Hlavní navigace

Defragmentace disku rychle a profesionálně

Ilustrační obrázek: Defragmentace disku rychle a profesionálně Připadá vám, že start vašeho počítače trvá příliš dlouho a všechny aplikace jsou na něm neuvěřitelně těžkopádné? Slýcháváte často prohledávání disku bez zjevného důvodu? Řešením všech těchto problémů je defragmentace disku. Kdo vám s ní pomůže?

Co je defragmentace disku?

Data jsou na váš disk ukládána do prostoru, „ve kterém je aktuálně volné místo.“ Může se tedy stát, že 500 MB soubor je rozdělen na několik menších částí a ty jsou uloženy na různých místech disku, ten pak musí číst tento soubor z více míst, což samozřejmě trvá delší dobu. Defragmentace tedy znamená přesouvání těchto roztroušených částí souborů k sobě, aby je mohl disk lépe a rychleji číst.

O&O Defrag Professional

Analyzujeme a uklízíme

O-O Defrag Professional

O&O Defrag Professional je sharewarový program, který si hravě poradí právě se zmiňovanou defragmentací vašeho pevného disku. V první fázi je nejprve nutno provést analýzu a tím zjistit, jak moc chaoticky jsou data na disku uložena. Platí, že čím více barev je smícháno dohromady, tím větší nepořádek je na disku. Nepořádek je třeba uklidit a program O&O Defrag nám nabízí celkem pět metod, jak tohoto cíle dosáhnout:

Skrytá (stealth)

Tato metoda je vhodná pro úklid souborů na disku, kde se nachází velké množství souborů (250 000) a málo volného místa. Název „skrytá“ je odvozen z toho že metoda je nenáročná na procesor i paměť, takže směle může běžet na pozadí systému aniž by byl váš počítač zpomalen.

Místo (space)

Je ideální pro systém, který ještě nikdy dříve nebyl fragmentován a snaží se uvolnit co nejvíce volného místa na disku a zároveň vyžaduje pro svou práci méně volného místa než následující metody.

Kompletní / podle názvů souborů (name method)

O-O Defrag Professional

Srovná soubory abecedně dle jejich názvů. Nejvíce se hodí pro systémy, kde je uloženo množství dat, která jsou jen výjimečně měněna, pro domácí počítač se tedy nehodí.

Kompletní / podle posledních úprav (modified method)

Srovná data dle toho jak byla naposledy měněna. Vyžaduje hodně místa na disku a vytěžuje více procesor. Na druhou stranu však zaručuje, že příští defragmentace budou velice rychlé a pouze nová data budou přesouvána.

Kompletní / podle přístupu (access method)

Soubory jsou srovnány podle toho, kdy naposledy k nim počítač přistupoval. Často používané soubory jsou tedy rychle k nalezení a počítač je díky tomu zpracuje rychleji.

Která metoda je nejvhodnější?

O-O Defrag Professional

Každá z jmenovaných metod má své výhody a samozřejmě i nevýhody. Pro použití na domácím PC a dosažení nejlepších možných výsledků jsou vhodné poslední dvě jmenované metody, které umožňují rychlý přístup k často používaným souborům a tím můžou chod počítače zrychlit.

Co ještě nabízí?

Program O&O Defrag má i spoustu jiných vlastností. Dokáže vytvořit velice podrobnou zprávu o průběhu celé defragmentace a zobrazit detailně informace o vašem disku. Jednou z důležitých funkcí programu je také plánování defragmentace, kdy si můžeme pravidelně, v předem stanovenou dobu, nechat náš disk defragmentovat.

Jak si stojí?

O&O Defrag je vhodným nástrojem pro defragmentaci vašeho disku, díky čemuž se může celý váš počítač o něco zrychlit. Do programu lze navíc bez problémů stáhnout češtinu, což jistě mnohé potěší. O&O Defrag je nabízen ve dvou verzích, v placené Professional verzi, které se týkal dnešní článek a v neplacené verzi, která je očištěna o několik funkcí.

Vhodné alternativy

O&O Defrag Free

Velice rychlý a výkonný defragmentační nástroj podporující všechny souborové systémy (filesystems) pod Win NT (FAT, FAT32, NTFS a páskové jednotky). Může nahradit standardní defragmentační utilitu pro Win 2000. Program neumí defragmentovat volné místo. Free verze umí defragmentovat pouze jeden disk v jednom okamžiku a nepodporuje plánování (scheduler).

Defraggler

Defraggler je dalším nástrojem pro rychlou a spolehlivou defragmentaci souborů na pevném disku. Kromě přehledného uživatelského prostředí je hlavní výhodou programu i možnost defragmentace pouze vybraných souborů. Po instalaci je Defraggler přenosný a je možno jej tedy používat i na USB klíčenkách a jiných přenosných zařízeních.

DG-Defragmenter

Dnešní třetí alternativou pro defragmentaci disku je program DG-Defragmenter. Ten umožňuje nastavit 4 různé druhy defragmentace a lze defragmentovat až 3 diskové jednotky současně. Program je vlastně grafickým rozhraním nástroje DIRMS, ten je však již součástí instalace.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.