Hlavní navigace

Doplňky pro Firefox: jak zefektivnit stahování?

Ilustrační obrázek: Doplňky pro Firefox: jak zefektivnit stahování? Pohyb souborů mezi osobním počítačem a internetovými servery v obou směrech neustále narůstá. Tento provoz se zvyšuje jak v počtu souborů, tak v jejich velikosti. Podívejme se, jak si download a upload ulehčit s pomocí firefoxovských doplňků.

Download souborů z internetu je v současnosti podporován řadou sofistikovaných nástrojů, včetně externích download managerů. Roste též využívání FTP protokolu nebo v jiných případech automatických RSS čteček či podcast programů.

Pro snadné a efektivní stahování v rámci prohlížeče Firefox můžeme využít řadu doplňků, které omezené možnosti základního nastavení rozšiřují.

Download rychlejší a přehlednější

Download Statusbar

Download Statusbar

Šikovným pomocníkem je drobný doplněk Download Statusbar, jenž po instalaci zobrazuje stahovací proces na dolní liště prohlížeče. Pokud považujete vyskakovací stahovací okénko za nepraktické a raději byste měli kontrolu nad stahováním, aniž byste opouštěli hlavní okno prohlížeče, je tento doplněk určen pro vás.

DownThemAll!

DownThemAll

Propracovanější řešení nabízí rozšíření DownThemAll!, které se prezentuje jako plnohodnotný download manager a akcelerátor. S jeho pomocí můžete spravovat stahování většího množství souborů a jednoduše organizovat jejich umístění. Díky funkci OneClick můžete rovněž automaticky ukládat soubory do vámi zvolených složek, což lze využít například při stahování na řadu částí rozděleného video souboru. Opět platí, že funkce tohoto managera lze velmi dobře spravovat bez opouštění prohlížeče.

Stahujte vestavěná videa

FlashGot

Specifickým objektem stahování jsou flashová videa vestavěná přímo do webových stránek. Provést takový krok jednoduchým způsobem u stránek jako je například YouTube či Stream.cz obvykle v základním nastavení nelze. Pro překonání této překážky, krom možného využití externího software, lze rovněž instalovat jednoduchý doplněk FlashGot. Ten identifikuje na otevřené stránce všechny flashové soubory a umožní jejich download ve formátu *.flv. Takový soubor je pak možné prostřednictvím řady programů konvertovat do některého z běžnějších video formátů.

Firefox doplňky

Up and Down

Firefox Universal Uploader

Nejen stahováním živ je dnešní člověk a proto je dobré podívat se po nástrojích, které nám mohou usnadnit také upload souborů. Jedním z nich je Firefox Universal Uploader. Tento doplněk vám umožní masový upload souborů na řadu populárních sociálních webů jako je Facebook, Youtube, služby Google (Picasa, Docs) a podobně.

Alternativa aneb dokumenty nestahujte zbytečně

Open IT Online

Zdánlivě proti duchu tématu tohoto článku pracuje rozšíření s názvem Open IT Online. To totiž po poklepání na odkaz dokumentu umožňuje otevřít textový a tabulkový dokument či prezentaci v prostředí jednoho z rozšířených online kancelářských služeb. Automaticky tak uploaduje soubor na server přímo ze stránky bez nutnosti jej stahovat a opět „natahovat“ přes váš počítač.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.