Hlavní navigace

Aplikace pro peer-to-peer sítě: Gnutella a Ares

Ilustrační obrázek: Aplikace pro peer-to-peer sítě: Gnutella a Ares Hudební nahrávky, filmy a software jsou dnes nejčastěji šířeny prostřednictvím P2P (výměnných) sítí, které zároveň tvoří převážnou část internetového provozu. P2P sítí je mnoho a vyznat se v nich není jednoduché. Víte, které programy jsou pro jejich obsluhu nejlepší?

Dnes se podíváme na aplikace pro sítě Gnutella a Ares. Jak tyto sítě fungují se dozvíte v článku na sesterském serveru Lupa.cz. Postupně se tedy podíváme na některé vhodné nástroje, které vám umožní komfortně tyto sítě obsluhovat. Začněme nejprve se sítí Gnutella, pro niž existuje hned několik aplikací.

Gnutella

První aplikace o které se zmíníme nese název Bearshare. Je šířena pod licencí „adware,“ tedy obsahuje reklamy a její stažení vám z bezpečnostních důvodů nedoporučuji, mnohé antiviry v ní také najdou různý škodlivý obsah. Mezi další známější aplikace pro Gnutellu patří Shareaza a Limewire, mezi ty neznámé pak patří Gnucleus a KCeasy.

Shareaza 2

Jako první si představíme známou a kvalitní aplikaci s názvem Shareaza. Je zdarma a její velikost nepřesáhne 5 MB. Instalace je v českém jazyce, žádný problém by tedy neměl mít ani nezkušený uživatel. Celý program je pak navíc také kompletně lokalizován v našem mateřském jazyce. Připočteme-li ještě přehledné grafické rozhraní, zjistíme, že Shareaza je opravdu přívětivá i k laikům.

Shareaza

Krom povedeného a přehledného vzhledu, který lze měnit pomocí skinů, toho Shareaza nabízí poměrně hodně. Tak především se jedná samozřejmě o stahování ze sítě Gnutella, které je, i přes mnohé chyby sítě, poměrně rychlé. V případě, že stáhnete nějaký multimediální soubor (hudbu, video), nabízí Shareaza jeho přehrání v integrovaném multimediálním přehrávači, který není nepodobný populárnímu Windows Media Playeru a podporuje i tvorbu playlistů.

Ještě bych se pozastavil nad funkcemi pro vyhledávání souborů, to je totiž zpracováno velice dobře a soubory tak lze vyhledávat i podle typu (audio, video, archívy a podobně). Celkem pěkně je zpracován i přehled stahování, takže budete mít vše pod kontrolou. Celkově je tedy program Shareaza na vysoké úrovní a hledáte-li kvalitní program pro síť Gnutella, Shareaza je jedním z nich. Dejte si však pozor jakou verzi programu stahujete, článek se týká verze Shareaza 2, kterou také můžete stáhnout ze Slunečnice.cz. Momentálně je nejnovější verze programu číslo 4, která však již není tak kvalitní, vyžaduje registraci a neumí česky.

Limewire

LimeWire

LimeWire je dalším známým programem pracujícím pod sítí Gnutella, v nové verzi podporuje i dnes nejpopulárnější síť Bittorrent (o ní příště). Ve své podstatě nám nabízí to samé co výše zmíněný program Shareaza, pouze v jiném (nepodařeném) grafickém kabátku. Stahování je díky použití shodné sítě na stejné úrovni, program obsahuje opět multimediální přehrávač. Funkce hledání je v programu LimeWire zpracována také na velice dobré úrovni a opět lze hledat i podle typu souborů. Mezi další funkce, kterými se Limewire může chlubit, je například filtrování autorsky chráněného obsahu. Nepotěší však absence českého jazyka a ne moc přehledné grafické rozhraní. Nevyhovuje-li vám z nějakého důvodu Shareaza2, volte aplikaci LimeWire, určitě tím neprohloupíte.

Gnucleus

Gnucleus

Dalším programem, který si představíme, je Gnucleus. Ten zaujme už na první dojem svou velikostí, která činí pouhý 1 MB. Instalace programu proběhne v angličtině a poměrně rychle. Celý program je pak také v angličtině. Díky své malé velikosti program strádá na vzhledu, který je již poměrně zastaralý. Hledáte-li však nenáročný program, který zabere pouhé 3 MB v operační paměti, Gnucleus je stvořen právě pro vás, tedy pokud se vám s ním podaří připojit do Gnutella sítě, mně se to ani po několika pokusech nezdařilo.

KCeasy

KCeasy

KCeasy je poslední aplikací kterou si představíme pro síť Gnutella a zároveň první aplikací pro síť Ares, podporuje je totiž obě. Jako třetí ještě podporuje síť zvanou OpenFT. Stejně jako poslední dva zmíněné programy, neobsahuje českou lokalizaci. Program obsahuje opět přehrávač multimédií a dokonce i webový prohlížeč. Vzhled, stejně jako u programu Gnucelus, není silnou stránkou programu. Ačkoli nástroj podporuje hned tři sítě, podařilo se mi přihlásit se pouze do dvou (Ares nefungoval). Program celkově nedosahuje kvalit programu Shareaza, ale v případě, že chcete nenáročný program hned pro tři sítě, KCeasy by vám mohl dobře posloužit.

Ares

Fungování sítě Ares je vysvětleno opět v článku na serveru Lupa.cz. Pro tuto síť neexistuje příliš mnoho klientů, kromě zmíněného KCeasy je tu ještě program Ares, který jsme již dříve v magazínu recenzovali. Tuto recenzi si můžete přečíst v dřívějším článku Šikovný všeuměl pro každý okamžik.

V dnešním článku jsme si tedy představili aplikace pro první dvě P2P sítě, Gnutellu a Ares, příště se můžete těšit na představení aplikací vhodných pro Bittorrent a eDonkey.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.