Hlavní navigace

CZDC++ - český stahovací speciál

Ilustrační obrázek: CZDC++ - český stahovací speciál Nevyhovuje vám z nějakého důvodu Strong DC ++ a přesto byste chtěli pohodlné a bezproblémové stahování z internetu? Od toho je tu CZDC, český program pro síť Direct Connect.

Kvalitní česká alternativa k DC++

CZDC vychází z programu DC++, který je vlastně základním a také prvním programem pro síť DC. Obohacením některých funkcí a drobnou změnou grafické podoby vzniklo české CZDC.

CZDC++

Program CZDC, stejně jako DC++ a již dříve zmíněný Strong DC++, slouží ke sdílení a stahování dat z výměnné sítě Direct Connect. Umí stáhnout spousty typů souborů: filmy, hry, muziku… Jednoduše se připojíte na speciální server, takzvaný hub. Tam jsou napojeni další uživatelé. Vy nabídnete některá svá data jim, a oni na oplátku, nabídnou některá svá data vám. Probíhá tedy vzájemná výměna dat. Od toho pochází název výměnná síť (P2P – peer to peer).

CZDC se dá považovat za dvojče DC++. Oba programy jsou si nesmírně podobné. Je to díky tomu, že CZDC je pouhá modifikace DC++. Tato modifikace však nabízí o pár možností v nastavení více a opravuje některé chyby a nedodělky z DC++. Takže pokud se rozhodujete mezi CZDC a DC++, CZDC je jasná volba.

Rozdíl oproti Strong DC++?

Zásadním rozdílem mezi porovnávanými programy je absence segmentového stahování u CZDC. To tedy znamená, že vybraný soubor stahujete pouze od jednoho jediného člověka. Pokud se odpojí, musíte ručně najít jiného se stejným souborem, případně počkat na jeho opětovné připojení. Tato metoda má své výhody i nevýhody. Někteří uživatelé tvrdí, že je rychlejší a jiní tvrdí pravý opak. Dle mého názoru je tato metoda sice rychlejší, ale poněkud složitější.

Program není nutno instalovat, stačí ho pouze rozbalit do zvolené složky. Nastavením programu se zabývá několik webů uvedených níže. Nastavení se od jiných klientů téměř neliší.

Nastavení češtiny

CZDC++ - čeština

Stejně jako u Strong DC++ nám k instalaci češtiny pomůže swf animace. Je to velice snadné.

O další konfiguraci programu se dočtete buď v již publikovaném článku o Strong DC++ na Slunečnici nebo na webu http://www.flash-dc.net.

Hledáme a stahujeme

CZDC++ - hledání

Po správném nastavení programu by již neměl být problém stáhnout, cokoli si zamaneme. Po spuštění programu se nejprve připojíme na nějaký hub (klávesová zkratka CTRL+Q a zadáme adresu hubu, například dvd-hub.cz ). Nyní klikneme na ikonku lupy v horním panelu ikonek, či použijeme klávesovou zkratku CTRL+S, a můžeme se pustit do hledání. Vyplníme název hledaného souboru a potvrdíme. Poté klikneme na nalezený soubor a stahujeme. Opravdu velice snadné.

Program CZDC patří mezi špičku DC klientů. Napravuje sousty chyb z DC++ a přidává některé nové prvky. Jediným záporem bych viděl to, že se mi nepodařilo nastavit smajlíky pro chatování. To je však pouhá drobnost, která nijak to neubírá programu na kvalitě. Pokud vám tedy z jakéhokoli důvodu nesedí Strong DC++, zvolte CZDC a download poběží jedna radost.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.