Hlavní navigace

Firefox 10 znovu přináší prodlouženou podporou

Ilustrační obrázek: Firefox 10 znovu přináší prodlouženou podporou Mozilla uvolnila desátou generaci svého webového prohlížeče Firefox a poštovního klienta Thunderbird. Jakých novinek se uživatelé dočkali?

Nejnovější Firefox 10 je další major verzí tohoto prohlížeče. S desátou generací Firefoxu Mozilla přišla s rozšířenou podporou (ESR), v rámci které bude každého půl roku vydána jedna verze browseru, u níž bude uživatelům garantována podpora po dobu 42 týdnů a ti tak nebudou nuceni každých šest týdnů updatovat svůj browser na novější verzi. Pro současnou ESR verzi budou namísto toho vycházet každých šest týdnů jen bezpečnostní aktualizace. ESR verze se přitom od standardního Firefoxu 10 funkčně nijak neliší. Doposud poslední verzí Firefoxu s rozšířenou podporou byla řada 3.6, pro niž bylo uvolněno již dvacet šest aktualizací.

Další velkou novinkou Firefoxu 10 je kompatibilní rozšíření ve výchozím nastavení. To znamená, že stávající doplňky jsou ve výchozím nastavení uznávány jako kompatibilní a pro novou verzi prohlížeče tedy není nutné vydávat opět novou sadu doplňků. Výjimku samozřejmě tvoří doplňky, u nichž je znám nedostatek, pro který by neměly být kompatibilní. Z hlediska ovládání prohlížeče je nově skrýváno tlačítko „Vpřed“, pokud jej aktuálně nelze použít. Firefox přináší i několik novinek webovým vývojářům.

Společně s Firefoxem byla uvolněna také desátá verze poštovního klienta Thunderbird. Ten se dočkal nové možnosti vyhledávání na webu a vylepšeno bylo prohledávání e-mailů. Vývojáři současně odstranili několik chyb, které se týkaly tvorby zpráv.

Zdroj: Mozilla.cz

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.