Hlavní navigace

Čím nahradit Winamp?

Ilustrační obrázek: Čím nahradit Winamp? Pro řadu uživatelů je přehrávač Winamp synonymem kvalitního přehrávače hudby a jiného multimediálního obsahu. Není však jediným nástrojem, který si s multimédii hravě poradí. Jaká je jeho konkurence?

Když se řekne „multimediální přehrávač,“ drtivá většina lidí si představí jako pomyslný etalon kvality titul Winamp. Proč tomu tak je? Pro odpověď na tuto otázku musíme sáhnout do historie. V dobách prvních MP3 totiž jeho verze 1–2 patřila k těm nejlepším produktům, a tak je zkrátka pro řadu uživatelů dodnes „srdeční“ záležitostí. Ovšem pod již zmíněnými slovy dnes již nemusíme myslet jen a nutně právě Winamp, dalších multimediálních přehrávačů jsou doslova mračna a nezřídka jsou i srovnatelně kvalitní.

Hned na úvod je nutné upozornit na fakt, že každý uživatel má na multimediální přehrávač trochu jiné nároky. Jeden chce co nejnižší systémovou zátěž a vzhled ho nezajímá, jiný zase vyžaduje funkčnost svých oblíbených efektových plug-inů a třetí touží po pohledném přehrávači připomínajícím virtuální přehrávací věž. Těmto nárokům různé přehrávače pochopitelně vyhoví značně odlišně, ovšem vybrat si ten pravý už bude jen na nás a našem vkusu. My se dnes pokusíme některé osvědčené kousky připomenout a doporučit.



I. Foobar2000


Poměrně nenápadný, ale podle mnoha vynikající audio přehrávač. Foobar2000 je stejně jako Winamp přehrávač pro platformu MS Windows. Sbírka podporovaných formátů je v základu velmi široká: MP1, MP2, MP3, MP4, MPC, AAC, Ogg Vorbis, FLAC / Ogg FLAC, WavPack, WAV, AIFF, AU, SND, CDDA a WMA. Komu by to bylo málo, může si sehnat prostřednictvím plug-inů podporu dalších typů jako externí doplněk (třeba SIDplay zprovozní SID soubory z C64ky). Přehrávač podporuje Unicode, práci s playlisty, přímé ripnutí CDčka do mnoha formátů a také spoustu softwarových DSP efektů. Tu lze přidat hlasitost, onde zase nějaký ten efekt. Program je velice strohý, což nemusí někteří ustát, jeho procesorová zátěž ovšem patří k nejnižším na trhu.



foobar2000


II. VLC media player


Další freewarový multimediální přehrávač, nyní však příjemně multiplatformní. Program zkousne snad vše, co si vzpomeneme: od DVD, přes VCD, až po CD. Přehraje však také MIDI soubory, flashové FLV i neztrátové FLACy. A to nemluvíme o OGGu, AAC, MP4 / MOV / 3GP a tunách dalších. I sbírka dekodérů je velmi slušná – tradiční MPEG 1/2 zde doprovází DivX 1/2/3/5, XviD, H.264, Theora, Cinepak, WMV 1/2/3/9/VC-1. VLC media player zvládá také titulky mnoha formátů a spoustu aplikovatelných efektů (deinterlacing, zvětšení, distorze, …). Aplikace podporuje skiny.



VLC media player


III. MPlayer


Příznivcům alternativních operačních systémů zřejmě velmi dobře známý produkt, který běhá prakticky na všech systémech. I on si poradí s tradičími CD / DVD, je tu ovšem i mnoho dalšího. Umí kontejnerové formáty 3GP, AVI, ASF, FLV, Matroska, MOV (QuickTime), MP4, NUT, Ogg, OGM i RealMedia. Pokud jde o video-kodeky, pak zvládne Cinepak, DV, H.263, H.264/MPEG-4 AVC, HuffYUV, Indeo, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 Part 2, RealVideo, Sorenson, Theora a WMV. Sbírká audioformátů možná není rekordní, avšak je v ní vše podstatné (AAC, AC3, ALAC, AMR, FLAC, Intel Music Coder, Monkey's Audio, MP3, RealAudio, Shorten, Speex, Vorbis a WMA). Podpora různých druhů titulků je naproti tomu značná (AQTitle, ASS/SSA, CC, JACOsub, MicroDVD, MPsub, OGM, PJS, RT, Sami, SRT, SubViewer, VOBsub a VPlayer). Také MPlayer má v záloze pěknou řádku skinů.



MPlayer


Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.