Důkladná skartace vašich souborů - Slunečnice.cz

Důkladná skartace vašich souborů

14. 6. 2012 - Ondřej Špulák

Ilustrační obrázek: Důkladná skartace vašich souborů Chcete se zbavit některých vašich souborů skutečně důkladně? Požadujete, aby je již nebylo možné nikdy obnovit? Pak proveďte skartaci dat.

Data, která odstraníte z pevného disku pouhým smazáním do koše a jeho následným vysypáním, lze stále obnovit. Dojde totiž prakticky pouze ke změně hodnot v tabulce systému odkazující na tato data a ta je tak možné za pomoci některých programů stále obnovit. Ke skutečnému „odstranění“ nepotřebných či nežádoucích souborů dochází až přepisem jinými daty.

Pokud se tedy chcete opravdu zbavit citlivých či jinak důležitých dat, která by se neměla dostat do cizích rukou, pak musíte použít jejich „skartaci“, tedy několikanásobný přepis jinými záznamy. Programem, který se na skartaci souborů specializuje, je Disk Wiper. Ten umožňuje buď odstranění vybraných souborů a složek, nebo celkové znehodnocení celého obsahu pevného disku. Úspěšnost znehodnocení vašich dat je následně ověřena mediální analýzou. Uživatel tak má jistotu, že jeho data byla skutečně nenávratně odstraněna.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.