Hlavní navigace

Cobian Backup - uživatelsky přívětivé zálohování

Ilustrační obrázek: Cobian Backup - uživatelsky přívětivé zálohování Pravidelné zálohování by mělo být nezbytnou operací, kterou provádí každý uživatel, jenž si nepřeje přijít o důležitá data. Jak ale najít nástroj, který by v příjemném grafickém prostředí nabízel základní i pokročilý způsob zálohy dat, navíc byl pro snadné ovládání v češtině a nejlépe ještě zadarmo? Jedním z nemnohých je právě Cobian Backup.

Zavedení do systému

cobianbackup-vlastnosti

Program je distribuován prostřednictvím samorozbalujícího se balíčku, jehož velikost jen o málo překračuje hodnotu osmi megabytů. Instalační proces proběhne s drobnou odchylkou tak jak jsme zvyklí. Po akceptování licenčních ujednání je nutné zvolit umístění programu a upravit tvorbu zástupců.

V průběhu instalace můžeme ještě rozhodnout, zda si přejeme, aby program kooperoval s ostatními počítači připojenými do sítě, nebo jej budeme užívat pouze lokálně. Jak již je naznačeno v úvodní části, aplikace obsahuje českou lokalizaci, vybrat ji můžeme ještě před započetím samotné instalace.

Jednoduchá tvorba zálohy

cobianbackup-obecne

Velkou předností programu Cobian Backup je snadný a přehledný způsob vytvoření nové zálohy. Pro započetí její tvorby stačí kliknout na velkou ikonu ve tvaru složky, použít klávesovou zkratku Ctrl+A nebo vybrat příslušnou volbu z hlavního panelu. Následně je otevřeno speciální okno, kde v chronologicky seřazených kategoriích upravíme všechny požadované parametry.

V záložce Obecné mj. vložíme název vzniknuvší zálohy a určíme, zda mají být zahrnuty i příslušné podadresáře. V panelu Soubory pak přidáme do seznamu požadované soubory či adresáře, zálohovat můžeme i z FTP či URL adresy. Pakliže se nejedná o jednorázové zálohování, můžeme v kartě plánování nastavit jeho periodické opakování, ať už v konkrétní dny či zvoleném období.

Komprese, automatické akce

cobianbackup-archiv

Jestliže nehodláme zálohovat pouze jednotlivý soubor zanedbatelné velikosti, je dobré výstup komprimovat pro jeho skladnost, a především mnohdy ne nevýznamnou úsporu místa. Cobian Backup nabízí užití formátu ZIP či SQX, v případě velkých balíčku je můžeme rozdělit na menší části. Nechybí taktéž důležité zabezpečení heslem, užívající k šifrování jedné ze čtyř velmi silných metod.

V kartě Události můžeme nastavit automatizované akce, které proběhnou před plánovaným vytvořením zálohy nebo po jejím úspěšném dokončení. Snadným způsobem tak lze navolit spuštění nebo ukončení zvolené aplikace, restartování či vypnutí počítače či dočasně zastavit některý na systémové požadavky náročný proces.

Aplikace vedle podpůrných nástrojů (např. Dešifrovač či Dekompresor) obsahuje taktéž velice rozsáhlé nastavení, s jehož pomocí můžeme definovat vše od kvality komprese přes způsob automatického pojmenovávání jednotlivých záloh až po grafické vyladění vzezření programu.

Zhodnocení

Cobian Backup je velice zdařilá aplikace pro provádění manuálního či plánovaného zálohování. Vyznačuje se zejména uživatelsky nadmíru přívětivým prostředím, množstvím funkcí, které mohou, ale nemusí být využity a rozsáhlým nastavením, jež umožňuje definovat řadu důležitých parametrů. Vzhledem k faktu, že program je kvalitně přeložen do češtiny a poskytován zdarma, uživatelská přízeň hraničí s jistotou.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.