Snímání obrazovky snadno a rychle - Slunečnice.cz

Snímání obrazovky snadno a rychle

6. 4. 2009 - Jáchym Krasek

Ilustrační obrázek: Snímání obrazovky snadno a rychle Screenshot alias obrázek aktuální obrazovky počítače se občas hodí každému. Přemýšleli jste někdy ale nad tím, jak vyfotit kompletní webovou stránku jedním kliknutím? FastStoneCapture vám pomůže.

FastStone Capture

FastStone Capture je malý prográmek pro tvorbu screenshotů alias obrázků vaší plochy. Slovíčko Fast v názvu programu nám prozrazuje, že tvorba v tomto pomocníkovi je časově opravdu nenáročnou záležitostí. Po stáhnutí instalačního souboru, jenž je velký pouhých 1,8 MB, vás čeká blesková instalace a ikona programu se vám ihned objeví na pracovní ploše. Po „poklikání“ na ni se program automaticky spustí a my se můžeme pomocí několika nástrojů pustit do tvorby prinstscreenů.

Tvoříme prinstcreeny

FastStone Capture

Pro naši tvorbu je připraveno celkem sedm základních nástrojů, každý z nich tvoří screenshoty trochu jiným způsobem. My si ukážeme jak všechny použít. První je „Capture active Window“ neboli zachycení aktivního okna. Nástroj zachytí pouze okno, ve kterém právě pracujeme (obdoba ALT + prinstscreen z Windows). Druhý z řady nástrojů je „Capture Window/object“. Ten rozdělí obrazovku na několik objektů ze kterých můžeme celkem snadno vybírat přesně to, co chceme v našem printscreenu obsáhnout. Není tak problém vyfotit například hlavní panel s hodinami a zároveň postranní panel z Windows Vista. Dále tu pak máme nástroje „Capture Rectangle Region“ (označ a vyfoť obdélníkovou oblast), „Capture Freehand Region“ (označ libovolnou oblast tažením myši a vyfoť) a „Capture Full Screen“, který udělá kompletní obrázek naší obrazovky.

Fotíme internetovou stránku

FastStone Capture

Přemýšleli jste někdy, jak udělat screenshot internetové stránky, která je delší než to, co je právě zobrazeno v okně prohlížeče? S pomocí Windows a jeho klávesy PrinstScreen by vám tato tvorba zabrala poměrně dlouhou dobu a výsledek by určitě nebyl stoprocentní. A zde právě boduje FastStone Capture a jeho nástroj Capture Scrolling Screen (zachyť scrolované okno). Tímto nástrojem stačí kliknout na obsah delší internetové stránky a program ji automaticky celou „projde“ a „vyfotí“. Během okamžiku tak máte vyfocen kompletní obsah delší internetové stránky. Výstup obrázků s tímto nástrojem není vždy zcela přesný, přesto se jedná o velice užitečný nástroj, který samozřejmě dokáže vyfotit nejen internetovou stránku, ale i například dokument ve Wordu. Pro představu jsem pak pro vás připravil obrázek hlavní stránky našeho serveru Slunečnice. Krom vyfocení obrazovky dokáže program i nahrát aktuální dění na video a pokud máte mikrofon, můžete videu snadno přidat komentář. Video se ukládá do formátu .wmv a pokud potřebujete názorně předvést nějakou činnost kamarádovi, těžko budete hledat snadnější a rychlejší postup.

Editor

Vždy po vyfocení obrazovky jakýmkoli nástrojem se váš obrázek okamžitě zobrazí v integrovaném prohlížeči a editoru. Zde můžete velice snadno označovat důležité prvky, malovat libovolné šipky, připisovat text a podobně. Jedním kliknutím můžete obrázku přidat i titulek či upravit jeho hrany. Nechybí ani možnost přidání vodoznaku. Možností je poměrně mnoho a budete se až divit, jak je vše snadné a především rychlé. Za nejlepší co editor nabízí, ale považuji tlačítko „Send to Word (PowerPoint, Excel)“, jenž váš obrázek odešle do právě aktivního dokumentu. Budete až překvapeni, jak snadné a rychlé je dostat printscreen do dokumentu.

Perfektní, ale …

FastStone Capture

Program FastStone Capture je bezesporu vynikajícím pomocníkem pro tvorbu screenshotů vaší obrazovky. Práce v něm je velice rychlá a pohodlná. Sada dostupných nástrojů rozhodně potěší, svoboda v tvorbě printscreenů je díky nim totiž opravdu veliká. Nástroj pro vyfocení celého okna tak potěší především, opravdu usnadní práci. Až vyzkoušíte program FastStone Capture, budete se podivovat, jak jste mohli až do dnes používat pouze klávesu Prinstscreen a program Malování, když jde vše mnohem rychleji. Jako jedinou negativní stránku programu vidím to, že v nejnovější verzi je zdarma pouze k 30 dennímu vyzkoušení. Plná verze pak stojí nepěkných 20 dolarů. Nic vám však nebrání v tom, používat o něco starší verzi, která se ještě chlubí licencí „freeware pro nekomerční použití.“ Na Slunečnici ji máme také.

Obdobné programy

Capture-A-ScreenShot

Capture-A-ScreenShot je nenáročný nástroj pro rychlé a pohodlné snímání obrazovky a pro automatické ukládání screenshotů. Uživatel pouze nastaví jméno screenshotů a cílovou složku.

Screenshot Captor

Profesionální nástroj pro snadné, rychlé a pohodlné snímání obrazovky a následnou úpravu screenshotů. K dispozici je i několik zajímavých grafických efektů (stínování, rozostření, atd.). Možnost automatického ukládání screenshotů do formátů JPG, GIF, BMP a dalších.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.