Hlavní navigace

Defragmentujeme pevný disk: jednoduše, spolehlivě a rychle

Ilustrační obrázek: Defragmentujeme pevný disk: jednoduše, spolehlivě a rychle Stejně jako dům či auto, také počítač potřebuje svou pravidelnou údržbu. Pro správnou funkčnost pevného disku jsou tu nástroje pro defragmentaci. Dnes si představíme jeden z nich, volně šiřitelný nástroj Defraggler.

Defraggler

Až překvapivě malý, takový je Defraggler. Stažený ho budete mít ze Slunečnice během několika vteřin, má velikost pouhých 641 kB. V základu obsahuje mnoho jazyků, čeština bohužel mezi nimi není. Nic vám ale nebrání, stáhnout si ji ze Slunečnice samostatně. Jak jíž název napovídá, Defraggler nám slouží pro defragmentaci našeho pevného disku. Zjednodušeně řečeno, třídí datové soubory tak, aby disk pracoval rychleji a efektivněji.

Instalace a přidání čestiny

Defraggler

Instalace programu je bezproblémová, stačí vybrat jazyk a cestu, kam se má program nainstalovat. Pokud do programu chcete češtinu, nejprve si ji ze Slunečnice stáhněte. Stažený soubor rozbalíme a spustíme jej. V něm musíme zvolit cestu, kam jsme program nainstalovali. Nástroj Defraggler je nutné vypnout a zapnout, poté byste jej měli mít již ve svém rodném jazyce.

Analýza a defragmentace

Prvním krokem, který musíme udělat, je analýza. Ta nám řekne, v jakém stavu se náš disk nachází a jestli je potřeba ho defragmentovat. Nahoře v okně programu vybereme zvolený disk a klikneme na něj pravým tlačítkem myši, vybereme možnost „analyzovat.“ Po chvilce čekání se nám pod seznamem disků, zobrazí výsledky analýzy. Čím větší barevná kombinace a čím větší roztroušenost různých barev po disku, tím hůře a tím větší nutnost defragmentovat. Pro upřesnění uvedu, jaké barvy se mohou na vašem disku objevit a co znamenají.

Defraggler
  • Bílá: prázdné místo
  • Modrá: Nefragmentovaný soubor, se souborem se nic nedělo a dít nebude
  • Červená: Fragmentovaný soubor, bude přesunut pro lepší práci disku
  • Tmavě žlutá: Stránkovací soubor neboli místo, kam si vaše Windows odkládají některá svá data
  • Fialová: vyhrazené místo pro MFT (tabulka souborů), nejdůležitější soubor na vašem disku
  • Žlutá: čtené soubory, se kterými nelze momentálně pracovat
  • Zelená: zapisované soubory, nelze s nimi momentálně pracovat. Zkuste ukončit aplikaci, která by mohla tento problém způsobovat (stahovací program a podobně.

Defragmentaci pak zahájíme velice snadno. Pokud jsme již disk analyzovali a zjistili jsme, že je nutné ho defragmentovat, klikneme na něj opět pravým tlačítkem myši a tentokrát vybereme možnost „defragmentovat disk“. Pro pokročilejší uživatele je zde i možnost nechat defragmentovat volné místo a zkontrolovat disk na chyby (zda není poškozen).

Plánujeme defragmentaci

Defraggler

Stejně jako je nutná pravidelná údržba například u auta, i disk potřebuje pravidelně defragmentovat. Málokdo si však pravidelně na tuto činnost vzpomene. Program Defraggler nám nabízí usnadnění pomocí plánované defragmentace. Nahoře v programu klikneme na záložku „nastavení“ a vybereme hned první možnost „volby“. Nyní se nacházíme v nastavení programu. Přepneme se na záložku „plán“, kde je možnost naplánovat si pravidelnou defragmentaci. Nejprve vyberte disk, u kterého chcete pravidelnou defragmentaci provádět. Zaškrtnutím políčka „naplánovat defragmentaci pro vybraný svazek“ aktivujete pravidelnou údržbu vašeho disku. Nyní stačí pouze vybrat datum a čas, zvolit po jaké době se má defragmentace opakovat. Pro každý disk je navíc možnost vybrat nastavení zvlášť. Pokud pravidelně nepracujete s velkým množstvím malých či velkých souborů, bude vám stačit jedna defragmentace za měsíc.

Skvělá volba?

Málokterý z programů určených pro údržbu disků vám nabídne zdarma to, co právě program Defraggler. Nejedná se sice o plně profesionální nástroj, ale pro domácí užívání je naprosto ideální a dobře splní zadané úkoly. S češtinou v programu pak každý z vás určitě zvládne pravidelnou údržbu svého disku. Je to jednodušší, než se může na první pohled zdát.

Vhodnné alternativy

OO Defrag Free

Velice rychlý a výkonný defragmentační nástroj podporující všechny souborové systémy (filesystems) pod Win NT (FAT, FAT32, NTFS a páskové jednotky). Může nahradit standardní defragmentační utilitu pro Win 2000. Program neumí defragmentovat volné místo. Free verze umí defragmentovat pouze jeden disk v jednom okamžiku a nepodporuje plánování (scheduler).

DG-Defragmenter

Další možnou alternativou pro defragmentaci disku je program DG-Defragmenter. Ten umožňuje nastavit 4 různé druhy defragmentace a lze defragmentovat až 3 diskové jednotky současně. Program je vlastně grafickým rozhraním nástroje DIRMS, ten je však již součástí instalace.

JkDefrag

Utilita pro snadnou a rychlou defragmentaci souborů na pevném disku. JkDefrag není třeba instalovat a je možné jej spustit i pomocí příkazového řádku nebo jako šetřič obrazovky a defragmentace pak probíhá na pozadí systému. Defragmentovat lze i diskety nebo USB flash disky.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.