pod označením Windows Presentation Foundation/Everywhere (WPF/E).

Microsoft Silverlight je kompatibilní s nejrozšířenějšími webovými prohlížeči na platformách Microsoft Windows a Mac OS X. Chystá se však podpora i pro mobilní zařízení, mluví se o Windows Mobile 6 a Symbianu (Series 60). Komunita kolem Linuxu prý také nebude o Microsoft Silverlight připravena, již se připravuje implementace jménem Moonlight i sem.

Kdo s koho?

Java FX

Odhadnout potenciál rozšíření jednotlivých typů není v žádném případě jednoduchá věc, jelikož webové technologie dnes ovlivňují prakticky vše a naopak, jsou v rámci zpětné vazby prakticky vším samy ovlivňovány. Poměrně logicky se ovšem dá očekávat, že největšího rozšíření a podpory se technologie jednotlivých firem dočkají vždy v rámci své platformy: JavaFX na Javě a řešeních od Sunu (Solaris), Microsoft Silverlight na .NETu a „Microsoftích“ systémech obecně, Apple QuickTime na Mac OS X a dalších Apple počinech (iPody), no a Adobe primárně na četných produktech firmy Adobe Systems.

Jak to bude dál?

Z pohledu běžného uživatele ovšem situace příliš příjemná není – do již existující sbírky podporovaných pluginů se přidávají neustále další a další, na které je třeba při instalaci pamatovat. Takže zatímco dříve jste vystačili jen s Flashem či Apple QuickTime, bude nyní třeba myslet i na další pluginy, aby se nám všechny weby zobrazovaly korektně. Nástup zmíněných technologií zřejmě nebude nikterak bleskový, Adobe a jeho Flash jsou nejrozšířenější, vlastní nejvíce zkušených vývojářů i osvědčených vývojových nástrojů. Také verze kolem čísla deset působí velmi vyzrále.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.