Hlavní navigace

Azureus - dvojitý zásah pro velké stahování

Ilustrační obrázek: Azureus - dvojitý zásah pro velké stahování Díváte se rádi na videa na Internetu a zároveň rádi stahujete hudbu či filmy z výměných sítí? V obou případech vám dobře poslouží šikovný prográmek Azureus.

Azureus video

Instalace programu je jednoduchá a bezproblémová. Azureus v sobě slučuje dvě věci – kvalitní program pro stahování z výměnných sítí pomocí torrentů (vysvětlení viz dále) a přehrávač videí ze sítě Vuze. Vuze je jedna z nejpopulárnějších světových platforem pro videa ve vysokém rozlišení, hudbu a hry (ve verzích demo či trial). Vuze nefunguje na principu výměnné sítě, takže stahování nabízených videí, hudby i her je rychlejší. Počtem videí se však nemůže rovnat například populárnímu YouTube. Videa si lze prohlédnout či rovnou stáhnout do PC. Škála nabízené hudby i her je na rozdíl od většiny výměnných sítí také slabá. Vuze lze tedy brát jako doplněk ke stahování z torrentů.

Stahování torrentů

Azureus Vuze

Torrent je malý soubor, který v sobě obsahuje metadata (tj. data o tom, kde se soubor ve výměnné síti nalézá) o souboru, který chceme stahovat. Pokud chceme stahovat např. soubor s názvem game.zip, stáhneme si nejprve soubor game.torrent, ten pak otevřeme v programu Azureus a stahujeme. Je to velice snadné. Pro získání torrentů doporučuji stránky www.mininova.org.

Při vybírání torrentů je důležité zvolit ten správný. Přitom je důležité rozlišovat mezi dvěma pojmy: seeds a leechers. Seeds jsou zdroje (mají soubor kompletní) a Leechers jsou stahovači (mají kompletní zatím pouze určitě části souboru). I leechers však šíří soubor dál, konkrétně tedy části souboru, které již mají kompletní. A v tomto právě tkví síla torrentů. Obecně tedy platí – čím více seeds a leeachers, tím lépe.

Jak nastavit?

Azureus rozhraní

Ze začátku program není nutno nijak nastavovat, od počátku stahuje bezproblémově. Pokud však víte, že máte veřejnou IP adresu, doporučuji program nastavit dle http://www.azureuswiki.com/ nápovědy. Ta je bohužel v angličtině. Pokud neumíte anglicky, nastavení je podobné jako u programu uTorrent.

Dvě tváře

Díky tomu, že Azureus spojuje platformu Vuze se stahováním torrentů, obsahuje i dva základní typy rozhraní, které lze snadno přepínat v horní liště. V základním rozhraní nazvaném Home máte na levé straně pod kontrolou stahování torrentů a na pravé obsah z Vuze. Toto rozhraní je jednoduché a graficky pěkně zpracované. Bohužel je celé v angličtině.

Druhé rozhraní nazvané příznačně advanced (rozšířený) je zaměřeno přímo na stahování torrentů. Tato část rozhraní je již plně v češtině. Je to vlastně program Azureus tak, jak vypadal v předcházejících verzích – před integrací Vuze. V tomto rozhraní máte plný přehled o souborech, které stahujete, o souborech, které právě odesíláte, o statistikách a podobně. A až teprve zde se můžete dostat k nastavení programu.

Doplňky

Do programu lze také snadno doinstalovat různé doplňky, které programu dodají další funkce a vychytávky. Ke stažení jsou doplňky od grafických statistik až po minihru sudoku, která se integruje přímo do programu. Doplňky je možné instalovat a používat v módu advanced.

Závěrem

Azureus v sobě chytře spojuje dvě z nejoblíbenějších činností na dnešním Internetu – stahování torrentů a přehrávání streamovaného videa. Azureus lze provozovat stejně snadno na Windows jako na Linuxu či OS X. Naopak kvůli použitém programovacímu jazyku (Java) je program někdy pomalejší a je nutná chvilka trpělivosti. Celkově však hodnotím Azureus velice pozitivně a pokud se vám z nějakého důvodu nelíbí uTorrent, určitě vyzkoušejte právě Azureus, neprohloupíte.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.